1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

  1. lollipop93

    lollipop93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    88
    Здр девојки,сакам да прашам дали алвата е мрсна т.е дали содржи масло и дали може да се јадат работи како растително сирење, растителен кашкавал и др позз фала
     
  2. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Да алвата содржи масло барем до сега што сум купувала во сите содржеше,а за растителните кашкавал и сирење јас додека постам не ги ја дадам не верувам дека се комплетно растителни.Не ми смета,можам да издржам и без нив.Тоа е мое мислење,ти си одлучи .Има некои што јадат.
     
    На EminemsGirl, lollipop93 и Orthophill им се допаѓа ова.
  3. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Таан алвата е без масло. Растителното сирење и кашкавал најчесто содржат казеин - млечен протеин, така да тие се мрсни.
     
    На Mama25 и lollipop93 им се допаѓа ова.
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мене најбрза варијанта ми е оваа - во мал сад мешам доматно пире, сецкани маслинки и печурки и сусам. Земам две лепчиња, ги премачкувам со смесата, а одозгора им наросувам оригано. Ги ставам во рерна малку да се потпечат и готово. Мене многу ми се вкусни и крцкави.
    Моиве дома готват и грав и леќа без масло, ама јас не можам да ги јадам, па ова ми е варијанта. Од ДиЕм се снабдувам со џем и слатко од јагоди, а од Веро со доматно пире (тоа од ДиЕм не ми е баш вкусно).
    Инаку, во Жито Леб имаат некоја акција, со купување на едно „варено” геврече, добиваш две.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Коркут чорба :
    Се вари вода со праз, пиперки црвени 3,4 , моркови, коприва, целер, златна мешавина (може и царска со карфиол брокула)
    Се мати брашно да дојде како пудинг, се турива во смесата и да вари повеќе време околу час, час и пол на тивко и после се ваѓаат пиперките, се гмечат, без лушпа, и се враќаат пак во тенцерето, отприлика, пола филџан ориз, да повари сето тоа, сол по желба.... и наздравје!!!
    Певкуснно , прездраво, и посно без масло.

    Може да ставете и суви сливи по желба за љубителите на покиселкаст вкус, како мене :lol:
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Јас постам без масло за да се причестам несакам да се жалам далеку од тоа но постојано гладна сум :tmi: гледам некој јадат маслинки,па нели и тие се мрснички во вода со масло седат колку што знам работата е што оваа недела се пости BEZ MASLO сакам да прашам дали посните макарони можам да ги јадам? :?:
    Инаку јадам варени компирчиња со сол и црна бибер,и пиперчиња со сол само и салати со киселина и сол и густи сокој пијам и то е то...
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Миме можеш да јадеш маслинки ако се од саламура без масло, а мислам дека повеќето се. Нема врска тоа што се мрсни на вкус и на допир.
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Па дома имам од тие на вагање што се мрсни вака ми се гледат ми е страв да не згрешам незнам само дали од посните макарони ќе можам да јадам и дали и тие содржат масло...
     
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    За макароните не знам да ти кажам, не пишува ли во составот? а маслинките, повеќето се чуваат во вода и сол ако не грешам, маслото си го пуштаат тие, значи не е вештачки добиено и можеш да ги јадеш. Ама ако се грижиш да не згрешиш и ако се сомневаш дека се чувани во масло, тогаш немој.
     
  10. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    во последно време некои во пост јадат бајадери и крем банани. Според мене овие продукти содржат млечни траги, така да не сум баш сигурна дека се посни. Ваше мислење?
     
  11. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Миме, ако ти е шубе да ги јадеш тие што веќе ги имаш дома, тогаш купи нови и ќе му напоменеш на продавачот да бидат без масло. Во некои солила ставаат и малку маслиново масло, ама има и такви без. Ти гарантирам за тоа, ние секоја година за постите купуваме такви.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    И јас мислам дека не се заради тоа што пишува дека има млечни траги во составот.
     
  13. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Крем бананите на swisslion содржат белка во прав.
     
  14. femina91

    femina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    Дали печена соја од Natura да содржи масло?
     
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас вчера направив шпагети со лут сос. Во лут кечап додадов сол, кари, оригано и ситно сецкани маслинки. Сакав и печурки да ставам, ама се предомислив. Не очекував дека ќе ми бидат толку вкусни :)
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Девојки како оди постот ? Јас не сум воопшто гладна.

