Посни јадења

Дискусија во 'Рецепти' започната од dowe, 9 декември 2009.

 1. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  дајте некој сајт или блог ако знаете со вегетаријански/посни рецепти ?
   
 2. tonicka

  tonicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  12
  Еве и од мене неколку предлози за посни јадења што ги спремам.
  Посна пица

  Се замесува тесто со околу1/2кг брашно ,една коцка стасан квасец,сол,малку шеќер ивода.Кога тестото ќе стаса се прави кора за пица .Одозгора се става томатело,оригано,сусам растителен кашкавал,сецкани маслинки и печурки.се капнува и малку маслиново масло.Се пече во долниот дел од рерната за доле да фати кора а горе само да се растопи кашкавалот.

  Макало
  Се варат 10тина суви пипирки со 1 кг компири,потоа компирите се пасираат а пиперките се толчат во аван.Се мешаат ,се додава вегета бибер ,томатело и малку од водата во која се вареле.Одозгора се става исецкан праз и се попарува со врел зејтин.

  Посна чорба без зејтин
  Се ставаат во тенџере 3-4 компири,2 моркови и пашканат и се варат.Кога ќе омекнат се пасираат и се враќаат во тенџерето.Се додава зачин Ц-тој е само посен ,една рака ориз, малку грашок и малку палента за да се згусне чорбата.Накрај се додава и сецкан магдонос.

  Посен колач
  1чаша шекер,2 чаши брашно,1/2 чаша масло ,лажичка сода бикарбона,1ванилин шекер 4 лажици мармалад и 1 чаша млака вода се мешаат со лажица ,се додава малку суво грозје и сецкани ореви по желба.Се пече во намастено тавче.

  Похован кашкавал
  Растителен кашкавал се сече на стапчиња и се потопува во смеса направена од брашно,вода ,малку пиво и зачин.Смесата треба да биде погуста од тесто за палачинки.Потоа се вака во презла и се пржи.
  На овој начин може да се похова и кромид односно да се направат onion rings.
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  679
  нели маргаринот кристал и обичниот е мрсен?и пудинзите затоа што содржат екстракт од млеко во прав?
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.275
  Допаѓања:
  5.132
  Kристал маргарин е посен (се добива од растително сонгочледово масло) а пудингот ако има траги од млеко е мрсен
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Гледам на тв реклама за посна паштета,дали некој ја пробал?
   
 6. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.558
  Допаѓања:
  32.683
  Соини шницли и полнети печурки

  Потребно е:
  300 гр соини шницли
  300 гр поголеми печурки свежи - најдобро е шампињони
  1 чешне лук
  1 главица кромид
  магдонос
  црвен пипер, бибер, сол
  200 гр рендан растителен кашкавал
  брашно измешано со црвен пипер и сол

  Шницлите ставете ги во вода што вриела да омекнат 10 мин. Потоа исцедете ги убаво и истискајте ги да не остане вода во нив.
  Настрана чешнето лук истолчете го во аван со малку сол. Секоја шницла измачкајте ја со лукче и извалкајте ја во брашното измешано со црвената пипер и сол.
  Пржете во капка масло на тивко, за да добијат убава боја.
  Печурките измијте ги обилно во вода, извадете ги дршките, но не ги фрлајте. Истите ситно исечкајте ги и пржете ги со главица кромид на тивко, додајте црвен пипер, бибер и магдоносот.
  Наредете ги во тепсија со малку масло и наполнете ги со смесата од кромид и дршките. Одозгора ставете по малку од ренданиот растителен кашкавал и печете додека да се вцрват одозгора.
  Супер комбинација е за посен ручек.
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.431
  Допаѓања:
  53.577
  http://www.kulinar.mk/ - можеш да пребаруваш посни рецепти
   
 8. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Домашен зелник

  Потребно: 1 кг. брашно, половина коцка квасец, 3 лаж. (мали) сол, 2 лаж. (мали) шеќер, 4 лаж. (големи) масло, 1 лаж. панко, топла вода за замесување. Фил: 500-700 гр. кромид, 50- 100 гр. соја (зависи од вкус), сол, масло, 1 лаж. црвен пипер. Друго: маргарин

