1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици од породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од n0704983, 6 март 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Незнам дали може да се нарече последица, но имам како вишок ткиво на влезот од вагината, изгледа како топче. Изгледа лошо ме зашиле, иако не ми смета и не боли, но кога се погледнав со огледалце, баш некако се изнервирав.
    Други последици немам за среќа, стрии немам, кожата на стомакот многу брзо се собра.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Веќе тρи месеца има од κога се поρодив и ме боли гρбот на лева стρана ме затега,κога ќе легнам се отпуштам и осе
    ќам болκа ппголема едвај се вρтам на дρуга стρана, мислев κе помине ама очигледно е последица ...
    дρуги последици немам...
     
    На Gugimm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Благодарение на лошо сошиената епизиотомија 2 пати во годината одам на контрола за евентуални промени на грлото на матката.

    Аха... постпородилната депресија која ме држи веќе седма година, и како што ми изгледа нема намера да ме напушти(facepalm)
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    I jas go imam istiot problem plus i kicma eve i posle skoro 6,5 m. Jas doduse i prethodno si imav problemi ama sega puta sto...pretpostavuvam deka ti e od bebeto,od drzenje,stani,legni.Baska ako i ti kako mene poveke na leva go drzis,nosis,(na desna nekako ne mi ide ;)) garant ti e od toa a ne od procesot na poroduvanje.Moe mislenje
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  5. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Κолκу добρо го опиша ова ТОСНО деκа го дρжам повеќе на лева стρ. легни-стани κога цицаме го пρавиме тоа ...
    Може е и од тоа али паκ κе ρечам последица е од поρодувањето зошто таа болκа ја осеќав 3-4 ден од κога не пуштија од болница
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Zabaven metabolizam,a so toa i bolki vo stomakot..zapocna posle poragaj,zatoa mislam deka mi se ima poremeteno od toa,inaku nemav takvi problemi..
     
  7. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Болки во половината(сигурно се последица на епидуралната)
    Стриите на стомакот
    Линијата на стомакот(последица на царскиот рез)
    Привремена тахикардија-пулсот некогаш ми достигнува и до 120
     
  8. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ogromni bolki posle carski...Edvaj stanuvanje od krevet za vo wc samo po nekolku pati vo denot..Uzasno bese jas neznam koj ova go narekol carski?! Striite i mekiot golem stomak si stojat no poleka se povlekuvaat :) Ranata za sreka veke zazdravuva :)
     
  9. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Исто и јас
     
  10. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Visok kilogrami, rana od carski rez,strasni glavobolki,dva pati se onesvestiv, maklu strii, bolki vo zglobovite..
     
  11. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Bolki vo polovina,strii,strasna glavobolka,rana od carski rez.....
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Jas koga se porodiv kako da se prerodiv, zasto so mnogu problemi mi bese bremenosta i edvaj cekav da se olesnam, imav predtoa tahikardija, mnogu nisko zelezo, losenje, povrakanje, vrtoglavici koi izceznaa uste denot koga se porodiv. Edinstvena posledica mi se striive crveni koi se nadevam deka kje izbledat kolku tolku... Prvite 3 meseci imav samo mnogu golemi bolku na stapalata, osobeno koga kje stanev od spienje nemozev do wc da otidam, sega cat pat me bolat..
     
  13. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Edinstvena negativna posledica od prvoto poroduvanje e sienjeto ili epiziotomija sto velat, pomegju vaginata i anusot i posle 1 godina pocna da me cesa mnogu anusot i mislam deka imam hemoroidi sto nikogas vo zivot ne sum imala, e toa mi e samo negativna rabota, se drygo ostanato pomina za mnogu brzo vreme i bolkite i post porodilnata depresija i bolkite vo polovinata....skoro i da zaboraviv na se toa osven na ranata siena dole i moznite hemoroidi koi gi dobiv :(
     
  14. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    10.085
    Мене многу непријатно ме изненадија хемороидите, никој не ме предупреди дека со природен пораѓај може да се добијат. Чувството е ужасно, болката и крварењето ми се ноќна мора, а тоа што најмногу ме плаши е дека кога еднаш ќе добиеш хемороиди постојано ќе се повторуваат. Мене веќе месец дена ме мачат и никако да се повлечат.
     
  15. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Strii, mnogu nizok pritisok,slaba krv, i dva-tri pati od nizok pritisok mi se stemna pred oci si padnav i potoa treski si dobivam sto nikogas ne sum imala,a i trbusot si ostana trbus nikako ne bega :(
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme si porodena? Jas vekje 8m i mi se povlece i stomak i strii, mi ojaca krvta ubavo, mene ne sto mi se vrtese, jas i si se onesvestiv posle poragjaj i prviot den vo bolnica ne stanav od krevet, namesto so invalidska so bolnicki krevet me odnesoa vo soba. Ama eve sega sum super, mu treba na ogranizmot vreme da se sredi :)
     
  17. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Tocno edna godina ima sto sum porodena krvta se uste mi e slaba ponekogas mi se vrti ama ete dva tri meseci ne mi se ima sluceno da mi padni pritisokot mnogu
     
  18. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Strii na butovite i zadnikot,mala post porodilna depresija koja mi traese 2 nedeli,i najgrozno od se se hemoroidite. Taze sum porodena skoro pomalku od mesec dena pa i mekoto stomache seushte mi e "posledica" ama se nadevam deka ke se sramni :) a za visok na kg neznam poso ne sum se merela :)
     
  19. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Ve molam kazete mi koga vnatresnosta na vaginata se vrakja vo normala posle poragjaj (muskulot) i dali voopsto se vrakja ili ostanuvataka mek? :/
     
  20. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Strii koi uste se crveni a dva ipol meseca kako se porodiv :( i kozata na stomakot uste mi e za nigde :(