1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последна прочитана книга и кратка критика

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Која е последната книга што ја прочитавте и како ви се допадна? Препорачливо е и да напишете кратка критика за книгата.  Јас вчера ја завршив Отворени карти од Агата Кристи. Денес ја почнувам Куќа на злото исто од Агата Кристи...Очигледно влегувам во А.К период :lol:
   
  На LuisRoyo, Macbetha и Viki.i им се допаѓа ова.
 2. amyxx

  amyxx Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  golemiot getsbi pred mesec dena.sea nemam vreme a bas bi sakala da procitam nekoja :D :D :D :D :D
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Хммм... последно прочитана Самрак, ама англиската верзија. Денес читав раскази ид Чехов. Морам, за лектира ми се, а и не се лоши. :geek:
   
  На beautifulmonster му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.886
  Допаѓања:
  65.900
  Пол:
  Женски
  Од Сидни Шелдон Раскажете ми ги соништата. Уште го дочитувам 4тиот дел од Самрак, ама некако почна да го тупи во последниов дел.
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.185
  Пол:
  Женски
  Оф незнам,ама при крај сум со книгата Кво Вадис.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.886
  Допаѓања:
  65.900
  Пол:
  Женски
  Денес ја дочитав Тројца во кревет. Книгата е за мајчинството и низ што се поминува една млада мајка и стварно ми остави добар впечаток. Сега почнав да ја читам Последниот лисабонски кабалист од Ричард Зимлер и веднаш ме заинтригира. Станува збор за историска книга базирана на вистински настани од историјата поврзана со евреите.
   
  На mimi69 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Вчера ја исчитав Џ. од Џон Бергер, одличен роман. Темата е донжуанска, само постмодернистички раскажана претежно од женски аспект. Што се случува со жените пред и за време на сексуалниот чин? Што претставува сексот воопшто во животот на една жена? Прашањето на бракот и неверството. Плус романот е историографска метафикција, историски настани на крајот на 19. и почетокот на 20. век. Сè на сè - одлично склопено. Сега му се фрлам на Кундера - Забавеност.
   
 8. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  Теорија на хаосот - Џонатан Раб...одлично нешто
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.886
  Допаѓања:
  65.900
  Пол:
  Женски
  Денес ја дочитав "Школа на Убавината од Кабул" од Дебора Родригез. Вистинска приказна преку која авторката го раскажува своето искуство во Авганистан, ги раскажува трогателните приказни на авганистанските жени и нејзините обиди да им помогне. Топло ви ја препорачувам. :D
   
  На piglet1 и gavolica4 им се допаѓа ова.
 10. Girly

  Girly Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Sto godini samotija - markes ... interesna e ama mnogu se izmesani iminjata, site se slicni ili isti
   
  На Macbetha му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  последна страст во смртта
   
 12. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Пред некој ден ја прочитав Ангелот Џони,многу е убава книгата,многу ми се допадна.
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Секс за почетници :lol: од една македонска авторка беше, не ми текнува на името :roll:
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.886
  Допаѓања:
  65.900
  Пол:
  Женски
  еееј и ја баш сакав да ја купам ангелот џони. Ај ќе си ја купам сепак од Даниела Стил нема утка
   
 15. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  „Страници за нашата љубов“ од Николас Спаркс

  „Јас сум обичен човек со обични мисли, што живее обичен живот.Не постојат споменици во моја чест, а моето име наскоро ќе биде заборавено, но јас љубев со сето свое срце и за мене тоа секогаш ќе биде доволно.“

  Типичен бестселер со основна тематика-љубов.Лесен, релаксирачки и интересен.
   
  На piglet1, teletabis4e и anamarija..xD им се допаѓа ова.
 16. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70
  Злосторство и казна
   
 17. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Ах, Маркес, Маркес:
  „Едно утро, пред стројот за стрелање, Аурелијано Буендија ќе се сети на она дамнешно попладне кога татко му го водеше да го види ледот...“
  Феноменален почеток што не се заборава. А, имињата, приказна за себе :)
   
 18. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  Даниил Хармс, мајстор на иронијата и сатирата. Човекот низ хумор ги критикува репресиите на тогашната руска власт врз уметниците, репресии што ќе ги доживее на сопствена кожа, завршувајќи како една од многуте генијални жртви на тоталитаристичките режими. Во Старица, пишува:

  Лав Толстој многу сакал деца. Еднаш си одел по Тверскиот булевар и го видел Пушкин кој одел пред него. Пушкин, како што е познато, бил низок. „Се разбира, она не е дете, туку момче“ - си помислил Толстој. - „Сеедно, ќе одам и ќе го погалам по главата“. И тргнал да го стигне Пушкин. Пушкин, пак, не ги знаел неговите намери и фатил да бега. Протрчале покрај некој полицаец. На полицаецот не му се допаднало трчањето по улица и се пуштил по нив за да ги опомене. По таа случка западниот печат пишувал дека во Русија книжевниците се подложени на следење од страна на власта.“
   
 19. Taa

  Taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  69
  zlostor i kazna ..... :D Kolku e samo ludacka :)
   
 20. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Купи ја,нема да погрешиш.