1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.579
    Пол:
    Женски
    The Gray Man
    Интересна акција,како полицијата ги искористува некои агенти за свои цели.
    [​IMG]
     
  2. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Сега ние што го немаме гледано филмов, а сме сакале можеби, нема потреба, бидејќи ти ни го накратко раскажа и го откри негативецот во филмот.И која е поентата да го гледаме кога веќе знаеме дека другар му тоа го направил.Господе Боже !
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Honey Eyes

    Honey Eyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2022
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Summerland (2020)

    MV5BNTEzYTBjMjYtZDBhOS00MWI3LTlmZGItZWNlMTI0MjAxNThjXkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_.jpg

    Како што немав одамна гледано филм, филмот ептен ме воодушеви и ми остави впечаток.

    Дејството е за време на втора светска војна во Англија. Алиса е писателка, живее сама, третирана како чудак во приморско градче на југот од Англија каде ќе и биде доделено дете бегалец од Лондон на чување. Приказната е испреплетена во сегашноста и спомени од нејзината неостварена љубов од студентските денови.
    Многу убави пејзажи, сцени, костимографија, емоции, многу пријатен филм за гледање.
    Препорачувам.
     
    На joy1, sikica7 и Eunoia им се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.690
    Допаѓања:
    33.303
    Пол:
    Женски
    Night life(2020)-германски филм
    Screenshot_20240123_193022_Chrome.jpg



    Освен комедија не очекував ништо друго со Елјас М'Барек,ама сум ептен позитивно изненадена од Фредерик Лау-него го гледав во една драма.
    Палина ја немам гледано иако ја знам.Дејството е во Берлин и како за да отворат ноќен клуб двајцата од детство другари запаѓаат во тежок круг на шверцери со дрога.
    На секоја сцена се смеев од срце одамна ме нема насмеано вака некој филм.
    Интересна љубовна комедија 5/5.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hrita

    Hrita Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Through my window добро филмче за тинејџери
     
  6. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.322
    Допаѓања:
    15.056
    Пол:
    Машки
    Талент (facepalm)

    А баш планирав да го гледам филмов.
     
    На Mumoftwo30 и simoncelicius им се допаѓа ова.
  7. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Perfume: The Story of a Murderer
    (2006)
    За мене ова е еден од најдобрите филмови снимени во 21. век, веднаш покрај There Will Be Blood.
     
    На sonceimesechina, crimson, МикиМаусовка и 6 други им се допаѓа ова.
  8. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Ова треба стварно без мозок да си па да го пишиш овде, го откри цел филм девојчето, не ми се верува.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    903
    Пол:
    Женски
    Оваа верзија не сум ја гледала, но веројатно е римејк на германската верзија од 2018, Don't. Get. Out! Германската верзија е одлична. Инаку тука не се дава крајот на филмот, вака зошто некој би го гледал?! Не е фер...
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    9.178
    Пол:
    Женски
    No Hard Feelings (2023)
    IMG_20240126_195745.jpg
    Немав големи очекувања за филмов онака го пуштив од досада ама испадна многу интересен.

    Приказната е за едно младо момче кое не е многу социјализирано и кое никогаш претходно немало девојка, па родителите без негово знаење, ангажираат женска особа чија задача ќе биде ќе го научи како да се однесува со девојки. Меѓутоа се случува мал пресврт во целиот план..

    Имаше неколку ептен смешни моменти во филмов и доста интересна приказна која ти држи внимание цело време.
    Така што од мене ќе добие оцена 8/10.
     
    На boomsleng, Honey Eyes, Anie93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Филмот е вистинско ремек дело!
    Еден од моите омилени филмови и еден од најдобрите филмови снимени во последниве децении
    .
    Филмот е уметност, поезија, филм со суштина, длабочина, носи скриени пораки, доста суптилен филм кој остава длабок траг, поттикнува на размислување, филм со крај кој те остава без зборови, остануваш едноставно занемен, воодушевен, маѓепсан.
    Топла препорака за филмот до сите љубители на добри, квалитетни филмови.
     
    На simoncelicius, eliesaab, Аргентина * и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Филмот e многу добра целина. И не дава гледачот да почувствува дека трае два и пол часа, јас не сакав да заврши.
     
