1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици од породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од n0704983, 6 март 2012.

  1. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Јас морам да прашам, дали уште за време на бременоста се приметува папочна кила? Јас сум 30гн и регионот на папокот ми е како помек и чак и како печење чувствувам понекогаш, можно е да е тоа или филм ми е?
     
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не знам дали може за време на бременост, мене на првиот преглед после пораѓај (односно 2 месеци после), само ме погледна во стомак додека лежев и ми рече дека имам кила на папок. Не ми е помек, баш спротивното, пределот околу папокот ми е тврд. И не ме пече. Мислам дека не ти е кила, секако исконсултирај се.
     
    На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
  3. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Незнам што да кажам.Вечерта породија 15 жени беше невидена гужва,еден доктор не пораѓаше две жени истовремено.Наизменично одеше де кај една де кај друга.Плус имав хемороиди што несакајки ги пукна при шиење и тука се исплашија.Долго траеше и шиењето.И така си останала внатре.А за оправдување не е ама Господ да не чува што да кажам.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не е од доењето, од самата бременост е. Доела, не доела, градите ќе виснат, оти се менуваат поради хормоните во бременоста.
     
    На Snowflake92, cresa-jagoda, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Чаре да се ослаби.. За операција ако не смета нема потреба..
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @malena

    @malena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    3 месеци после породување бев кај матичната за ПАП тест. Кога ми го стави спекулумот мислам дека сите ѕвезди ги избројав, а пред бременост никогаш не сум имала проблем. Матичната ми рече дека сум тесно сошиена, веројатно сум имала поголема рана после породување (што е точно, ми заздравуваше скоро 2 месеци). Ми рече да мачкам кокосово масло колку да омекне местото, но дека нема начин да се "поправи".
    Имала некоја слично искуство? Дали мачкање со масло помогнало или едноставно нема помош?
     
    На SoniMoni му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Прво дете - >9 месеци бременост+21 месец доење = скоро 3 години "добра груда".
    Одма после тоа нова бремност и уште три години ала силиконски напумпани.. Е после 6 години какви ќе бидат- тоа само пластика може да поправи :drunk:
     
    На TeddyGrey, Honny, АнеАце и 2 други им се допаѓа ова.
  8. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    П
    Ова со градите ме занимаше и мене, пошо дојам ама не се замарам премногу, спремна сум и на "провиснување"....
    Иначе, лесна бременост, лесен пораѓај, дај Боѓе сите како мене да имате.. Од. Последици би издвоила мала депресија која полека се повлекува.. 40дена денес од породувањето.. Имам само исцедок кој никкао да заврши веќе.. До кога да чекам и кога би можела да добијам менструација?
     
  9. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Провиснување секако ќе имааш, небитно дали доиш :$ мене исцедокот ми траеше 2 месеци, 60тина дена, а менструација ми дојде 5 месеци по породување, или 3 по запирање на "крварењето".
    Ти посакувам долг доенечки стаж
     
  10. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    471
    Година ипол од кога сум породена природно и до сега джсум немала проблем при секс однос. Последниот месец два имам болки кај раната при односи.. Имал ли некој ваков проблем?
     
  11. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Јас.. и после односи имам болки околу резот во наредните денови..
     
    На SoniMoni му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    И јас исто, поточно само еднаш ако имаме секс немам проблем, ама ако имаме 2-3 пати едно по друго осеќам блага болка и пецкање каде што ми е раната и местото ми набабрува, после два дена ми е така како отечено и чувствувам нелагодност.
     
    На Attomic15 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Бебии

    Бебии Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки.. сакам да ве прашам дали некоја има сличен проблем како мојов сепородив пред 6 месеци на ГАК трета бременост уредна после пораѓај ми оставаат парчиња постелка во мене пробавме со таблетки за абортус да се исчисти тоа што останало но безуспешно. Потоа мораше на киретажа да се извадат крварев некои 10 дена и више отогаш немам менструација асална секој месец доаѓа по два дена само кафено на бришење бев на гинеколог ми даде Примолут нор да се среди и пак ништо претходните породувања си имав нормални менструации секој месец сега вака сум загрижена ако има некоја слично искуство нека сподели ви благодарам:inlove:
     
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Извини што не ти давам совет, само сакам да те прашам како откри дека ти оставиле дел од постелката, дали се гледа на ехо или имаше симпоми некакви?
     
  15. Бебии

    Бебии Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Како хорор филм сакаш верувај сакаш не толку сум се исплашила што траума ми остави .. станав да се бањам навечер и ми се обеси доле како црево ја мислев од лохии мие тоа кога фатиф влечам сака да излезе нешто осеќам од мене дека има нешто внатре се исплашив и отидов на ГАК кај што се породив ми го извадија тоа големо парче од мене и плус уште едно потоа ми дадоа терапија за дома антибиотик и ерготил капки ама останатите делови не излегуваа па мораше на киретажа што да кажам многу трауматично:worried:
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    На ехо се гледа ако има остатоци од плацентата. Инаку тоа што не ти доаѓа на време е од самиот пораѓај, а не од ревизијата што ти ја правеле
    @Бебии
     
    На Бебии и MissChievous им се допаѓа ова.
  17. Бебии

    Бебии Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Да беше потврдено дека има повеќе парчиња останати па мораше на киретажа
     
  18. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Породена сум пред 11 дена природно. Уште додека бев бремена почнувајќи негде од 6ти месец чувствував некој притисок во срамната коска меѓу нозе за кој ми рекоа дека било болка во пелвисот кој се јавувала често кај трудници и после пораѓај исчезнувала најчесто.. Купив и појас кој ми помагаше нешто минимално. Значи оваа болка/притисок ја чувствувам исклучиво само кога стојам или се движам, кога седам е океј.
    Имав доста тежок пораѓај, 4 часа јаки напони за бебе да се спушти во канал, на крај едвај излезе со вакуум. Е сега после пораѓај уште ми е иста состојбата. Шиена сум некаде околу 6 конци, и сеуште крварам, ајде до некаде препишувам дека може е до тоа тој притисок и болка долу… Кога се гледам долу со огледалце се ми изгледа нормално, на раната не гледам конци туку само линија… Ама сепак ми е страв да не продолжи тоа чувство и кога ќе заздрави раната и откако нема да крварам веќе :(
    Во земјава кај што живеам обично се е нормално, не знам и кога би можела да дојдам до евентуален преглед од гинеколог.
    Ве молам некој да сподели ако имал слично искуство, сега мајка ми е уште еден месец овде и имам помош, но не знам како ќе функционирам сама со две деца откако таа ќе си оди. Не можам ни да стојам ни да одам подолго време, имам чувство дека како да уште едно дете ќе излезе од мене во секој момент:|
     
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Немам такво искуство со срамната коска, но од искуство можам да кажам дека 11 дена е краток период за да може се' да се врати во нормала. Тоа ќе трае малку подолго, не за џабе рекле 40 дена му треба на телото да закрепи. Притисокот во коските е од ширењето на самата карлица, лигаментите, така што и тоа ќе се врати во нормала само дај си време. Не е никако поврзано со епизиотомија и крварењето. Нормално е да крвариш ~40 дена додека да се исчисти матката, претпоставувам си знаеш, и со првото дете било исто.
     
  20. sweet.november

    sweet.november Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    3.086
    Со првото дете бев царски, така да сега со природно сѐ ми е некако ново… А за крварењето да, 40 дена некаде крварев и со првото. Во право си, сепак сум сѐ уште скоро породена па се надевам ќе се среди. Утре сум на контрола за бебе па успат ќе прашам и за мојава состојба. Ти благодарам за одговорот :l:
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.