1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.690
    Допаѓања:
    33.304
    Пол:
    Женски
    Мило ми е што ти се допадна.Јас не ни знаев дека е полски кај мене на Нетфликс се на германски и чудно ми беше дека имињата се полски кога гледам можни јазици и ми пишува оргинал полски.Од полјаците се изненадувам ептен често на позитивно така и од филмот.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Не се сомневам дека е филмот одличен.
    Неможе да се очекува лош филм кога се работи за Емералд Фенел една од подобрите сценаристки и режисерки од поново време, триумфираше со освојувањето на оскар во категоријата најдобро оригинално сценарио за филмот Promising Young Woman (2020) година еден од најдобрите филмови за таа година и еден од подобрите снимени на таа тематика воопшто. Но филмот немаше да доживее таков успех без маестралната Кери Малиган која исклучително добро го одигра ликот на Касандра за која требаше да го добие оскарот за најдобра актерка. Оваа година очекувам оскар за Кери за маесталната улога на Фелисија во филмот Маестро на Бредли Купер.
    Емералд Фенел е исклучително талентирана сценаристка и режисерка, со голем потенцијал.
    Очекувам и во иднина од неа голем број одлични филмски остварувања.
     
    На elimkd и Ketchup им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.417
    По интернет има многу поделени мислења. Некои викаат дека е shallow и дека има многу подобри филмови од оваа категорија. Би се согласил дека има flaws, ко и секој филм, меѓутоа онака кога гледам интервјуа од режисерката и глумците, сѐ повеќе сфаќам дека поентата што требала да биде доловена, е доловена.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  4. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Нормално е да има различни мислења, секој различно го доживува и оценува секој филм.
    Ќе се согласам со тебе дека филмот Sаltburn е еден од подобрите филмови во 2023 година.
     
    На Аргентина * и Ketchup им се допаѓа ова.
  5. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Napoleon na Ridley Scott i kje bide nefer dokolku ne dobie nominacija za Oskar za najdobar film. Go kritikuvaat zaradi istoriski netochni detali, a ignoriraat deka e namerno i so prichina taka napraven. Ne e uchebnik po istorija, tuku umetnichki izraz.
    Ne bi mi bil prv, nitu vtor favorit za oskarot, no 9-ka od mene. I glumata beshe na visoko nivo, mi se dopadna premnogu.
     
    Последна измена: 30 декември 2023
    На boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  6. dark.academia

    dark.academia Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    1-Film-Hobitot-Neochekuvano-patuvanje-The-Hobbit-An-Unexpected-Journey-www.kafepauza.mk_.jpg
    Храбрите џуџиња, предводени од бестрашниот воин Торин Дабовштит, не се колебаат дали да тргнат во поход за враќање на својата татковина, но неопходна им е помошта на хобитот. Тој пак, не сака да го напушти мирниот живот во кој се исклучени сите можни неизвесности. Долго ќе се двоуми, но на крај ќе реши да тргне на ова неочекувано патување низ Средната Земја.
    TheHobbit_plakat_2.jpg
    По успешното преминување преку мистичното дно на Магливите Планини, Торин и неговата дружина се принудени да побараат помош од непознат моќник пред да се соочат со опасностите на маѓепсаната шума Мрквуд, лишени од придружбата на нивниот пријател, волшебникот Гандалф. Доколку успеат да стигнат до Езерското Гратче населено со луѓе, Билбо Бегинс ќе треба да го исполни договорот со дворфовите. Дружината мора да го заврши патувањето до Осамената планина, а “крадецот” Билбо Бегинс треба да ја најде Тајната врата која ќе им даде пристап до пештерата на змејот Смауг. А каде замина Гандалф? Која е тајната задача која го однесе на југ?
    И третиот дел ама неможе да се прикачи.
     

    Прикачени фајлови:

    На BeMyFriend му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.780
    Допаѓања:
    11.474
    Пол:
    Женски
    Leo - претерано мјузикал (барем за мој вкус), повеќе за деца е скроен цртаниов (но не значи дека нема добра поента). По повеќе прекинувања, решив да го догледам до крај и вредеше.

    MV5BNDg2ZWM5MzgtZWNiZi00OTg5LWE3ZWEtN2Q2ZDg1OWZiOGY1XkEyXkFqcGdeQXVyMTUzMTg2ODkz._V1_.jpg

    Curry & Cyanide: The Jolly Joseph Case - убрзан документарец, многу информации како набрзина кажани и фалеше втор дел. Отсекогаш ми била фасцинантна психологијата, посебно за ваквите луѓе и навидум имале се', ама ете нешто потфрлило.

