Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

 1. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.122
  Допаѓања:
  99.315
  Да прашам, дали имате некое брзо и убо посно јадење, немора без масло само неможев да најдам друга тема?
  Ми треба за вечер, а немам идеа шо да напрам. Нешто со компир мислам ама вака сакам да видам и некои др мислења (сега ќе читам и наназад во темата).
   
  На EminemsGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.323
  Дали лебот чиабата од Ваташа е без масло? За вујна ми прашувам на хартијата не пишува масло само пишува дека содржи пченично брашно тип 500, вода, сол, шеќер, квасец, соја, адитиви за волумен Е472е, ензими, антиоксиданс Е500 - толку.
   
 3. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  56.987
  Пол:
  Женски
  Чим на декларацијата не е наведено масло,сметајте го за така-посно без масло,или нека праша директно таму,макар што продавачките не секогаш кажуваат точно.Обично лебот во замесот “бара” малку масло поготово пекарските ама ете можеби нема.
   
 4. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.217
  Допаѓања:
  51.831
  Јас си месам дома леб. Така ми е најсигурно. Баш денес си правев.
  1 кг брашно, 1 квасец растворен во млака вода, вода по потреба и сол. Тестото го премесувам 2 пати за да биде по меко.
   
 5. cinderella7

  cinderella7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  487
  Пол:
  Женски
  @Serafima или кој и да знае да ми каже дали вегетата е посна?
   
 6. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  Вчера си купив мармалад, денес сварив сутлијаш со вода. За ручек имавме мешовита паковка од пченка, грашок и морков додаток со компир парчина и бамји варено во вода. До сега добро е, грав не сакам ама ич, ама сега јадам по малце, вклучувам и домашно слатко од капини и овошје обавезно.
   
  На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
 7. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.217
  Допаѓања:
  51.831
  За денес имам леќа со кромид, малку лук, сол и 3 суви пиперки. Чекам да се излади па да јадам ^_^
  И од лепчето без масло што го пишав погоре.
  И за вчера да пишам :$ си направив Ориз со компири и печурки, од тоа јадев вчера и сабајле, сега за ручек леќата. Вечер или утре ќе направам и десерт па ќе пишам рецепт.
   
  На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  51.209
  Пол:
  Женски
  Посна е јади слободно сушен зеленчук е
   
 9. cinderella7

  cinderella7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  487
  Пол:
  Женски
  И јас така мислев, но другарка ми ми вели дека бил пржен/мешан во зејтин...
   
  На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  51.209
  Пол:
  Женски
  Не јади си слободно и јас јадам ;)
   
  На cinderella7 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sfera

  Sfera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  2.192
  Сусамот дали е дозволен?
   
  На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  51.209
  Пол:
  Женски
  Да
   
 13. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.882
  Допаѓања:
  12.867
  Пол:
  Женски
  Оваа недела сум без масло
  Денес од сабајле си направив сендвиче со домат, краставица, печурки маслинки и млад кромид. После ќе печам на суво лепчиња со књчап оригано и печурки. Ќе иатераме цела недела, ама башме интересираат и ваши рецепти
   
 14. hoex

  hoex Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  189
  Луѓе, лебот од Жито Лукс пишува дека има растителна маст. А јас без масло постам, слушнав многу луѓе си јадат обичен леб дур постат без масло.
   
 15. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.107
  Допаѓања:
  7.181
  Пол:
  Женски
  Утрово купив ѓеврек, за ручек 3 сварени компири со оцет и малку кромид, 3 мали парчиња црн леб и зелка салата со оцет. За вечера марула салата со оцет и пченка.
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  41.878
  Сигурна си дека ѓеврекот е без масло?
   
 17. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.960
  Пол:
  Женски
  Кај наоѓате гевреци без масло? Секоја година едно 15 пекари поминувам, секаде ми кажуваат дека има и во гевреците масло :( Или ако веќе нема масло во тестото, тогаш ставаат на тавата кога ги печат.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  4.812
  Пол:
  Женски
  Колку знам варените гевреци се без масло.
   
 19. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.960
  Пол:
  Женски
  И јас така знаев, ама секаде каде што побарав ми рекоа дека може да нема во тестото, ама при печење ги ставаат врз масло.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  41.878
  И јас мислам дека нема ѓеврек кој нема масло. Точно дека се варат во солена вода, ама после се печат.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.