    Последна измена: 28 јануари 2024
    На simoncelicius и boomsleng им се допаѓа ова.
  13. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.181
    Допаѓања:
    54.314
    Пол:
    Женски
    Филмов многу ме погоди. Навистина беше тежок за гледање. Се работи за младо момче кое е во депресија поради разделбата на родителите.
    Одлична актерска екипа и потсетување за важноста на одлуките кои ги носат родителите за своите деца.

    7.5/10
    Screenshot_20240131_121140_Chrome.jpg
     
    На Mumoftwo30, boomsleng, Eunoia и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.690
    Допаѓања:
    33.303
    Пол:
    Женски
    In good hands(2022) турски филм

    Не можам жанрот да го опишам љубовна комедија со тажен крај или отворен крај иако крајот го знаеме од почетокот кога Мелиса дознава дека има уште неколку месеци живот.
    Таа живее со својот син ,а таткото е преставен дека е починат.Интересот кај неа го буди Фират кој се однесува како кретен.
    Интересен филм во кој се смеев и плакав многу во исто време.Интересен заплет ,а уште поинтересен расплет.

    8/10
    Screenshot_20240204_122751_Chrome.jpg
     
    На allaround и boomsleng им се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Филмов уште сигурно 5мин откако заврши си го исплакав иако го предвидував крајот. Вреди да се дискутира токму на онаа тема за менталното здравје, филм од една сосема друга перспектива и начин на родителство, според мое видување родителите беа премногу заштитнички настроени, премногу присутни, премногу среќни и складни во процесот на растење на детето, едноставно не го спремија за реалниот и суров свет, не го научија на болка, сметам дека сторија се што можат за синот, а одлуката на крајот нож со две острици, на што и да одлучеја ист ќе беше исходот…. прежално
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.780
    Допаѓања:
    11.474
    Пол:
    Женски
    Препорака од мене ти е книгата, ама постаро издание. Новите не се баш добри.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.181
    Допаѓања:
    54.314
    Пол:
    Женски
    Ќе пишам во спојлер, за некој ако го нема гледано филмот да не откривам премногу.
    Јас цел ден грутка во грло имав. Само не се согласувам дека што и да одлучеа исходот ќе беше ист. Тоа и беше поентата што толку се стави акцент на таа одлука, на сцената кога разговараа со докторот. Да, ќе беше тешко и ќе траеше козјзнае колку, ама имаше надеж. Детето се бореше долго, се обидуваше да каже "дека не е за овој живот". Во клучен момент родителите попуштија и тоа ги чинеше се.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Некако се трудам да ја сфатам причината и позадината на однесувањето на Николас, таткото толку многу се трудеше да биде присутен во неговиот живот, се трудеше да биде се што е противно на неговиот строг татко (Антони Хопкинс) можеби и неговата строгост беше мотивот и поттик да прерасне во успешен деловен и моќен човек.
    И двајцата бараа помош не е дека го оставија на милост или ги знаемарија знаците, го носеа на психијатар, го оставија во болница ама на крај нешто кликна во нив, не издржаа, емоцијата и вербата во својот син беше посилна од се.

    препорака Beautiful boy 2018
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.181
    Допаѓања:
    54.314
    Пол:
    Женски
    Точна причина за депресија не знам дали може да се утврди, ама за него тригер беше разделбата на родителите и новото семејство на татко му.
    Одлуката може и така да се сфати, како верба во него, ама јас го доживеав како слабост. Одеа директно спротивно на совет од искусен професионалец.
    Уште ми тежи мислата, како ли е да се живее со таква загуба, па згора на тоа да тежи и сознанието дека моја одлука и потпис директно влијаеле на исходот.
    Beautiful boy гледан.. Собирам храброст, ќе го гледам пак.
     
  20. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    IMG_6336.jpeg
    Nocturnal Animals
    Жанр: драма

    Елеганција, луѓе од високо опшество се во центарот, што е и очекувано од режисерот и моден дизајнер Том Форд.

    Сузан е во деловниот свет, уметник од висока класа, навидум идиличен живот, згоден и шармантен сопруг покрај себе.
    Еден ден добива сеуште необјавена книга од својот бивш сопруг и тоа со посвета токму за неа… книгата е со вознемирувачка содржина полна со метафора, книга која всушност ќе биде одмазда за се што му стори во минатото на својот бивши сопруг….

    Доста реална сторија која по завршувањето не те остава рамнодушен, сторија за последиците кои ги трпиме благодарение на одлуките кои ги носиме.
     
    На simoncelicius, Ava.84, Billy Idol и 4 други им се допаѓа ова.