1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици по циклусот од корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LadyC, 4 јули 2021.

 1. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.138
  Допаѓања:
  147.346
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Ја отварам темава бидејќи гледам никој нема споделено искуство за пореметување на циклусот после прележана корона.


  Јас и бев на гинеколог,ми кажа и тој самиот дека се пореметува циклусот од короната, но јас сепак сум малку исплашена бидејќи и две деца родив и секогаш ми била точна како швајцарски саат.
  Денес ми е веќе трети ден како ми касни, претходните две ми беа редовни,а во април прележав да напоменам...


  Споделете како ви се месечните циклуси и вие за да не се создава паника меѓу нас женските и дали знаете на кој начин може да се реши.
   
  На kuc и senjorita-v им се допаѓа ова.
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.190
  Пол:
  Женски
  Ооо девојче, и ова ли го има? :?:

  И јас имам некој гинеколошки проблем со циклусот но никогаш не сум го поврзала со короната ниту докторот ми спомнал нешто.

  Значи прележана пред 6 месеци, но краток циклус имам последниве 2 месеци. Веројатно ќе ме стави на некоја хормонска терапија. Баш ќе пршашам дали има некаква поврзаност.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  17.756
  Јас немам проблем со циклусот. Прележав мартот.

  Исто како и претходно ми е, без каснење.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.233
  Допаѓања:
  165.918
  Читав дека вакцината може да го поремети циклусот, мислам и жени во темата за вакцина имаат спомнато, исто и со ковидот. Некои студии велат дека не се реметат хормоните, веројатно е поврзано со самата матка, и нејзината имунолошка реакција.
  @LadyC што и да е, би требало да е минливо. (fingers)
   
  На Fancy_Nency 22, LadyC, senjorita-v и 2 други им се допаѓа ова.
 5. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.294
  Допаѓања:
  34.227
  Пол:
  Женски
  Директно како последица од инфекција со корона вирусот не знам дали се случуваат промени во менструалниот циклус, а за индиректно после една поразлична година нормален е и поразличен менструален циклус кај жените пред се поради доживеаниот стрес и промената на начинот на живот.
   
  На LadyC и Kitten им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.581
  Допаѓања:
  171.554
  Пол:
  Женски
  Мене ми касни после прва доза. Требаше да добијам 2 дена после вакцината ама еве може 6 дена ми касни.
  Не сум трудна :tmi: :D

  А дали касни после прележана корона..можно е. Читав некаде такво нешто, ама не знам каде
   
  На cresa-jagoda, mal.ecka, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.233
  Допаѓања:
  165.918
  :smirk:
  Жени во менопауза прокрвареле, тебе ти касни:^). Мисли си ти дека не си трудна;)
  Абе којзнае што чудо е, имам читано дека све на све влијае со ова коронава. Ама велат не влијаело на хормони, чекај баш да го најдам линкот...
  Вуала https://www.healthline.com/health/m...ect-your-period#covid-19-and-menstrual-cycles
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.533
  Допаѓања:
  27.751
  Пол:
  Женски
  @LadyC, @Dust, @Biljarkata Јас после прележана Корона немав пореметување во циклусот, ама затоа после вакцината скроз ми се поремети циклусот. Прво имав кафеав исцедок со јаки грчеви на средина на циклус по првата доза (имав добиено кога примив прва доза), па примив втора доза и добив на 41 ден (обично добивам на 30-33 дена). Циклусот ми беше пооскуден од обично.
  Сега вториот циклус ми се врати на нормала и по времетраење и по обилност.
  Каснење, болки во гради и пооскуден цилоус имаше и другарка ми. Вакцинирана е со друга вакцина отколку јас.
   
  На KuklickaSk, WildMk и mal.ecka им се допаѓа ова.
 9. Acronia

  Acronia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2021
  Пораки:
  1.222
  Допаѓања:
  4.484
  Пол:
  Женски
  Мене не ми доцни, но ми паѓа косата.
  И никаде нема конкретен одговор зошто е тоа така.
  Само статии чија крајна поента е сведена на ,,можно е ковидот да предизвика косопад".
  Да, океј, јасно е дека може да предизвика косопад, но не пишува дали уз тоа одат и некои други попатни симптоми како предзнак за некоја подмукла болест.

