Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

 1. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.972
  Допаѓања:
  80.778
  Пол:
  Женски
  Така нека биде :handshake:
  Иако знам дека оние желе бомбони кои се правени од растителен желатин или агар агар,можат да се препловат со прсти,оние со животински желатин се тегнат и се помеки.Инаку мислам дека јадењето на желе бомбони не може да е толкав грев.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.223
  Еве ви уште едно рецептче за нешто благичко. Знаете, кога си нема некој работа, па така да си го искористи малку мозокот :D .

  Урма штангли

  Потребно: 250 гр. сец. урми, 100гр. мелени ореви, 100 гр. мелени пченкарни снегулки (корнфлекс од Виталија), 200гр. локум, рендана кора од портокал.
  [​IMG]
  Подготовка: Се убаво се измесува и се сучи кора. Се сечат или се обликуваат како бобици, по вкус :) .  Можеби вака скромно делуваат, ама од срце ви ги препорачувам. И јас се изненадив на вкусот :mm: .
   

  Прикачени фајлови:

  • urma stangli.jpg
   urma stangli.jpg
   Големина на фајлот:
   134,7 KB
   Прегледи:
   955
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  леле а јас јадната си јадев желе бонбони мислејки дека се посни ахх :( ;(
   
 4. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.115
  Пол:
  Женски
  дали крем бананките на SL се посни. гледам на нив пишува агар-агар, желатин, лимонска киселина, арома банана, белка во прав(0,1%). се мислам заради тоа што пишува белка во прав. ај некој ако може нека ми одговори побргу. фала :)
   
 5. Libera

  Libera Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  5.906
  Пол:
  Женски
  Штом има белка, во никој случај не е посно.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Дали можеби знаете некој сос за тестенини што е без масло, бидејќи постам без масло па се мислев да направам за ручек тестенини посни со сос некој само ми треба да е без масло и по можност да е со убав вкус

  И јас исто јадев се додека не прочитав дека е од животинско потекло желатинот... се е тоа од незнаење... се надевам не е голем грев :worried:
   
 7. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.223
  Ние го правиме овој сос најчесто, зашто може и без масло. Многу е убав и навистина ти го препорачувам :).

  И уште една варијанта.
  Околу 100 гр. мелени ореви, малку лук (колку за вкус), се тоа се меша со варените тестенини. На крај можеш да си го комбинираш со соја сос и со кечап за да го збогатиш вкусот. Преубаво :inlove: .


  За желатинот...
  Да бидете без гајле, зашто тоа е од не знаење и не е намерно и не е свесно направено тоа. Ќе се исповедате и готово ;) .
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Libera

  Libera Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  5.906
  Пол:
  Женски
  Мексикански тортички

  Состојки
  1 и 1/2 чаша брашно
  1 чаша шеќер (полна)
  1 чаша какао
  1 лажиче сода
  2 лажички цимет
  прстофат сол
  2 лажици ванила екстракт
  1 лажица балсамико
  1/4 лажиче чили во прав
  1 и 1/2 чаша вода

  Дополнителни состојки
  100 гр. ситно сецкани лешници
  1 мало пакување инстант кафе (2гр.)
  2 лажици рум

  За прелив
  2/3 чаша шеќер
  1/2 чаша какао
  1/2 чаша вода

  Подготовка

  1. Сувите состојки ги додавате во сад и мешате убаво да се соединат. Потоа го додавате румот (или ванилата), водата и балсамико оцетот.
  Мешате убаво за да се добие компактна смеса и готови сме.
  2. Можете да ставите во плехче и да испадне колач или во модлички. Модличките не се премачкани со ништо и се полнат до половина. Се ставаат да се печат во претходно загреана рерна на 220С, а кога ќе ги ставите ја намалувате на 200С. Во завиност од рерната се печат 15тина минути (ќе проверите со чепкалка дали се готови).
  3. За преливот во сад на оган ги ставате какаото и шеќерот и 3-4 лажици од водата. Кога ќе се растопи и згусти постепено ќе ја додавате водата.
  4. Скоро изладените тортички со лажица убаво ги преливате со сирупот и оставате да се изладат.

