1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последниот чај ( Винка Саздова)

Дискусија во 'Книги' започната од sonja29, 24 април 2011.

 1. sonja29

  sonja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Дали сте ја прочитале книгата? Кои се вашите впечатоци за истата? Книгава е навистина добра им ја препорачувам на сите кои сакаат да се пронајдат себеси.
  Јас се уште ја читам но навистина ми навлезе длабоко во душата.
  кој ја прочитал би сакала нивно мислење...

  Поздрав
   
 2. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.026
  јас ја немам прочитано,моментално ја чекам да ми ја дадат од понеделник,па јас би сакала да ми дадеш твое мислење за книгава,ако можеш во кратки црти до онаму каде што си стигнала
   
 3. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Планирам да ја прочитам. А кога е издадена, затоа што сакам да ја земам од библиотека, па незнам дали ја има
   
 4. sonja29

  sonja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  читајки ја книгава ме потсетува на мојот живот и затоа постојано плачев, ме фака депресија.
  вчера ја дочитав до крај. ТАА отишла во индија во ашрам кај некој учител и живее таму три месеци и си приспомнува за минатото, од детството спомени непријатни, не се којзнае колку лоши но и се врежале како лоши. (јас доживеав многу полоши ) али за кого како.
  инаку малку врти накај филозофија. дури и премногу филозофира.
  но бара многу добри прашања од животот, за да се пронајдеш себеси не мораш да отидеш далеку.
   
 5. sonja29

  sonja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  јас лично ја земав од библиотека чекај да прочитам уште една па ке ја вратам т.е. тогаш ќе ја има...
   
 6. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Моментално ја читам. Интересна е навистина, има многу добри мисли и реченици што остануваат запаметени. Вреди да се прочита.
   
  На sonja29 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Почнав да ја читам и ја оставив. Бев во некоја фрка, ми се виде така површински дека е многу монотона, неинтересна и ја баталив. Но по некое време повторно се навратив, си реков колку книги сум прочитала ќе ја дочитам и оваа. Верувајте не погрешив, бев во заблуда кога првиот пат ја оставив. Книгата силно допре до мене, ме протресе како престилка, во многу делови се пронајдов. Еве ќе издвојам една мисла која посебно ми се допадна:
  Сите ние сме тркачи на маратон. Но, тешко е да се трча долго, да се трча многу. Треба многу сила и верба за да се дојде до целта, ако таа воопшто постои.
   
  На sonja29 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Волјата е одлука, слободата е одговорност, а целта е животната мисија.
   
  На sonja29 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. evitra

  evitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Самошто ја прочитав :)
  Мислам дека е одличен роман. Особено ми се допадна начинот на кој таа ги опишува чувствата, и она: Мојата Индија. Мислам дека секој од нас по овој животен пат си има или си имал своја Индија. Јас мојата ја поминав и не така одамна.
   
 10. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Може некој да ми каже за што се зборува во книгата и дали може да ја најдам во библиотека?
   
 11. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.365
  ја прочитав сега скоро додека бев на одмор и ми се допадна начинот на пишуањето, убавите мисли итн.

  но не ми се допадна приказната во целост, имаше делови кои недостасуваат (барем за мене) како на пример зошто заминала на прво место во индија? знам дека се спомнуваше страв од смрт, вина итн но сепак сметам дека тоа не е доволно, сите имаме свои демони а треба многу волја и желба да оставиш се и да заминеш во индија. како тоа еден македонски маж така лесно прифатил дека жена му ќе ја нема 3 месеци во една далечна и опасна земја... сепак да не се лажиме балканцитеси се балканци колку и да бидат образовани и слободноумни.

  би сакала да слушнам мислење од трендафилка на пример знам дека е професионалец во областа ;) па би сакала да слушнам и други мислења али малку подлабоко прочепкани да не е само" прекрасан филозофија за животот и за себес бла бла бла" да ги разгледаме сите аспекти, целокупната приказна, стилот на пишување, недостатоците итн.
   
  На enca.69 и Strumfeta93 им се допаѓа ова.
 12. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Една од подобрите книги со кои наша Македонија може да се гордее. Преубави описи, реченици, мислам дека секој збор си одговараше совршено со оној до него. Преубава е, мора да се прочита. :inlove: :!:
   
 13. Wilde2105

  Wilde2105 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  24
  Леле се нанервирав од коментарите . На саемот сега и се мислев ко кола да купувам а не книга ... И плус автограм ке си добиев од Винка .................. :) :)
   
 14. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  433
  Книгава е стварн Преубава. Секоја чест на писателката. Жал ми е што не ја дочитав,до 100 страна стасав и братучет ми си ја зеде за Кочани,бидејќи негова си беше.
  Ќе одам до библиотека деновиве да ја побарам,ама не верувам дека ќе ја најдам.
   
 15. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  284
  Пол:
  Женски
  ја купив на саемот и уѓте не ми е прочитана , ама ке ја прочитам ветувам :?:
   
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  Како што мислам и кажав некаде, добра замисла, не толку добра реализација.
  Исто и јас имав впечаток дека фалат делови, ми има многу празнини книгата, како да сакала писателкава побрзо да ја напише.
  Пред да ја дочитам, таму некаде кај 100-та страна, мака имав да ја дочитам, многу усилена, напната, претенциозно пишувана ми беше, после како да е пишувана посмирено, лека полека, па крајот ми го поправи целосниот впечаток, бидејќи почетокот апсолутно не ми се допаѓаше.
  Тоа што не е наведена некоја силна причина за заминувањето, некоја голема траума од минатото, туку онака, женава заминува да се просветли, и го крка стапот, најмногу ми бодеше очи, и ми ја рушеше смислата и поентата на книгата.
  На крајот во болницата, уште на човек му иде да и каже, - Со боринче си го бараше. :lol:
  Не, шала на страна, солидно, со неколку пропусти, меѓутоа едно од подобрите тазе излезени работи кај нас.
   
  На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  а се заедно колку страни има книгава пошто планирам да ја читам па затоа?
   
 18. DirtyQueen

  DirtyQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски

  320 има, и преубава е :)
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Прочитана ми е. Наслови паметам, а после некое време некако содржините ми избледуваат, но многу јасно се сеќавам на емоциите што ми ги буди секоја книга посебно.
  Знам дека книгава на почетокот не ми беше нешто нај нај, ама после тоа кога навлегов подлабоко во страниците сфатив дека Винка Саздова многу добро знаела што пишувала, па така патот до Индија и животот таму не е само туку-така опишан. Пишувана е со многу емоции, посебно кога ќе се појави болеста, па сите маки што ќе ги претрпи писателката таму.
  Всушност, последниот чај според мене е книга повеќе за духовното патување и зреење.
  Винка, завршила добра работа. Сега сакам да ја земам и Полиња со диви нарциси.
   
 20. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.529
  Само што почнав да ја читам.
  До 50тата страница сум,ми се чини.
  Се согласувам со Лукс.
  И мене во првите 15 страници ми беше досадна,но потоа емоциите си го покажаа своето.
  Важно,дочекав да ја најдам.
  :D