1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици од породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од n0704983, 6 март 2012.

 1. n0704983

  n0704983 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ајде девојки, кои се последиците?

  Дали на пример, покачениот притисок и тахикардијата се последици од породувањето, потоа болките во кичмата, и дали тоа се сериозни закани за повторно природно породување?
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  хммм. Кај мене барем до сега нема симптоми од ништо од набројаното. Можеби има врска и начинот на породување, претпоставувам царски (јас природно се породив). Единствено што ми текнува е слабокрвност првиот месец, што е нормално заради крварењето.
   
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.508
  Допаѓања:
  35.353
  Пол:
  Женски
  јас природно се породив и немав никакви негативни последици
  Првата недела левата нога ми беше малце фатена од епидуралната ама се пушти брзо :D :D :D :D
  Друго ништо :)

  :!: А приметив пред некој ден бев затрчана и на местото каде што добив инекција за тромбоза од една ученичка местото уште ме боли од што незгодно ме боцна . Како отрпнато ми е а поминаа 2 ипол месеца :|
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Освен зголемена килажа во бременоста па и по породувањето се друго е нормално.

  Нормално е и да си царски ако не може природно, лошо сошиена таму долу :) не ти се допаѓа :wasntme: , доаѓање на млеко во гради, крвавење накај 40 дена :) ....и бебе во раце :)
  Други некои компликации може да се појават при не нормална бременост и сл. ама и тоа е нормално кај такви бремености, си има доктори....какви бре последици :^)
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.036
  Допаѓања:
  103.761
  Пол:
  Женски
  Јас немав некои негативни последици,а крварев околу 45 дена што е сосема нормално (инаку се породив природно) :)
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Последици од двете породувања ми се двата реза (царски) кои почнуваат како една ,а завршуваат како две линии.Тапото чувство во тој дел е нешто што ќе остане како такво засекогаш. Сега засега сеуште имам болки во грбот ,кои би требало веќе да престанат,но за 5-6 месеци повторно ќе се вратат кога малата ќе заодува.Како друга последица која очигледно нема никогаш да ја снема е преживеаниот стрес и страв со првото породување за кое мислев дека ќе ми помине со второво,но сум се излажала ;) Сума сумарум сите овие последици се занемарливи во споредба со радоста,љубовта и убавината кон и од дечињата .
  Оф топик да напоменам дека тие што родиле повеќе не се девојки ,туку МАЈКИ !!! ;)
   
 7. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  1. Постпородилната депресија која ме држи и после 3 ипол години.
  Сериозно :!:
  Значи јас после породувањето западнав во тешка депресија, се случија уште некои немили настани кои ја продлабочија уште повеќе, а последиците ги чувствувам и ден - денешен.
  Станав многу понервозна.
  2. Стриите - втора последица. На стомакот сум целата со стрии, џабе мачкање со разноразни креми за време на бременоста, скоро земав Еуцерин масло се надевам дека малку од малку ќе ги снема.
  3. Килограмите од 63 отидов на 82, а 72 имав долго време се' до скоро кога решив дека е крајно време да го симнам вишокот кг, и сега сум 62.
   
 8. Nine25

  Nine25 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  1.726
  Пол:
  Женски
  Последици Прва дефинитивно е зголемената тежина после породувањето (навистина се здебелив ко бајаѓи и морам да преземам мерки)
  Втора стриите кои ќе си ги носам засекогаш
  и тоа се негативните последици ,а за позитивните да не пишувам доволно е наутро кога ќе се разбудам и кога ќе видам две мали слатки бајчина како слатко спијат и нивното утринско МАМА САКАМ МЛЕКЦЕ тоа опишува се :*
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Еве мене после неколку месеци почна да ми паѓа косата, ама читав дека тоа е нормална појава. Мамички ме интересира до колку време после породувањето имавте болки при односите со партнерот?
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  За тоа што ти паѓа косата, мислам дека е поврзано со железото. Испитај си засекој случај да не направиш поголема белја.
   
 11. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Па слабо ми е и тоа, ама ми рекоа дека не мора да пијам, за да не го оптеретам желудничето на бебето, затоа што уште дојам. Јас читав на интернет дека е нормална појава (се јавува отприлика 3 месеци по породувањето и дека има врска со хормоните во бременоста) и дека трае до најкасно 1 година на бебето.

