Последна прочитана книга и кратка критика

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Пред некој ден ја прочитав ТРИ ЖЕНИ од Марџ Пирси
   
 2. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  75
  Devojkite od Rijad od Radzat Alsanea mnogu interesna prikazna za cetiri devojki Saudijki koi se trudat da go usoglasat svojot moderen zivot kako i site devojki so tradicijata na nivnata religija Islamot potocno Seksot i gradot vo Arapski stil
   
 3. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  92
  :up: zakon knigata
   
 4. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  23
  последна ја прочитав "Затоа што те љубам " Ѓијом Мисо ... а сега моментално читам "Отворени карти" -Агата Кристи
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.500
  Какао - Мишел Кан (интересна книга, иако приказната е раскажана од многу различни наратори, па делува на момент пренатрупано)
  Танц со Ева - Алан Џад (темата е мошне интересна, зборува за последните преживеани од деновите на Втората Светска војна, кои биле присутни во бункерот на Хитлер и неговата љубовница Ева. Како и да е, впечатокот е нарушен затоа што стилот на пишување е мизерен, некои р-ци буквално немаат смисла. Не знам дали е до преводот или до авторот :( )
  Во постела со демонот - од Ерика Јонг - ПРЕУБАВА книга. Една од најдобрите кои ги имаам прочитано, буквално не можев да ја оставам. Автобиографска.

  И .... повторно се мачам со Орхан Памук и Се викам Црвено.... Не можам и не можам НИКАКО да ја дочитам :(
   
 6. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  105
  posledna procitana kniga mi e ranetiot orel-mir jam.ubava e knigata i e okole 470 strani.
   
 7. verica19

  verica19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  6
  momentalno ja citam mojata malecka od toni parsons
   
 8. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  6.559
  Пол:
  Женски
  јас моментално ја читам КАДЕ ОТИДЕ ЉУБОВТА од Харолд Робинс и не е лоша, мада може да биде и подобра :)
   
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.573
  Допаѓања:
  99.804
  Каде отиде љубовта е многу убава книга.Ја имам читано пред неколку години.Главниот лик е фино,психолошки обработен,едниствен недостаток е тоа што не можам да го кажам истото за останатите ликови или пак до годините ми било тогаш па сум се фокусирала само на главниот лик како што обично и правиме.Мене многу ми се допадна книгата.
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  „Судбината на човекот" од Шолохов. Нешто многу многу не ме ипресионира, ама лектира. Што се мора, мора се.
   
 11. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  6.559
  Пол:
  Женски
  Да ја дочитам целата па ке ти кажам целосна слика што мислам јас за книгата, некако како повеќе се навлегува во книгата толку е поинтересна на почетокот некако сакав и да ја оставам да не ја читам ама си реков ај ке ја прочитам па ке видам и не е лоша како шо кажав погоре
   
 12. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  268
  Моментално ја читам Ќерката на чуварот на спомените,ми ја препорача библиотекарката во Гратска библиотека,ми се допаѓа...
   
 13. annngel

  annngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  ја дочитав Последната кашмирска роза и сега ја читам Снег од Орхан Памук :)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.554
  Пол:
  Женски
  При крај сум со Blue Gold од Клајв Каслер... читам само кога патувам, да утепам три саати време во автобус, оти баш и немам време да читам многу по дома, како што читав порано...
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Леле јас од кога ја барам неа, стално издадена е.
   
 16. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.417
  Фикции на Борхес.
  Мислев дека нема да ми се допадне, но се излажав.

  Колку само се пронаоѓам на некои внатрешни, слоевити нивоа...
  Интересна е, ама не е за сечиј памет.
   
 17. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  205
  Последна прочитана ми е Се плашиш ли од темница - сидни шелдон, а сега почнав да ја читам Мемоари на една ѓејша :)
   
 18. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  6.559
  Пол:
  Женски
  Последно ја прочитав Лажна свршеница и мн ми се допадна, а сега почнав неколку страни од Деловна придружба, па ке видиме на што ќе наидеме...
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Последно... Чекајќи го Годо од Бекет. За лектира ни била, па ај да ја прочитам си реков, мада шо мене ми беше прилично глупава. :roll:
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.872
  Допаѓања:
  47.291
  Пол:
  Женски
  Па и прилично е глупава :lol: