1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последна прочитана книга и кратка критика

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  The Lost Art of Keeping Secrets - Eva Rice
  Многу, многу досадна книга.Со мака ја завршив.
   
 2. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  3.858
  Пол:
  Женски
  Мојот личен ФБИ агент - Џули Џејмс
  Книгава е одлична 350 страни за 3 дена ги прочитав. Многу убава содржина, на моменти книгата те остава :o а потоа се смееш на глас. Книгата е криминалистичко - љубовна. Интересно е како двајца луѓе кои не сакат да се видат, морат да работат на ист случај, а кога се заедно не можат да размислуваат баш добро. :D
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  Mercy - David Kessler
  Феноменално дело каде цело дејство се случува во рок од нецел ден.

  Обвинетиот е осуден на смртна казна и на неколку часа пред да биде егзекутиран добива уште една шанса за да живее, под услов да открие каде се наоѓа телото на неговата жртва.
  Неговиот адвокат со својот тим напорно работат на откривање на бројни нови докази кои од никаде долетуваат пред нивните очи. Но часовникот отчукува...

  Пренапнато е цело време и никако не можев да ја пуштам од раце книгава. Ја препорачувам претопло за љубители на трилери и криминалистика.
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Ako docekam sutra,од Сидни Шелдон.Книгава е на српски ама ми се здосади уште сеа распустов и почнав да ја читам,и онака ги обожавам книгите на Сидни.Книгава е доста оддамна затоа што уште мајка ми кога била дете ја читала но никогаш книгата не ја загубила вистинската вредност.Вреди да се прочита иако малку се намачив со читањето српски но се исплати.
  Прекрасна книга која изобилува со женска итрина,надмудрување,суровост,всушност борба за опстанок на Трејси која по игра на судбината отиде во затвор.Книга која го доловува секој значаен момент кој можеби еден ден ќе ни се најде во животот.
  Моја забелешка во врска со книгава е тоа што секој лик е многу детално опишан,дури човек ќе го замисли пред себе ама тоа што јас сум нестрплива да видам што понатака се случува мрзам да читам описи...
  се надевам нема да сретнам уште такви во други книги :tmi:
   
  На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.802
  Во последните месец дена ги прочитав сите книги на Ден Браун- "Ангели и демони", "Кодот на Да Винчи", "Дигитална тврдина", "Загубениот симбол", освен последната "Инферно". Можам да ви ги препорачам бидејќи многу ми се допадна неговиот стил на пишување и темите. Меѓутоа изборот на темите е специфичен, пишува за масоните и илуминатите, има интересни теории на заговори, па кој не е љубител на такви дела нема да го интересија овој писател.
   
 6. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Само најсекси маж што постои - Џули Џејмс
  Ја завршив за два дена.Интересна приказна за Тејлор која што работи како адвокат во ЛА и Џејсон кој што е прогласен за најсекси маж што постои но само таа може да му одолее па поради тоа му е и интересна.За сите кои што сакаат чик литература, препорачувам. :)
   
 7. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  The time traveler`s wife
  Незнам дали е до мене, но книгава ми се допадна но не до оној степен што очекував. Мислам дека i got all my hopes in this book, па затоа. http://sakamknigi.mk/index.php/filmovis ... -niffenger
   
 8. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.621
  Допаѓања:
  26.626
  „Платно“-Бенјамин Штајн

  Уште кога ги прочитав критиките за книгава, се потепав по книжарите да ја побарам. :) Поради одредени причини, бегам од категоријата „Литература“ како ѓавол од крст (бидејќи ме прогласија за еретик ]:) :D ), ама книгава морам да ја прокоментирам.

  Напишана е во два дела, односно се работи за два одделни романи. Постојат повеќе варијанти за читање на книгата-прво од почеток до крај да се прочита секој дел одделно, или пак напоредно да се чита по една глава од секој дел поединечно. Јас го одбрав вториот начин, и не згрешив, подобро е кога паралелно се следат настаните во двете книги. Ликовите и настаните во двете книги на почетокот се сосема неповрзани, но како поминуваат страниците, се' повеќе се поврзуваат и испреплетуваат во една приказна, која секако има две страни. Не би ја коментирала детално содржината, бидејќи навистина вреди да се прочита. На кратко, станува збор за животот на двајца Евреи, случајното судбинско вкрстување на нивните животни патишта, убаво опишано и доловено од аспект на двата ликови. Книгата изобилува со многу детални описи од еврејската култура, традиција и обичаи, мене лично интересно ми беше да го прочитам сето тоа. Би ја препорачала на љубителите на добра книга.
   
