Посни јадења

Дискусија во 'Рецепти' започната од dowe, 9 декември 2009.

 1. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  4.809
  Пол:
  Женски
  Нека ми објасни некој како овие медењаци се посни:
  " Содржи делови од млеко, лешник и јајца "
  И после зошто по 5 пати читам состојки пред да јадам нешто :@
  Ќе верувам дека е посно само ако дома си го направам!!!
  template_1449920794880.jpg
   
  Последна измена: 12 декември 2015
 2. Lea.Messi

  Lea.Messi Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  1.369
  Само медењаците на Винчини се посни :)
   
 3. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  14.378
  Пол:
  Женски
  Исто така и на Swisslion има посни меденјаци. Овој период додека постам омилени ми се :)
   
 4. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  Мене ми се одмилија меденјаците посни - а позади во опис на производ пишува - траги од млеко и јајце :(
   
 5. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  14.378
  Пол:
  Женски
  @jasmina00
  За кој меденјаци станува збор ?? Леле јас воопшто не сум прочита од назад гледам пишува посно и земам(facepalm) Сеа ме исплаши :lol:
   
 6. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Машки
  Ако пишува дека може да содржи траги од млеко, јајца и сл., значи дека се подготвувани во садови во кои претходно имало млеко, јајца и сл.
  Ова „може да содржи“ се пишува за оние кои се алергични на можните состојки.
  Производите кои „може да содржат“ - најчесто не содржат или ако содржат тоа се некои забаталени молекули.
  Да не претеруваме.
   
  На Victorian, tessie, vevija и 2 други им се допаѓа ова.
 7. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  Во ред, јасно е дека тоа “може да содржи“ означува дека се подготвувани во истите садови.
  Дали тоа значи дека не ги мијат садовите добро? :)))) да се насмееме малку

  Но нигде не изначува дека се однесува на алергичните

  јас која сум фанатик за благо, кога постам ке каснам алва или нешто дома сама ќе спремам, но посно јадење не купувам. Мој личен став
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vevija

  vevija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Spored mene za vreme na posti najdobro e da si podgotvuvate doma. Znaes koj sostojki gi stavas i dali istite se posni ili mrsni. Voopsto ne e problem dali se posti bez maslo ili so maslo bidejki ima golem izbor na recepti po internet i moze da se eksperimentira.. :D
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.555
  Допаѓања:
  5.234
  предлог посни јадење за именден?
   
 10. vevija

  vevija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
 11. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.931
  Допаѓања:
  3.465
  Пол:
  Женски
  Која салата би била поубава и "поосвежителна"?
  1. Комплет за руска ( морков, компир, грашок)+пченка+ кисели краставички+ евентуално малку посен кашкавал+ мајонез;
  2. Посни ситни макарони ( кои патем не знам кои се посни)+ печурки+ кашкавал + комплет за руска+ мајонез.
  ????
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 12. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
  Првата.

  Ко некој што само посна храна јаде, секогаш прво би се фатила за првата, отколку таа со макарони. Ама може да е до вкусови :)
   
  На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Машки
  Посниот кашкавал (без казеин) е како сапунче... Другиот “посен“ кашкавал не е посен, туку со млечен протеин казеин.
  Гласам за првата. :)
   
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
  Има еден во Рамстор, марката е Violife, за разлика од другите не е ко гума, и е многу вкусен. :)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Машки
  Без казеин? Ќе го пробам. :)
   
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.345
  Допаѓања:
  47.681
  Пол:
  Женски
  Без, скроз посен :)
  Обавезно да пробаш, има неколку различни врсти. Омилен ми е најобичниот, а и има и вкусни посни намази.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  2.716
  Пол:
  Женски
  може не е за тука ова ама да си кажам. Јас кога постам не користам растителна паштета, посен кашкавал соино млеко и слични замени т.е. јадења кои воопшто не ги ни јадете кога не постите. Смислата на постот е освен прочистувањето , туку и да се лишиш од некој вид на храна, ако користиш за замена за храна џабе постиш.

  Кога постам ги правам истите јадења што обично ги правам само место месо и јајца ставам зеленчук. Ориз најчесто печен се зеленчук, ако е зимски пост може и риба. Секакви манџи без месо јадам, крокети и пире од компир, грав , црвена леќа, моркови .... буквално се што ке ми текне. Палента (пченкарно брашно) исто ме заситува многу. Спектарот на посни јадења е огромен, па ке најдете интересни рецепти не само во нашата туку и во други кујни. ете фалафел бомбици на пример се посни.

  од благо, само таа медената торта ја правам.
   
  На gjoker4e, ♡BuBaLe♡, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.555
  Допаѓања:
  5.234
  посни јадења за именден?
   
  На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.941
  Пол:
  Женски
  Jac не се замарам, посни или мрсни. Никогаш не сум постела.
   
 20. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Машки
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.