Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

 1. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  7.243
  Пол:
  Женски
  Ја прашав жената што работи во продавницата рече дека е без масло
   
 2. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.885
  Допаѓања:
  12.872
  Пол:
  Женски
  И јас знам варените се без масло. Ако има, на нивна совест
   
 3. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.220
  Допаѓања:
  51.835
  @kikin рецепт за тесто: 1 кг брашно, квасец, 3 варени компири и вода по потреба. Од ова тесто можеш се да си правиш, пример пици, панцероти, кифли, леб, колачиња... Многу убаво меко тесто излегува.
  Леќа со 2-3 главици кромид, лук, зачини и неколку суви пиперки, и ова е мн вкусно.
  Имаш на интернет рецепти за торти без масло.
   
  На kikin и Ane.a им се допаѓа ова.
 4. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  Куваниот ѓеврек е без масло, со мед го прават.
   
 5. Ane.a

  Ane.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Леќа црвената, поубава ми е, ке ја стаам во тенџерче да се вари, додавам цела главица кромид, морков ,пиперка и рендан патлиџан, зачин нели солца, вегета и откако е скоро се сварено си зимам во едно тавче пржалче си го раздробувам кромидот, морковот и пиперката и да ми е густичко и ми е превкусно така, враќам па во тенгерето и да се доври уште 10минутки доволно е
   
  На mal.ecka и kikin им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.186
  Допаѓања:
  42.605
  Знам дека нема масло во тестото, ама пред печење ги премачкуваат тавите со масло.
   
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ada123

  ada123 Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2016
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  7
  Таан алвата дали е без масло?
   
 8. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.419
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  И
  Има растително масло.
   
 9. Sfera

  Sfera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  2.192
  Јас знам дека таанот како таан е посен, а таан-алвата има масло. Или сум грешка? Планирав да си правам крем супа од компири со таан. Трет ден од постот, не чувствувам дека сум лишена од нешто или дека сум гладна. Си јадам овошје и зеленчук, посни шпагети со сос од домати и буковка, посна пица, итн. И пијам од Саси водата, ме заситува.
   
 10. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Таанот е чист мелен сусам, а самиот сусам испушта сопствено масло. Така да ако го оставите таанот некое време да стои без да го мешате, ќе се оддели маслото од сувата материја, ќе биди на површина.
   
 11. Sfera

  Sfera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  2.192
  И таанот е посен или?
  Дали може да се јаде во деновите на строг пост?
   
 12. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Па посен е во смисла што е растителен продукт, ама пак содржи масло, така да претпоставувам не е погоден за строги пости без масло.
  ( Ама сепак, прашајте некои поупатени во постење, јас само кажувам технички :) )
   
 13. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.198
  Пол:
  Машки
  Сакам од недела да почнам да постам, но да го постам цел пост без зејтин.
  Тоа што ме интересира е дали има голем избор на јадења што можам да ги зготвам дома или да ги купам од маркет што се без зејтин?
  Прв пат ќе постам без зејтин цел пост, па сакам со време да се подготвам.
   
 14. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.214
  Допаѓања:
  114.341
  Пол:
  Женски
  златна мешавина, пченка, салати сите можеш без зејтин да ги јадеш
   
  На La.loca, Ма.нев и Animali им се допаѓа ова.
 15. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.358
  Пол:
  Женски
  @Ма.нев Мислам дека најдобро би ти било да пребараш по Интернет, види какви се не рецепти и јадења има и таман ќе се инспирираш и за готвење дома, ќе добиеш идеи :)
   
 16. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.198
  Пол:
  Машки
  Барав да ти кажам до сега, но не најдов многу избор. Повеќето се на компир. Повеќето од јадењата што ги најдов на нет ќе ги зготви сигурно мајка ми, бидејќи и потешки се за готвење, а јас не сум многу вешт во кујна.

  Него, дали можам да најдам голем избор на посни јадења без зејтин и во маркетите како Веро, Тинекс, Рамстор и сличните?

  Сакам природни посни работи без зејтин, да не е посен мајонез, посно сирење и таквите глупости.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 17. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  Мислам дека би било добро тука да споделуваме рецепти што се без масло.

  И често за време на постот правам сутлијаш, само вода и ориз .
  Леб домашен без масло. Од јадења леќа, златна мешавина, салата со кромид и авокадо и лимон.
  Повеќе рецепти за време на постот.
   
  На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
 18. hoex

  hoex Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  189
  За време на претходниот пост, постев една недела без масло. Макарони варени во вода со печурки и секакви зачини и кечап, (омилено ми е), мармалад мачкав, голем број на манџи варени само со вода.
   
  На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
 19. afrodita94

  afrodita94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  511
  Денеска започнувам со посно гравче. Правам сутлијаш без млеко, само со ориз , шекер и вода, пченица со ореви и цимет, си правам салати со балсамико, златна мешавина со ориз, печен компир со ориз, печен спанаќ, печени тиквички со вегета, мармалад , доста овошје и смутиња.
   
  Последна измена: 11 март 2019
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.198
  Пол:
  Машки
  Јас започнувам со компир манџа.