1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици од породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од n0704983, 6 март 2012.

  1. Krismanka86

    Krismanka86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Некое килце повеќе, стрии на стомакот, две лузни од царски, проблем со гасови на многу видови на храна, блага постпородилна депресија, хронична ненаспаност и две прекрасни принцези :)
     
    На Anaksunamoon, Ava.84, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Goca92

    Goca92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Dali e normalno posle poroduvanje da imam kako grutki vo stomakot dali e toa od krvta ili
     
  3. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    Јас имам болки во внатрешните карлични коски секогаш кога пешачам околу мин. еден час. Не знам дали е поради вишокот тежина..
     
  4. Diskretna

    Diskretna Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Eve I jas mesec ipol kako sum porodena carski pred edna nedela imav mnogu gasovi krkorenje na crevata , eve snosti kolku bolki vo stomah imav strasna rabota pijam probiitica otkako se porodiv imav imav bolki vo kolkot od levata strana koga ke se zavrtev na nea skoro dve nedeli no toa pomina I e od inekcijata sto mi ja stavija posle poragaj radi bolki I uste imam bolki vo polovinite koga sum navednata dali stomahot sto me bole uste ne sum oporavena ne znam
     
  5. Sweet girl..

    Sweet girl.. Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Dali e normalno posle poroduvanjeto da osekjam kako da mi mrda nesto vo stomakot i imam i kako grutki na nekoi mesta
     
  6. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    папочна кила ..подарок од второто дете..син ми:)..стомакот ми изгледа како деформиран на изглед..вишок килца нормално...
     
  7. Bjanki

    Bjanki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    I jas imam oseteno kako da mi mrda nesto, neznam dali e normalno, no mislam deka mozebi toa e zosto matkata se sobira organite si doagjaat na svoe mesto, a grutki nemam primeteno da imam
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gladiola37

    gladiola37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Visok kilogami i stomak mi ostana od poroduvanjeto.
     
  9. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Никакви последици, килажа вратена ко пред бременост, можеби 2-3 кила и помалце, немам стрии ниту стомак виси :emo: лекот е да ви се падне дете како моето со вградено моторче
     
    На buba4e89, Anaksunamoon, KittyCat:) и 4 други им се допаѓа ова.
  10. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.163
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Женчиња јас сум со иста килажа после пораѓај. Килата ми се исти како пред бременост ама некако сега нозете и газот ми се подебели а и стомакот ми се дува.

    А инаку 50кг сум и секогаш рамен да не речам вдлабнат стомак.

    Вежби нешто шо да правам. Породена сум пред 2.5месеци.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Мојот пораѓај беше мн лесен, единствено можеше да имам последици од заборавена газа при шиењето на епизиотомијата. Незнам како се случило и кој требало да ја извади дали докторот дали бабицата битно биднало. Јас сама за забележав додека се капев вториот ден по пораѓај, мијајќи ја епизиотомијата фатив рапав дел и полека го истргав од мене, кога гледам крвава газа. Среќа што брзо ја заприметив иначе кој знае што можеше да ми се случи. Не ми беше јасно ни на визита тој ден како не ја видоја докторите или можеби беше доста длабоко пикната
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Какви последици имавте? Природен пораѓај или царски рез. Ве прашувам затоа што и мене ми заборавија газа при шиење на епизиотомијата при природен пораѓај. Сама ја забележав вториот ден при туширање миење на епизиотомијата и ја истргав од мене инче кој знае што ќе ми се сличеше ако останеше подолго во мене
     
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Природен пораѓај меѓутоа многу шиена,буквално спојувана доле.Имам и лузна.Последици од газата баш и немав.Јас не ја приметив зошто не била надворешно.Знам дека негде после 7 дена од пораѓај осетив страшно чешање внатрешно.Си викам леле ова некоја инфекција или пак ај да не е од топлото,ни на крај памет газа.И случајно се наведнав да се погледнам доле,гледам нешто виси како парче.Потегнав и излезе газата чешањето запре секундарно.Јас имав и многу болки при седнување ама неможам да тврдам дека е од газата повеќе би рекла од шиењето.Ме исчистија на лекар и тогаш докторката рече вагината не трпела страно тело сама ќе си ја исфрлела.И се свртев и и викам а ако беше во стомак при царски како ќе се исфрлеше?! И само се заќуте.Тоа е тоа
     
    На fana и tina2018 им се допаѓа ова.
  14. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, ај некоја збор - два да каже за градите после доење, стварно провиснуваат од доењето и ја немаат истата форма или едноставно со годините неизбежно се случува тоа?
     
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Кај мене да.
    Тие ми беа најголема промена.

    Ништо страшно за мене лично.
    А за со годините не знам, млада сум.
     
    На elimkd, simona_baby и Honny им се допаѓа ова.
  16. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    И кај мене има огромна промена,ми ги снема градите :rofl:
    Имав мали ама цврсти гради.Е сега после три ипол год стаж доење вааљда нормално е кожата да е висната.Малку ли влечење удрија моиве момци
    Да сме живи и здрави може ќе се подсобере некој денар за силикони
     
    На Anaksunamoon, elimkd, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Има чаре за папочната кила или да почнам да го прифаќам фактот дека засекогаш ќе имам мев како во 5ти месец?
     
    На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски

    Цццц, очигледно некој лошо си ја завршил работата, газите се бројат 3 пати на крајот од интервенцијата. Среќа добро завршило.

    @Honny И кај мене исто со градите. Немав големи претходно ама имав цврсти и кренати гради како топки. Сега се издишани со стрии кои ми се појавија уште во втор месец од бременост. На стомакот немам ниедна стрија ама затоа градите со црвени бразди ми беа. Не ми смета, со прслук се креваат ама вака кога се гледам сама криво ми е, ако нешто ми се свиѓаше претходно кај мене тоа беа градите.
     
    На Anaksunamoon, Honny и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  19. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Со втора бременост пак се креваат :)
    Е после што ќе биде ... суви сливи:(
     
    На Anaksunamoon, АнеАце, Honny и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Значи да им се порадувам сега( 30 гн сум) и вакви гради топки цел живот сонувам :D а и маж ми до душа:rofl: се надева чоекот такви ќе ми останеле, вика ете што бил лекот (facepalm)....аха надевај се машко:rofl:
     
    На elimkd, nevermet18, forumce и 2 други им се допаѓа ова.