    За сите што незнаат овој пост понеделник, среда и петок се без масло, вторник и четврток со масло а сабота и недела може и риба.

    Ај да дефинираме крајно. Крем банани мрсни се ? А таан алва ? Сигурно е без масло ?

    Какаото наводно содржи млеко во прав, вчера си каснав колачки од Дониа ( чајни, повеќе видови ) и на нив пишуваше дека имаат какао прелив (12% какао). Се омрсив ? Се надевам не :doh:

    Денес јадевме посен гулаш без масло, сличен по содржина на сосот напишан малку погоре. Во комбинација со посни тестенини е многу вкусно.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Лесен пост на сите кои го започнаа постот.

    Мила XstrongerX, крем бананите се мрсни (имаат белка), таан алвата е посна (скоро секоја, освен ако нема наведено како инфо алерген дека содржи некои млечни материи, но во суштина, оргиналниот рецепт секоја фирма по кој што се придржува е онаа посната варијанта), какаото како какао не е мрсно. КОга сме кај колачите на Дониа, повеќето се посни, но за секој случај прочитај си на декларацијата. По она што го наведе (освен ако си јадела крем банани ), сигурно не си се омрсила :) :hai: .
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Ми поминало времето за редктирање :$ (ако може модераторката нека си состави двата поста).

    Денес на мени нешто благичко што го пронајдов на интернет, гриз пена.

    Потребно: 4 шољи вода ( за кафе и со истата се мери се)
    1,5-2 шољи шеќер (по вкус, јас ставив две и беше преблаго :tmi: )
    1 шоља гриз + 1 шоља вода
    2 кесички ванила шеќер, цимет или какао по вкус (јас ставив какао)
    Подготовка: Водата со шеќерот се остава да зоврие неколку минутки. Во друг сад се мешаат гризот и водата, да се измеша како каша. Во зовриената вода и шеќер, се додава кашата од гриз и се остава само 1-2 минутки (ништо повеќе), колку да се загрее и малку да набабри гризот (ако го оставите повеќе, нем ада ви се избие како пена). Се трга од оган и се додава ванила шеќерот. Потоа се миксира константно 10-15 минути да стане како пена. Се тура во чаши кои претходно се навлажнети ( од оваа мера излегуваат околу 6 чаши ). Една лажица гриз пена, па се става какао или цимет по вкус, па повторно гриз пена.
     

    Прикачени фајлови:

    • 256.jpg
      256.jpg
      Големина на фајлот:
      168,9 KB
      Прегледи:
      182
    На do-re-mi и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  19. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас вчера си направив вкусна крем чорба без зејтин, во вода ставив ситно исечкани печурки, ситно исечкан морков и ситно исечкан компир (на коцкички) излупив една тиквичка и ја малку подварив, за да омекне, а потоаја измиксирав во блендер и ја додадов кашата во тенџерето со останатиот зеленчук. Додадов вегета. Кога зеленчукот се свари, ставив една лажица брашно растворено со малку вода, и оставив да поврие уште 5 минути. Одозгора ставете ситно исечкан магданос, црн бибер и сок од лимон... превкусно!
    Е сега, незнам може јас направив грешка, дека во крем чорбите се става млеко, јас ставив една лажица соино млеко во прав, обично, на декларацијата читав дали е посно, пишува 100% растително, ама незнам дали има зејтин или растителни масла?Може и да не го ставате, јас мислам дека не е мрсно и не се омрсив :$ ако знае некој поточно нека пише,баш ме интересира
    Го дознав и тоа дека ако пишува дека производот содржи растителна маст не е мрсно и може да се јаде кога се пости без зејтин, затоа што таа растителна маст ја има секаде, е составен делод самото растение, за разлика од растителното масло што е веќе производ
    е сега уште тоа :D во врска со производите каде што пишува дека можни се трагови од млеко и јајца, значи тие производи не содржат во составот ниту млеко ниту јајце, на нив дури и писува ПОСНО, ама позади на некои од нив, во случајот на велнес житариците убаво си пишува и ми разјасни некои недоумици. Значи пишува: производот може да содржи млеко или јајца во прав, не затоа што ги има во составот, туку затоа што поминуваат низ изта лента каде што претходно поминале други производи кои во составот имаат јајца или млеко. чисто за информација :D
    поздрав и лесен пост на оние кои постат, јас денес ке си јадам гравче, а ако знае некој за соиното млеко во прав нека пише
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.656
    Допаѓања:
    95.764
    Пол:
    Женски
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.