  Подготовка: Се замесува тестото, убаво се изработува да биде глатко, а потоа се остава да стои и да порасне. Од маргаринот се остава една малечка коцка (за премачкување на плеховите), а другиот дел се дели на 4 делови. Откако тестото ќе порасне се дели на четири делови и секој дел се расукува со оклагија и се премачкува со маргарин. Се сечи и се реди парче на парче (како за подготовка на лиснато), па се остава во ладилник да излади тестото (но не да замрзнува, а да може да се сучи), тоа е некаде 15 минути. Истото се прави со сите 4 делови.
  За филот: Кромидот ситно се сецка и се пржи во масло, на крај се додава сол и црвен пипер. Сојата се става во врела вода, а потоа се цеди со рака и се додава во испржениот кромид.
  Изладеното тесто се расукува во големина колку калапот во кој ќе печете, се става фил и на крај другата кора. Горе се премачкува со масло или растопен маргарин (што имате). Се пече 30 минути на 250 степени.
  Преостанати слики.
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   

  Прикачени фајлови:

  • zelnik.jpg
   zelnik.jpg
   Големина на фајлот:
   23,4 KB
   Прегледи:
   1.208
  На do-re-mi и Abeja им се допаѓа ова.
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.811
  Пол:
  Женски
  Не знам дали мислиме на истата, ама ние вчера пробавме Аргета посна паштета, има вкус како туна да јадеш, не е лоша, добра е, што ќерка ми ја бендиса значи добра е.

  Еве од мене една посна тирта
  -6 јаболки рендани
  -1 мало лаж. сода бикарбона-се додава на ренданите јаболки и тие се гмечат со раце
  -1 чаша зејтин (250 гр. чаша за млеко и таа се употребува за мерење и на другите состојки за тортата)
  -1 чаша сецкани ореви
  -2 чаши шеќер
  -2,5 чаши брашно
  -Се` се меша, се истура во подмачкано тавче (плехче) и се пече отприлика 45 мин. на 250 степени.
  Бон апетит :)
   
 10. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Посен гулаш со соја шницли

  Потребно: 1 пак. соја шницли, 300 гр. маринирани ( или 500 гр. свежи) шампињони, 5-6 компири, 7 лаж. домашен ѓувеч (или за замена свежи домати, пиперки, кромид, морков...), 1 главица кромид, лук по вкус, масло, ловоров лист, сол, црн пипер, црвен пипер, вегета.
  Подготовка: Соја шницилите се ставаат во врела вода во кој се додава дополнително (кромид, лук, ловоров лист и сол). Се остава да вари околу половина час, се со цел да им се земе мирисот на шницлите.
  Во тава се пржи кромидот и се додаваат шампињоните (ако се свежи) и другиот зеленчук за ѓувеч (ако е свеж). Но ако не се свежи се пржи само кромидот. Компирите се лупат и се сецкаат на коцки. Сојата се остава да се цеди. Потоа се заедно се става во огноотпорен сад, шницлите, ѓувечот, шампињоните, лукот и се зачинува по вкус. Се додава вода колку да се покрие се и да се варат компирите. Се става во рерна околу половина до еден час, додека се сварат компирите.
  Настрана се прави запршка и се додава во тавата.

  Слика :) :  Посен сос од шампињони


  Потребно: 500 мл. доматен сос (томатело), 500 гр. свежи шампињони, 2 главици кромид, лук по вкус, 1 лаж. сенф, оригано, босилек, сол, црн пипер, масло.

  Подготовка:
  Шампињоните се сецкаат на листови. Кромидот ситно се сецка и се додава во шампињоните. Заедно се динста со малку масло. Потоа му се додава доматниот сос, сенфот, зачините. Се заедно се динста околу 20-30 минути.


  Слика :) :  Само што на оваа слика шампињоните се ситно сецкани, а треба да бидат поголеми.
   

  Прикачени фајлови:

  • posen sos.jpg
   posen sos.jpg
   Големина на фајлот:
   23 KB
   Прегледи:
   1.162
  • posen gulas.jpg
   posen gulas.jpg
   Големина на фајлот:
   18,7 KB
   Прегледи:
   1.162
 11. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Посна руска салата

  Потребно: 1 кг. компири, 300 гр. моркови, 300 гр. грашок, 300 гр. пченка... посен мајонез по вкус (од Ким
  [​IMG],
  и со сигурност е посен :!: , зашто разговарав со претставник од фирмата), сол, масло, лимонов сок.

  Подготовка: Компирите се ставаат да се варат. Половина од нив додека се врели се пасираат како пире, а другата половина се сецкаат на коцкички. Морковите исто се варат и се сецкаат на коцкички. Исто и грашокот и пченката, ако не се варени се ставаат да се варат.
  Во пирето од компири се додава мајонезот и убаво се меша. Потоа му се додава се преостанато. Се меша и зачинува по вкус.
  Може да се додаде и туна.