 9. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  И јас штотуку ја завршив, но македонската верзија и мноооогу мноооогу сум задоволна од книгава... Не можев да престанам да ја читам, бидејќи секоја нова страница е приказна за себе, и те остава во искушение... Прекрасна книга!
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.034
  Допаѓања:
  55.732
  Пол:
  Женски
  И планините одекнаа - Халед Хосеини
  На страната на Матица на фејсбук само книгава се врти, секој пост за тоа им е. И нормално мора да се прочита. :lol: Не очекував дека ќе ја најдам за симнувања толку брзо по објавувањето, ама ете, ми се посреќи.
  Халед Хосеини си е мајстор за раскажување, едноставно е така. Приказната тече толку глатко, не може да осети човек како се вртат страниците. Ми се допадна во оваа книга што ликовите се многу човечки прикажани, не се опишани без маани, совршени... Ги гледаме и нивните грешки, нивните тешки избори и одлуки кои ги прават, а потоа мора да се научат да живеат со истите. Цела приказна е проследена со една топлина, но и со едно чувство на меланхолија, има една нишка на тага што се провлекува, за времето изгубено што не може да се врати...
  Супер е книгава, не разочарува Халед Хосеини и топло ви ја препорачувам. :)
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  3.858
  Пол:
  Женски
  Мојот господин совршен - Александра Потер
  навистина книгата е многу убава, од сите ми е пофалена и одлучив и јас да ја прочитам, и ептен ми се допадна содржината :)
   
 12. DarkTulip

  DarkTulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
 13. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.176
  Пол:
  Женски
  Лето во Тоскана-Елизабет Адлер

  Крајно патетична љубовна приказна како од фантазија на некоја незрела тинејџека.
  Описите на Италија и Тоскана (патем тоа и беше главната причина заради која ја купив книгава) не се посебно убедливи. Има фини описи на храната и тоа е делот кој единствено ми остави впечаток.

  Книга која се чита брзо, на плажа под чадор, која не бара никаков ментален напор и после која не останува ништо...
   
 14. innamylove

  innamylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  379
  Допаѓања:
  225
 15. Wellness.girl81

  Wellness.girl81 Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  50 нијанси сива
  50 нијанси потемно
  50 нијанси ослободени
  Коментар и критика???????....
  WOOOOOOOOOOW :)
  Е.Л. Џејмс фантастично ја има опишано целата трансформација која некој човек може да ја направи во име на љубовта, и колку да е некоја личност и нејзиното однесување едноставно не можете да ја мразите.
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.034
  Допаѓања:
  55.732
  Пол:
  Женски
  Подарок за роденден - Сузан Елизабет Филипс
  Преубава книга. Од сè срце се изнасмеав. Лесна приказна полна со хумор и емоции.

  Џејн е стегната физичарка, води прилично досаден и монотон живот. Вереникот ја остава за многу помлада девојка. Таа сфаќа дека и фали нешто во животот. Не, тоа не е маж. Сфаќа дека сака бебе. Ама проблемот е што нема маж. А и друга работа е што не сака да биде некој од нејзиниот круг на познаници, бидејќи сите се препаметни. Како неа. Џејн сака нејзиното дете да биде просечно, за да не биде изрод каков што била таа и сите деца да го закачаат. Затоа решава да најде глупав маж само со цел да и го даде тоа што го посакува и да не го види повеќе. За таков го смета Кал Бонер, рагбист, напумпан со мускули така што очигледно му фали мозок. Тука веќе се испреплетуваат работите, ништо не е така едноставно како што си планираше Џејн...
  Сузан Елизабет Филипс ми е прекрасна авторка на вакви лесни книгички, не се некако досадни, баш напротив, целосно го задржуваат вниманието и страниците си летаат.
  Препорачувам. :)
   
 17. Srcenceto1

  Srcenceto1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Моментално читам...

