Посни јадења

Дискусија во 'Рецепти' започната од dowe, 9 декември 2009.

 1. Vegegirl

  Vegegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  како ја правиш мусаката ?
   
 2. ^BadGirl007^

  ^BadGirl007^ Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Некој проверен рецепт за веге-бургер?
  [​IMG]
   
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  2.721
  Пол:
  Женски
  Па исто како што се прави обична само место месо ставам соја и ориз. значи ред компири ред соја и ориз и пак ред компири. Е бидејки не ставам млеко и јајца ни кашкавали (дури ни растителем) нема нешто да ја врзува и малку порастресена е :D
   
 4. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  13.074
  Пол:
  Женски
  Ајде постачи, почна постот, да споделуваме што јадиме зашто се помалку идеи имам :)
   
 5. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.871
  Допаѓања:
  26.390
  Пол:
  Женски
  Од манџи: грашок, боранија, грав, компир.
  Останато: пире, сарма со соја, зеленчук на пареа, шпагети и макарони со кечап, мајонез од бадеми, ориз, пржени шампињони, растурена сарма со зелка од расолница, печен компир, тавче-гравче со сува пиперка...
  Смути со различни видови овошје и млеко од бадеми.
   
  На didisi и kikin им се допаѓа ова.
 6. A&Z

  A&Z Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2015
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  1.178
  Пол:
  Женски
  Posen kaskaval nema ima rastitelen koj ne e posen
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CoverGirl10

  CoverGirl10 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2010
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  1.539
  Пол:
  Женски
  Violife во Рамстор е 100% растителен. :)
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.723
  Допаѓања:
  43.757
  Плескавици од црвен грав

  Се вари гравот па се меле, се ренда едно цвекло (ова на пола кг грав), одделно малце под пареа или на масло се запржува кромид ситно исецкан, лук, зачини, магдонос, и после се става во смесата со грав и цвекло. Одделно со малку вода измати 1 лажица мелено ленено семе, за соединување место јајца. Нека постои некоја минута и додај го во смесата. На крај додај лебни трошки по потреба. После ова пржи или печи, убаво ќе излезе во секој случај.

  Плескавици со тиквички и морков

  Изрендај ги тиквичките (за двајца околу пола кг е повеќе од доволно) и после изцеди ја водата убаво. Морковот исто така изрендај го. Направи смеса од вода и ленено семе за соединување и тоа додај. После на крај ставам зачини и лебни трошки по потреба.

  Вака можеш до бескрај. :) На основа на ова правев и со леќа, со зелка, со компири, со нут.
   
 9. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  53.162
  Немај гајле
  Не значи дека чипсот содржи млеко(чипс со млеко?)
  Веројатно пишува дека може да содржи траги од млеко, јајца и сл.
  Тоа значи дека производот е приготвуван во садови во кои претходно се приготвувани т,н непосни јадење,а не дека истиот содржи млеко или јајца.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  178
  Пол:
  Женски
  Има некој прашано поп околу делот "може да содржи траги од млеко"?
  Чисто од љубопитност, без убедувања од народ тука.
  Дебатираме со комшика
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.