  Слика :) :

  Посна пита со праз


  Потребно и подготовка: Еден страк праз, ситно се сецка и се пржи. Потоа 3 филџ. вода, 1 лаж. шеќер, 1 филџ. брашно, 1 коцка квасец. Се заедно се меша и се остава да стои 10 минути.
  Потоа му се додава уште 6 филџ. брашно, 1 филџ. масло, 1 лаж. јадра сол, пржениот праз. Се ова ќе дојде многу водено и затоа се меша со лажица. Смесата се става со лажица во намрсен калап бр. 30 и се остава да кисне додека ја дуплира големината. Се пече.
  На крај ќе добиете една убава солена торта што е мека како сунгер.

  Слика :) :  Комбинација со посна руска салата.
   

  Прикачени фајлови:

  На stylishh, macence4, zhap4e и 2 други им се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.611
  Допаѓања:
  44.496
  Не знам на каква мислиш, ама јас имам јадено паштета од буковка. Мека е и вкусна, не сум љубител на паштети, ама ми се допадна.
   
 13. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.932
  Допаѓања:
  26.818
  Пол:
  Женски
  Јас кога постев јадев паштета од туна на Аргета, во комбинација со маслинки :) поубаво посно нешто нема :smirk: Инаку оваа поснава новава ја немам пробано, ама сигурно е убава, сите на Аргета се убави :wasntme:
   
 14. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Посни плескавици од соја

  Потребно: 200 гр. соја трошки, 5-6 компири, 2 лаж. брашно, 1 главица кромид, лук, буковка, сол, вегета, црн пипер, црвен пипер, масло.

  Подготовка: Сојата се става во врела вода да набубри. Потоа се цеди со рака за да не биде премногу водена. Компирите се ставаат да се варат и додека се топли се пасираат како пире. Кромидот ситно се сецка, а исто и лукот. Во еден подлабок сад се заедно се меси со рака, воедно додавајќи се преостанато, за да се добие хомогена смеса. Од смесата се прават плескавиците и се валкаат во царевно брашно (со него не се препржуваат и добиваат убава боја), па се пржат во загреано масло.

  Слика :) :
   

  Прикачени фајлови:

  На Mishela, Libera, Silvester и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Okica

  Okica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  9
  дали растителниот кашкавал е посен ? Ако е посен може ли во руската посна салата ?
   
 16. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Една блиска личност која ова и е професија и секојдневна работа, јасно кажа дека кашкавалот е мрсен.


  Посни пица ролни

  Потребно: 1, 5 кг. меко брашно, 4 лаж. сол, 2 лаж. шеќер, 1 кес. панко, половина коцка квасец, 100 мл. масло, околу 700 мл. млака вода (зависи и од брашното), 1 маргарин кристал, кечап, оригано, 300 гр. маринирани печурки, 2 конз. туна (може и без туна).

  Подготовка: Се замесува тестото (брашно, квасец, сол, шеќер, панко, масло, вода) и се остава да нарасне 15-20 минути. Потоа се дели на два еднакви делови и се расукува со оклагија. Маргаринот се дели на 2 дела. Се развлекува кора си се премачкува со маргаринот, се сече и се поклопува парче врз парче (постапка за лиснато). Па се става во ладилник 15 минути. Повторно се сучи со оклагија и се става од филот (прво кечап, оригано, шампињони, туна) и се витка како ролат. Се сечат парчиња од 1 цм и веднаш се ставаат да се замрзнат и да не се рашират. Така замрзнати се ставаат во загреана рерна и се печат.

  Слика :) :
   

  Прикачени фајлови:

  На zhap4e и anabel-a им се допаѓа ова.
 17. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Ако е мрсен тогаш задолжително би требало да пишува на амбалажата.
   
  На gentle.girl и AIT им се допаѓа ова.
 18. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  Не навлегувам во тоа дали растителниот кашкавал е посен или мрсен, исто и за мајонезот, ама знам дека нутрционистите не ги препорачуваат зашто биле штетни за организмот, па ако можете одбегнувајте ги. :)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. goluba

  goluba Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Има посна паштета оид Неопланта од риба е :D
   
 20. goluba

  goluba Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  и дали некој знае капучиното што го пијам од Голд на амбалажата пишува дека во него има посно млеко во прав, кој знае дали навистина е така?