1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Така нека биде :handshake:
    Иако знам дека оние желе бомбони кои се правени од растителен желатин или агар агар,можат да се препловат со прсти,оние со животински желатин се тегнат и се помеки.Инаку мислам дека јадењето на желе бомбони не може да е толкав грев.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Еве ви уште едно рецептче за нешто благичко. Знаете, кога си нема некој работа, па така да си го искористи малку мозокот :D .

    Урма штангли

    Потребно: 250 гр. сец. урми, 100гр. мелени ореви, 100 гр. мелени пченкарни снегулки (корнфлекс од Виталија), 200гр. локум, рендана кора од портокал.
    [​IMG]
    Подготовка: Се убаво се измесува и се сучи кора. Се сечат или се обликуваат како бобици, по вкус :) .



    Можеби вака скромно делуваат, ама од срце ви ги препорачувам. И јас се изненадив на вкусот :mm: .
     

    Прикачени фајлови:

    • urma stangli.jpg
      urma stangli.jpg
      Големина на фајлот:
      134,7 KB
      Прегледи:
      959
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  3. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    леле а јас јадната си јадев желе бонбони мислејки дека се посни ахх :( ;(
     
  4. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    дали крем бананките на SL се посни. гледам на нив пишува агар-агар, желатин, лимонска киселина, арома банана, белка во прав(0,1%). се мислам заради тоа што пишува белка во прав. ај некој ако може нека ми одговори побргу. фала :)
     
  5. Libera

    Libera Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.907
    Пол:
    Женски
    Штом има белка, во никој случај не е посно.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tweety10Tweety

    Tweety10Tweety Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Дали можеби знаете некој сос за тестенини што е без масло, бидејќи постам без масло па се мислев да направам за ручек тестенини посни со сос некој само ми треба да е без масло и по можност да е со убав вкус

    И јас исто јадев се додека не прочитав дека е од животинско потекло желатинот... се е тоа од незнаење... се надевам не е голем грев :worried:
     
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Ние го правиме овој сос најчесто, зашто може и без масло. Многу е убав и навистина ти го препорачувам :).

    И уште една варијанта.
    Околу 100 гр. мелени ореви, малку лук (колку за вкус), се тоа се меша со варените тестенини. На крај можеш да си го комбинираш со соја сос и со кечап за да го збогатиш вкусот. Преубаво :inlove: .


    За желатинот...
    Да бидете без гајле, зашто тоа е од не знаење и не е намерно и не е свесно направено тоа. Ќе се исповедате и готово ;) .
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Libera

    Libera Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.907
    Пол:
    Женски
    Мексикански тортички

    Состојки
    1 и 1/2 чаша брашно
    1 чаша шеќер (полна)
    1 чаша какао
    1 лажиче сода
    2 лажички цимет
    прстофат сол
    2 лажици ванила екстракт
    1 лажица балсамико
    1/4 лажиче чили во прав
    1 и 1/2 чаша вода

    Дополнителни состојки
    100 гр. ситно сецкани лешници
    1 мало пакување инстант кафе (2гр.)
    2 лажици рум

    За прелив
    2/3 чаша шеќер
    1/2 чаша какао
    1/2 чаша вода

    Подготовка

    1. Сувите состојки ги додавате во сад и мешате убаво да се соединат. Потоа го додавате румот (или ванилата), водата и балсамико оцетот.
    Мешате убаво за да се добие компактна смеса и готови сме.
    2. Можете да ставите во плехче и да испадне колач или во модлички. Модличките не се премачкани со ништо и се полнат до половина. Се ставаат да се печат во претходно загреана рерна на 220С, а кога ќе ги ставите ја намалувате на 200С. Во завиност од рерната се печат 15тина минути (ќе проверите со чепкалка дали се готови).
    3. За преливот во сад на оган ги ставате какаото и шеќерот и 3-4 лажици од водата. Кога ќе се растопи и згусти постепено ќе ја додавате водата.
    4. Скоро изладените тортички со лажица убаво ги преливате со сирупот и оставате да се изладат.

    Извор:

    http://moirecepti.mk/post/мексикански-тортички-посни-без-масло#_=_
     
    На Mama25 и Serafima им се допаѓа ова.
  9. zoellamoda

    zoellamoda Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    пробајте да јадите само леп и кечап , знам дека многу луге не се имаат осудено да пробаат ама верувајте многу е вкусно :)

    за тврдите гумени бомбони и не знам баш дал се мрсни или посни а на оние што се тегнат шо ги викаат Marshmallow имам читано состав и пишува дека содржат нешто од свинско потекло( што автоматски значи дека се мрсни) а и ако сите мислат дека крембананите се посни тоа нее точно содржат белка од јајце ,а и посниот кашкавал не е посен содржи млечни масти!!
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас сум во потрага по тесто за пица без растително масло :|
    И којзнае дали воопшто ќе најдам такво, ама татко ми ми вети дека во понеделник ќе побара низ сите големи маркети.
    Мајка ми ме снабди со неколку тегли од Дием, од кои едната е доматно пире. Па планирав да си направам пица со пирето, да ставам сецкани маслинки, сецкани печурки, сусам и оригано.
     
  11. lukaaaa

    lukaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    а кикиритките во лусшпа дали можи да се јадат за време на постот ?
     
  12. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Слободно да си ги јадеш дури и во строг пост кога се пости без масло :) .

    Би те посоветувала мила да се потрудиш и да си направиш дома. Тоа ти е најприфатливата варијанта, зашто од тоа што сама ќе си го направиш дома и што ќе знаеш што ќе си ставиш, нема подобро :) .
    Рецепт кој би можела да ти го препорачам е тестото од пица ролатот. Ќе ти биде многу меко и откако го испечеш.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. izgubena5555

    izgubena5555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    ај кажете како е тој рецепт? и јас сакам да си направам пица на први мај свечено хахаха :)
     
  14. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Повели :) .

     
    На izgubena5555 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.943
    Пол:
    Женски
    Во кесичките што се за печење месо ставете компирчиња и печурки :)
     
    На bubac и Serafima им се допаѓа ова.
  16. zoellamoda

    zoellamoda Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Kолку да ве информирам Сојата која е најупотребувана во исхраната за време на постите сериозно му се заканува на нашето здравје. Прочитајте колку е штетна Сојата по нашето здравје во долу наведениов линк: http://sitel.com.mk/sojata-opasna-po-zdravjeto
     
  17. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.943
    Пол:
    Женски
    Се спрема ли некој за богородичните пости?Како планирате да постите без или со масло ?
     
  18. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Денес си направив посни шпагети без зејтин.

    Доста беа вкусни баш поради сосот кој го ставив брз нив. Мојот сос беше мешавина од лут кечап, кари зачин, сол, неколку зрна грашок и неколку парчиња печурки од тегла (+сосема малку водичка од печурките во тегла). Сосот малку го држев на топла плоча за да закрчка а потоа го испомешав со шпагетите.

    Ммм.
     
    На Mama25, shushu, Serafima и 2 други им се допаѓа ова.
  19. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    Na sokovite od sano pisuva deka sodrzat rastitelno maslo? kako moze sok da e so maslo ne rabiram. inache postam za pricesna ako moze nekoj da mi kaze dali sokot mozno e da e so maslo? :emo:
     
  20. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Јас немам забележано ниеден сок до сега со масло во составот :?: , но тој Сано не сум го земала никогаш и не знам..навистина чудно. Има многу други различни сокови така да можеш да направиш сигурен избор ;) или најдобро ако можеш домашен да си спремаш.