  Инаку, цела лабораторија е ковидот за организмот, што очекувате?
  Плус, ако не го изоставиме фактот под колкав напон на стрес бевте изложени, бидете среќни што воопшто добивате циклус. Бидејќи моја пријателка веќе четири месеци нема добиено и згора на тоа има високи ддимери со исклучени други коморбидитети.
   
  Последна измена: 5 јули 2021
  На irrelevant, cresa-jagoda, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  81.888
  Пол:
  Женски
  Лејди јас од редовен циклус сега знае да закасни,а последниот пат беше врв 16 дена ми каснеше (facepalm) дали ова се последици од ковидов појма немам .
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.613
  Допаѓања:
  151.953
  На Лејди тоа гарант и беше од високото тсх -90 и кусур имаше
   
  На kuc и LadyC им се допаѓа ова.
 12. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  3.961
  Пол:
  Женски
  Првиот месец по прележување циклусот ми каснеше 5 дена, а наредните 2 ми дојде 6 дена порано. Пред прележување ми доаѓаше 2,3,4 дена порано од точната дата, така да има некоја врска вирусов со циклусот.
   
  На WildMk и LadyC им се допаѓа ова.
 13. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.138
  Допаѓања:
  147.346
  Пол:
  Женски
  Па доведено е у ред божем, сега у петок ќе ми прават.
  Др Јане од Ремедика ме води, ми ја знае цела состојба и вика дека од ковид се реметела кај мн жени.
  :(

  Ќе видиме што ќе испадне на крај (facepalm)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Orchidea

  Orchidea Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  955
  Допаѓања:
  2.156
  Пол:
  Женски
  Од позитивен тест во октомври наредните три месеци ми беше точна на 30 дена, претходно на 40-45 ми доаѓаше. Дури се изненадив дека короната позитивно ми делувала :D Е потоа, јануари, па февруари, па април па јуни (facepalm) почна на два месеци да доаѓа ^_^
   
  На WildMk и LadyC им се допаѓа ова.
 15. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.613
  Допаѓања:
  151.953
  Женче веруј само од тироидната е она знае да не добиеш воопшто циклус
  Туку нека има помин шо и да е
   
  На mal.ecka и LadyC им се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.806
  Допаѓања:
  25.080
  Пол:
  Женски
  И мене ми се поремети по прележан ковид , кој инаку го минав без ниту еден симптом , освен позитивен тест .. Во април прележав корона , во мај циклусот ми беше океј , ама месецов ми доцнеше цели 6 дена .. Добив пред 10 дена , менструацијата ми траеше ненормални 9 дена ( обично , на 7-от ден имам само две капки цел ден , и минувам со секојдневни улошки , овој пат на деветтиот ден морав да носам нормални улошки , бидејќи беше обилно , не како на втор ден , но за секојдневни не беше ) . Е сега , мене и вообичаено ми доцни кога е мноогу топло ..
   
  На WildMk и LadyC им се допаѓа ова.
 17. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.682
  Допаѓања:
  97.936
  Пол:
  Женски
  Прележав крај на јануари ,почеток на февруари.
  Во февруари ми каснеше 2 недели,во март воопшто не добив...дури во април.
  Може и дека сум во перименопауза па и тоа игра улога,но се мислам дека е од ковидот.Мај повторно каснење од неколку дена.
   
  На LadyC и senjorita-v им се допаѓа ова.
 18. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  3.961
  Пол:
  Женски
  Да додадам дека и првите 2 мес. крварев пообилно поради анемијата, а последниот се нормализира (со таблети).
   
 19. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  Циклусот точен, ама затоа косата ми ја снема.
  Никогаш коса не ми паѓало, секогаш ми беше бујна, здрава, долга. Сега цела коса ми е еден прамен што ми беше порано.
   
  На LadyC и senjorita-v им се допаѓа ова.
 20. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.743
  Допаѓања:
  137.338
  Пол:
  Женски
  Позитивна на почетокот на Април...
  Ми се измести циклусот комплет..секој месец ми касни...
  А косата е хорор приказна...скалпот почна да ми се гледа над челото...Оќелавев буквално
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.