  Извор:

  http://moirecepti.mk/post/мексикански-тортички-посни-без-масло#_=_
   
  На Mama25 и Serafima им се допаѓа ова.
 9. zoellamoda

  zoellamoda Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  пробајте да јадите само леп и кечап , знам дека многу луге не се имаат осудено да пробаат ама верувајте многу е вкусно :)

  за тврдите гумени бомбони и не знам баш дал се мрсни или посни а на оние што се тегнат шо ги викаат Marshmallow имам читано состав и пишува дека содржат нешто од свинско потекло( што автоматски значи дека се мрсни) а и ако сите мислат дека крембананите се посни тоа нее точно содржат белка од јајце ,а и посниот кашкавал не е посен содржи млечни масти!!
   
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.981
  Пол:
  Женски
  Јас сум во потрага по тесто за пица без растително масло :|
  И којзнае дали воопшто ќе најдам такво, ама татко ми ми вети дека во понеделник ќе побара низ сите големи маркети.
  Мајка ми ме снабди со неколку тегли од Дием, од кои едната е доматно пире. Па планирав да си направам пица со пирето, да ставам сецкани маслинки, сецкани печурки, сусам и оригано.
   
 11. lukaaaa

  lukaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  29 април 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  а кикиритките во лусшпа дали можи да се јадат за време на постот ?
   
 12. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.223
  Слободно да си ги јадеш дури и во строг пост кога се пости без масло :) .

  Би те посоветувала мила да се потрудиш и да си направиш дома. Тоа ти е најприфатливата варијанта, зашто од тоа што сама ќе си го направиш дома и што ќе знаеш што ќе си ставиш, нема подобро :) .
  Рецепт кој би можела да ти го препорачам е тестото од пица ролатот. Ќе ти биде многу меко и откако го испечеш.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. izgubena5555

  izgubena5555 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  ај кажете како е тој рецепт? и јас сакам да си направам пица на први мај свечено хахаха :)
   
 14. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.223
  Повели :) .

   
  На izgubena5555 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. izabela.nik

  izabela.nik Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  4.377
  Пол:
  Женски
  Во кесичките што се за печење месо ставете компирчиња и печурки :)
   
  На bubac и Serafima им се допаѓа ова.
 16. zoellamoda

  zoellamoda Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Kолку да ве информирам Сојата која е најупотребувана во исхраната за време на постите сериозно му се заканува на нашето здравје. Прочитајте колку е штетна Сојата по нашето здравје во долу наведениов линк: http://sitel.com.mk/sojata-opasna-po-zdravjeto
   
 17. izabela.nik

  izabela.nik Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  4.377
  Пол:
  Женски
  Се спрема ли некој за богородичните пости?Како планирате да постите без или со масло ?
   
 18. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.158
  Денес си направив посни шпагети без зејтин.

  Доста беа вкусни баш поради сосот кој го ставив брз нив. Мојот сос беше мешавина од лут кечап, кари зачин, сол, неколку зрна грашок и неколку парчиња печурки од тегла (+сосема малку водичка од печурките во тегла). Сосот малку го држев на топла плоча за да закрчка а потоа го испомешав со шпагетите.

  Ммм.
   
  На Mama25, shushu, Serafima и 2 други им се допаѓа ова.
 19. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  502
  Допаѓања:
  198
  Na sokovite od sano pisuva deka sodrzat rastitelno maslo? kako moze sok da e so maslo ne rabiram. inache postam za pricesna ako moze nekoj da mi kaze dali sokot mozno e da e so maslo? :emo:
   
 20. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Јас немам забележано ниеден сок до сега со масло во составот :?: , но тој Сано не сум го земала никогаш и не знам..навистина чудно. Има многу други различни сокови така да можеш да направиш сигурен избор ;) или најдобро ако можеш домашен да си спремаш.