    jjj.jpg
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.033
    Допаѓања:
    66.604
    Пол:
    Женски
    Го изгледав и јас, ама не можам да сфатам што толку те шокираше.
    Филмов од А до Ш си беше предвидлив, мене ме изнервираа само некои дупки во приказната и како сето тоа глатко се одвиваше.
    Се разочарав на крајот и не ми се верува дека толку фама се крена за филмов.
    Ок беше, не дека беше лош, држи внимание, ама, за мене, не испорачува ништо на крајот.
    Сосема просечен филм.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ketchup

    Ketchup

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.417
    Priscilla (2023)
    [​IMG]
    Врската на Присила и Елвис прикажана од самите почетоци преку перспектива на Присила. Еден убав контраст на Elvis (2022).
    Немам многу што да кажам, во генерала ми се допадна. Знаев дека Елвис имал доста issues во животот и знаев дека не бил баш најдобар кон Присила, меѓутоа филмов нуди еден поинтимен аспект со кој верувам дека обичната публика не е запознаена.
     
    На boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Сега прочитав филмов бил дело од Софија Копола…
    Претпоставувам знаеш чива ќерка е
    Си има таа таков стил, интимни и длабоки сцени
    Lost in Translation гледај го во некоја прилика
     
    На boomsleng и Ketchup им се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.417
    Го ставив на watchlist, ќе гледам да го изгледам деновиве и ќе споделам впечатоци.
     
    На boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.542
    Допаѓања:
    38.484
    Пол:
    Женски
    Promising Young Woman (2020)
    IMG_20240103_172307.jpg
    Филмов го изгледав по препорака и иако според описот очекував интересен трилер, ме изненади на многу подобро.
    Жена која тргнува на мисија да им се одмазди на сите кои направиле огромна грешка пред неколку години. Мешавина од нерешено чувство на вина и желба да се исправи нешто што е одамна уништено и нашата култура која дозволува мажите да се извлечат и да бидат гледани со восхит позади изгледот на добри момци.
    Убава поента имаше филмов, доволно суптилна за да изгледа реалистично, а доволни гласно за да биде јасно какви одвратни работи секојдневно се случуват пред наши очи и сите заедно ги дозволуваме.
     
    На boomsleng, KateKane, st-el и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.579
    Пол:
    Женски
    Mummies
    Принцезата не е воодушевена од изборот на маж со кого треба да се омажи но ќе ја открие љубовта во текот на авантуристичкото патување. Преубаво филмче, лабаво.
    download.jpg
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    10.928
    Пол:
    Женски
    download.jpg 10/10 Преубав ❤️
     
    На DragonflyKami, warrior, Purelove92 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.181
    Допаѓања:
    54.320
    Пол:
    Женски
    Визуелно добар, приказната разочара. Би му дала солидна оценка само заради глумата и одличните кадри. До последен момент очекував пресврт, изненадување и испадна најочекуваното можно сценарио.
    7/10

    Screenshot_20240104_125108_Google.jpg
     
    На crimson, Angie1432, Purelove92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.257
    Screenshot_20240104_191848_Google.jpg Portrait of a lady(1996)
    Многу споро ми се одвиваше се некако,многу солзи,патетики,драми...И така и така:?:
    Добра костимографија btw...
     
  17. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    9.178
    Пол:
    Женски
    Erin Brockovich (2000)


    p24917_p_v12_an.jpg

    Léon: The Professional (1994)

    MV5BOTgyMWQ0ZWUtN2Q2MS00NmY0LWI3OWMtNjFkMzZlNDZjNTk0XkEyXkFqcGdeQXVyMjUzOTY1NTc@._V1_.jpg

    Јас немам што да кажам за овие два филма освен тоа што секој мора да ги изгледа барем еднаш.

    1000/10
     
    На MilaSs12 и boomsleng им се допаѓа ова.
  18. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.181
    Допаѓања:
    54.320
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240106_115644_Google.jpg

    Филмот е добар, но фактот дека ова е нешто што навистина се случило е фасцинантен! Со внимание изгледани 2 часа и со многу емоции.
    Филм за авионска несреќа од 70тите години, за луѓето кои ги изгубиле животите и оние кои успеале да преживеат и да се спасат после 70 дена поминати во сурови планински услови на 3500нмв, без храна.
    9/10
     
    На Mumoftwo30, Splendor., senjorita-v и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Monarch

    Monarch Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2023
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Aquaman and the Lost Kingdom (2023)

    Блек Манта бара одмазда на Аквамен за смртта на неговиот татко. Искористувајќи ја моќта на Црниот Тројад, тој станува сериозен непријател. За да ја одбрани Атлантида, Аквамен склучува сојуз со неговиот затворен брат. Тие мора да го заштитат кралството.

    [​IMG]
    [​IMG]

     
  20. Kumania

    Kumania Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Retribution (2023) Филм многу добар и глумецот познат. Во филмот познатиот и главен глумец со автомобил ги зима неговиот син и ќерка од школо и на телефон му врти непознат број и му вели дела има бомба во автомобилот и цело време тие се возат и на крај дознава дека негов најдобар другар тоа го направил.
     
    На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.