Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

 1. curious-doll

  curious-doll Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  739
  За појадок овошје до ручек, по често оти јадач сум иначе :wasntme:
  Ручек макарони со буковец одозгора, и за вечера ако не стигнам да купам салата нешто, ќе отворам една лименка пченка.
  За денеска тоа, утре одам на пазарење да се подготвам за у кујна(fingers)
   
 2. ribabiba

  ribabiba Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  64
  Дали кечап и сенф смеам?

  Јас купив тегла цвекло и грашок конзерва ама немам кој да ми ги отвори.
   
 3. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.849
  Смееш.
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.189
  Допаѓања:
  42.623
  Оти бе нема кој да ви ги отвори? Теглата посебно, со лажица ќе потпреш да влезе воздух и ќе отвориш :D не треба ни сила ништо. Конзервата, зависи каква е...
   
 5. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.901
  Допаѓања:
  11.376
  Пол:
  Женски
  Вечигденскиот постот не се пости целиот без зејтин. Еве тука имаш како треба:
  https://www.crkvenikalendar.com/zitije_mk.php?pok=1&id=E
  Можеш да си купиш и календарче, пишува кој ден е со масло, кога смее риба и сл.
   
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.849
  Од понеделник до петок без масло.
  Сабота и недела со масло и вино.
  Риба е дозволено само за Благовештение и Цветници.
  Благовештение се паѓа на 7ми Април(недела)
  Цветници се паѓа на 21 Април(недела).
   
  На La.loca и afrodita94 им се допаѓа ова.
 7. ribabiba

  ribabiba Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  64
  Добро утро
   

  Прикачени фајлови:

 8. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  511
  Каде ги наоѓате посните макарони?
   
 9. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  6.665
  Има во Тинекс, во Веро, во Кам маркет.
   
  На afrodita94 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  Денес како десерт правев нешто како мус со банана, урми, ленено семе и лешници.Се тоа во блендер со малку вода.
  За ручек правев пире со додаток златна мешавина.
   
 11. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.965
  Допаѓања:
  18.278
  Пол:
  Женски
  Скоро сите макарони се посни, само прочитај состав. Дурум пченица и вода треба да е.
   
  На dunika, mal.ecka и afrodita94 им се допаѓа ова.
 12. LegallyBlonde13

  LegallyBlonde13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.849
  И Дивела макароните се посни.
   
  На mal.ecka и afrodita94 им се допаѓа ова.
 13. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  511
  Не се посни.Скоро сите ги видов и имаат масти.
   
 14. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.221
  Допаѓања:
  51.836
  Посна торта
  2 чаши шеќер од 250
  2 и пол чаши минерална вода
  3 и пол чаши брашно
  1 пециво, 1лажичка цимет
  1 лажичка сода бикарбона,
  3 лажици мармалад.
  Сето ова се меша и се пече во набрашнета тава...додека е уште топла се премачкува со мармалад се остава да се олади.
  За глазура:
  100мл.вода, 100гр.шеќер, 1 пакетче ванилин шеќер и 2 лажици какао...

  На некој може шеќер му е многу па нека си скрати.
   
  На didi1982, La.loca и afrodita94 им се допаѓа ова.
 15. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.965
  Допаѓања:
  18.278
  Пол:
  Женски
  Масти во состав или масти во нутритивни вредности? Тоа не е од масло туку од самиот состав на пченицата, како што има јаглени хидрати, протеини, масти.
   
  На afrodita94 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.221
  Допаѓања:
  51.836
 17. curious-doll

  curious-doll Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  739
  Денеска 2 тавчиња од тортата се фрлени у ѓубре :) кај јас па и другарката ја подлагав да ја прави и ни мене ни неа ни излезе како што треба.
  @orhideea испробан ти е рецептот?
   
 18. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.221
  Допаѓања:
  51.836
  Ако прашуваш за тортата да.
   
 19. Red_Strawberry

  Red_Strawberry Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ставам вода да зоврие, додавам лажиче или две мед, ставам овесни снегулки (најчесто 4/5 големи лажици), пасирам банана (или некое друго овошје ) и нејзе ја додавам, мешам цело време и кога убаво ќе згусне е готово. Некако најубаво ме најадува ова за доручек :)
   
  На didi1982 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.221
  Допаѓања:
  51.836
  На La.loca, didi1982 и Red_Strawberry им се допаѓа ова.