1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици од породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од n0704983, 6 март 2012.

  1. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.165
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Мами шо е разлика меѓу дијастаз и кила?.

    При лежење на грб и крената глава со активирани стомачни имам како дупка во линија од под папокот нагоре, како расцеп?

    Се средува ли ова? Искуства.
    12м поминати од породување
     
  2. Forbidden

    Forbidden Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    178

    Би требало да е дијастаза.
    Ако е кила треба да има како топче, мало или поголемо - како да се излива од стомакот.
    Дијастаза се раздвоени стомачни мускули, мислам дека беше повеќе од 2цм. Може да се дејствува на тоа, со вежбање, но треба некои вежби кои што ставаат акцент на јадрото да се избегнуваат.

    Ако имаш простор повеќе од 2 прста, внимавај со дигање тешко да не ти се направат кила.
     
  3. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Kazete mi posle kolku vreme od priroden poragaj otidovte vo vc po golemo...? Pred 5dena porodena ne sum seuste siena sum dolu I bolki imam uste od ranata...
     
  4. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Се породив сега во саботата, отидов во вц во понеделникот и вчера исто.
    И јас имам болки, ама не ме боли којзнае колку, кога одев по голема нужда не ме болеше.
     
  5. Hellokitty93

    Hellokitty93 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2022
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Породена сум природно со епидурална пред два медеци. Брзо се опоравив но нозете премногу ме болат кога станувам и седнувам веќе два месеци и кога го кревам и спуштам бебето во креветче. Кога одам немам гајле дури можам и да трчам. Дали е можно болките да се од епидуралната и пораѓајот ? Искуства?