  Последна книга што ја прочитав ми беше Прибежиште од Спаркс, човекот е врв за љубовни романи го обожавам...инаку претходно ја читав Светецот, сурферот и директорот многу поучна книга што вреди да се прочита како и Алхемичарот, Врвови и долини и Кој го изеде моето сиренце (мислам дека така се викаше) :)
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.034
  Допаѓања:
  55.732
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Првиот последен бакнеж - Али Харис
  Си ги исплакав очите на книгава. Страшно ме погоди приказната. Уште сум под импресии, не можам ни да ги склопам речениците.
  Знам само дека веднаш станав и му се фрлив околу вратот на маж ми и го бакнував до бескрај, а тој ме гледаше како да сум полудела.
  Промени книгава нешто во мене, ме натера да си ги отворам очите за љубовта која ја имам, колку сум среќна што секој ден е до мене, што можам бескрајно да го бакнувам, што можам да создавам нови спомени...
  Книгава заслужено влегува во моите топ 5, не ми се верува дека некогаш ќе ја заборавам крајно потресната приказна, баш напротив. Мислам дека ќе ми служи за потсетник, да си го чувам и негувам ова што го имам, да не го трошам времето на безвезни работи и бесмислени расправии...
  Ви советувам да го направите истото. И да ја прочитате книгава, едноставно не ја пропуштајте.
   
  На Libera, Unique.chick и IloveBooks им се допаѓа ова.
 19. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Девојката со бисерна обетка - Трејси Шевалие

  Ја препорачувам. Популарна е. Не верувам дека на некого не му се допаднала. :) Прекрасна е книгата.

  Накратко

  Поради финансиската состојба , 16 годишната Грит работи во куќа на еден сликар. Таа е протестанка, луѓето каде што работи се католици. Тие имаат 4 девојчиња, 1 момче ( чинам беше ) , а уште едно дете е на пат. Жената на сликарот е често бремена :) Најмногу на неа личи ќерката Корнелија. Уште првиот ден, Грит и’ удрила шлаканица на Корнелија поради нејзиното подло однесување. Грит чисти во куќата, пегла, пери, оди по риба и месо ( го запознава месарот Питер и се омажила со него подоцна). Напорно и е. Една од главните работи е тоа што го чисти ателјето на сликарот ( цело време се спомнува како тој ). Потоа прави бои за него, се искрадува за да му помогне околу сликањето . Тој е доста постар од неа. Таа на некој начин е заљубена во него. По порачка на човекот кој ги купува најчесто неговите слики прави слика од Грит, слугинката со големите очи. Всушност Ревејн ( тој што ги купува сликите ) ја посакувал речиси секоја жена и сакал да биде негова. Грит го одбила , но тој бил упорен. Бил заљубен во неа и му рекол на сликарот да ги наслика заедно. Но , некако Грит се извлекала од таа каша. Ниту Грит, ниту сликарот не го сакале тоа. Па, тој ја насликал Грит сама. Прочитајте зошто се вика девојката со бисерна обетка. Тоа не ви го откривам :) Нешто што ми се допадна е тоа што после смртта на сликарот, тој и’ ги остава во наследство обетките на Грит која е веќе омажена и има семејство со месарот Питер. И после 10 години , ја вика Катарина ( жената на сликарот со која воопшто не се сложува ) и и ги дава обетките. Подлата Корнелија и’ вели на Грит откако излегла да и’ ги даде нејзе, а таа повторно и’ удира шлаканица. Има повеќе личности, слугинка , сестра и’ на Грит која умира малечка, татко и кој е слеп, нејзината мајка, нивната сиромашност , но и чесност. Прекрасна книга напати со тажни моменти .
   
 20. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  3.858
  Пол:
  Женски
  Внимавај што посакуваш - Александра Поттер

  Уште едно прочитано дело од Потер, и уште една убава книга која ќе ми остане во сеќавање. Книгата е многу убава.