1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последно што купивме за бебушот

Дискусија во 'Бебе' започната од Snow-Queen, 24 април 2013.

  1. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    638
    Допаѓања:
    752
    Ептен ми помогна и фала ти најмногу :l: Стварно немав идеја од каде да почнам, за сега имам два пара шпикозни такви на копчиња тие ми се 1-3 месеци и 9 тетра пелени хаха. Мене и ме ограничува дека само онлајн можам и евентуално да праќам некој до продавници ама меракот ми е сама да си бирам/купувам. Ти супер си, си завршила со најголемиот дел дефинитивно
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Јас највеќе во шпикозни го облекувам без да се секирам дали му паѓале или го стегале чорапите. Исто и за панталончиња/тренерчиња нонстоп ги проверувам дали го стегаат на мешето. Шпикозна е закон работа :D. Криво ми е што се изнакупував бодиња по долги.
    Мене лично повеќе ми се допаѓаат тие со копчиња и на двете нозе дека полесно се менува пелена.
    Тие со патент или копче на една нога помачно ми е да ја ставам другата нога ако шпикозната е покнап. Сепак е лична пеференца ова :)

    Тетра пелени исто земи си повеќе, особено ако бљуцка ќе ти се најдат многу.
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.415
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Јас имам и список што се имам купено и од кое бројче и тип гардероба колку комада.:D Само лаптопот ми е на сервис, ако сакаш кога ќе ми го вратат ќе ти пуштам слика да видиш. Е сега не гарантирам дека баш таа количина е потребна за новороденче, јас може малку и претерав ама таму во 17 недела ме фати некое лудило за купување. Мада сепак мислам дека се што земав се практични работи што бебето ќе ми ги износи. На пример бели боденца имам 10тина (56ки и 62ки) и сум сигурна дека ќе ги износи, башка се унисекс па утре и за второ дај боже ќе може да ги искористам.
    Гледај си онлајн, стварно има многу избор сега, и мене дел од облеката ми е нарачана така. Еднаш ми се случи истиот курир три пати во ист ден да дојде кај мене. :rofl: За по продавници може да пратиш некој во H&M во дајмонд или сити мол, имаат многу избор и мене лично преубав ми е памукот. Имаат пример 3 боденца за 600-700 денари. Шпихозни со патент исто имаат 2 за 1200, или на копчиња ми се чини 459 така нешто.
    Гледаш малку сум забегана и цените сум ги запамтила.
    Ако ти треба нешто помош тука сме.:l:
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    638
    Допаѓања:
    752
    Хаха ме изнасмеа ама и дефинитивно ми помогна :l:
    Може да ми ја пратиш и листата кога ќе можеш сигурно ќе ми олесни работа барем за ориентација колку толку:hug:
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IviIvana9

    IviIvana9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Мајки, како перете и сушите оградици?
    Имам шарена постелнина, па земав обични оградици од Тила, пастелно розева, еднобојна. Перењето преживеа, ама во сушара ептен ми се собра, а не беше на јако, се друго си остана нормално. ;(
    Има чаре како да ја вратам во првобитна состојба, или ќе мора нова да купувам?
     
  6. IviIvana9

    IviIvana9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    не знам дали ќе ти помогне, ама еве ја мојата листа, јас веќе купив 99% од работите. Во делот за хигиена, ги имам додадено плус следниве работи за чистење на папочето:
    Алкохол 70%
    Хидроген 3%
    Стерилни газички - мали
    Бивацин прашок (Банеоцин)
    Павловичева
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8671.jpeg
      IMG_8671.jpeg
      Големина на фајлот:
      449,1 KB
      Прегледи:
      113
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    638
    Допаѓања:
    752
    Фала тии :l::hug:
     
  8. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    120
    Од овие дополнителни работи не знам само хидроген и павловичева зошто ти се, немам никогаш користено за бебе. Крема за пеленска регија барајте квалитетна со цинк. До 6м воопшто не користев влажни за бебе, го одмивав со памукчиња и вода. Исто така, ако одиш во приватна болница, не ти требаат мрежести гаќи и такви памучни влошки, ќе добиеш таму. Судокрем исто не знам за што користите. Чисто да пишам нешто од мое лично искуство :)
     
  9. Лалина

    Лалина Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Јас доцна го открив судокрем, па го користам од кога детето веќе беше над година, нема подобро за газе. Ама за мало бебенце не ни знам дали треба толку јака крема за газе, mustela или weleda најчесто за пеленска регија за почеток па ќе видите што одговара. Хидроген како да се сеќавам на пупаче стававме или Octenisept спреј за пупачето и газички. Памучни влошки за дома после болница мене ми се најдоа многу, уште ми требаа од тие огромните boni ли се викаат, дури уште купував. А гаќите мрежасти од систина ги навикнав и овие дома после ми беа неудобни што ги имав земено, ама со царски дека бев имав потреба од мрежасти гаќи и за дома :) И за влажните исто искуство на почетокот може поубаво со вода или ако треба влажни да се со вода само и не купувајте многу, можно е да го воспалуваат газето, ќе пробате различни :)
     
  10. IviIvana9

    IviIvana9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    хидрогенот е за чистење откако папочето ќе падне, до тогаш со 70% алкохол.
    Павловичева е за наизменично мачкање на цело тело лосион/пеленска регија, посебно на почеток додека е можно кожата да се перута.
    Јас ќе се пораѓам во приватна болница, ама мрежести гаќи и влошки секако ќр требаат и за дома, за првите денови.
    Судокрем е нешто најдобро што постои, и може да се користи од раѓање - крема на база на цинк, што прави чуда во случај на пеленски осип. Јас и сопругот ја имаме во секое време, помага и за возрасни во случај на бубулички :)

    Се согласувам со се :D
    Инаку за влажни, baby love од ДМ одговараат во 99% од случаите, 99% вода се, инаку и мене ми е планот обавезно одмивање со вода после секое какање :)
     
  11. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.548
    Допаѓања:
    32.399
    Пол:
    Женски
  12. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
  13. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Женски
    Седиште за во кола конечно земено ^_^



    IMG_5629.jpeg IMG_5625.jpeg
     
    На Nataliii, Bettina23, Coco31 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    24.945
    Пол:
    Женски
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.912
    Допаѓања:
    75.556
    Пол:
    Женски
    На Nataliii, merriel0, Bettina23 и 13 други им се допаѓа ова.
  16. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво се спремам за новороденче и планирам да одам во Синсеј е сега некаде читав се собирале при перење, точно е? Кој број да земам тогаш ?
     
  17. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.601
    Допаѓања:
    4.756
    Се собираат, земи еден два броја поголеми од тоа што планираш.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.912
    Допаѓања:
    75.556
    Пол:
    Женски
    Еден број можеш поголемо. Ама па не се собираат сите сум приметила :?:
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    7.496
    Пол:
    Женски
    Јас на мојата и зимам спрема возраста што ја има, на пример ако е 3 месеци зимам 3-6, може малку на почетокот да и долго, но за кратко таман ќе и е. Јас не сум приметила да се збираат ама и не ги сушам во сушара. Прво перење им е во машина на 15мин колку низ вода да поминат или на рака, а после тоа ги перам на 60 степени.
     
  20. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Женски
    Зависи на колку ќе ги переш, но 80% се собираат и се потесни за разлика од останатите “марки”. Затоа како за почеток новороденче е во ред 0-3м мислам дека на сите им се точни, но кога ќе почне да расте ќе забележиш сама ќе треба поголеми да земеш.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.