  А за односите некој? Ајде не се срамете ;)
   
 12. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  3а косата знам и мене дека ми пагаше и во двете бремености ама за болки при односот не би требало да ги чуствуваш ако е се ок со тебе може да се чуствуваат болки ама ако е скоро после порагајот некаде ако е после еден месец али после 1-1,5 месец мисам дека се ок треба да биде и болки да нема јас не осетив болки ама бас никогаш
   
 13. Sherryl

  Sherryl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  147
  -постпородилна депресија
  -опаѓање на косата (цели прамени ми паѓаа)
  -хронична анемија(намален хемоглобин и железо, што еве веќе 2 год не можам да ги покачам)
  -стрии на стомакот ( не многу ама довослно:(
  -повремени боли кај што сум шиена ( се пораѓав природно)

  овде ќе ја набројам и хроничната ненаспаност после пораѓајот :rofl:

  а првиот пат после пораѓајот имав болки, што е нормално
   
  На dromka и Anacid им се допаѓа ова.
 14. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.866
  Допаѓања:
  133.026
  Зголемени стапала. Мене ми се зголемија и проширија стапалата. Ако претходно носев 38/39, сега носам 39/40. Исто така проширено ми е, не дека ми фали шпиц во животов, ама пошпицасти модели на чевли не можам да носам.

  Стрии имам, ама не му ја мислам многу, ич не ме замараат. Ееее... целулит. Целулитов ми се јави баш при втората бременост. И некое кило плус - едно 3-4 кила никогаш не ги вратив, иако имав и поголем вишок.

  За односите - не се сеќавам точно, ама имав болки неколку пати сигурно, а и кога ми престанаа бев доста посува од претходно. Ова се случуваше додека доев, а читав дека е честа појава.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.710
  Допаѓања:
  252.626
  Пол:
  Женски
  Мојата болна точка :(
  Веднаш по породувањето не можев да седам од конците и мислев дека тоа е најголемата мака на светот и дека никогаш нема да ми помине :lol: Помина по 2 недели а набрзо и крварењето.
  Косата ми паѓаше до пред 2-3 месеци, бев сигурна дека ќе оќелавам :emo: сега е се во ред. Ми падна во очи ова со сувоста што го пишала Ариел, мислам дека и кај мене е таква ситуацијата ама не е нешто алармантно.
  Единствена трајна последица ми е длабоката венска тромбоза која ја добив месец дена по породувањето. Затоа пишувам по темите за бременост да идните мамички кои имале проблем во бременоста до дидимери да повнимаваат на себе и по породувањето за ако постои проблем да се превенира на време.

  Малку оф топик, се ова паѓа во вода на денови како денешниот мојава госпоѓица после деде, тата, баба конечно кажа МАМА!
  Ми го разубави денот :inlove:
   
  На Cka, ♡BuBaLe♡, Eli23 и 9 други им се допаѓа ова.
 16. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  386
  Еве месец дена како помина од мојот пораѓај,може е уште рано но дел од стомакот над царскиот рез го чуствувам како отрпнато како под анестезија да е ,стрии колку сакас црвени гадни ги мачкам со се и сешто но џабе сеште целосно неможам да се помирам со вишокот на кг и какво е моето тело сега ,градите ми се зголемија ах само колку ли сакав поголеми гради а сега си ги барам малите крушки :D
  за секс уште е рано а и немам некоја желба .
  А и овие 40 дена во депресија ме ставија ,адаптација сеуште трае ама тоа е Мајка се за тоа мало слатко бебуле.
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Последица, ми е распуканиот дел каде што не бев убаво сошиена...и на секоја промена на време или малку подолго пешачење десната страна позади на грбот ужасно ме боли.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Кичмата ме боли често и исто така каде суум шиена на време ме боли.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  -Болката од шиењето.
  -Болки во грбот.
  -Намалениот сон.
  -Стрии на задникот и на предниот горен дел од нозете (уште се црвени можеби има надеж ако не да ги снема барем да се намалат.)
   
  На dromka и Anacid им се допаѓа ова.
 20. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.490
  Kaj mene nemase nikakvi znacitelni posledici osven striite na nozete...ama zaprimetiv kako sto slabeam se poveke obeluvaat taka da ne sum zagrizena...
  so ranata nemav problemi,dvizev 2ot den od poragajot(nemase ni 24 casa od poragaj) a eve i sega posle 3meseci i redovni odnosi nemam nikakov problem..ne ja ni osekam..isto ko da ne sum sijana..hhah se izv za lat
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.