Посни јадења

Дискусија во 'Рецепти' започната од dowe, 9 декември 2009.

 1. kathy-style

  kathy-style Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  192
  Постев за Богородица, а ќе пробам и сега.Никогаш не се заречувам.Колку издржам толку.Се обидувам да издржам,па ќе видиме.Сакам да си постам а и со постењето ќе ми се исчисти малце организмот,така ќе држам и диета и ќе ослабам. :D
  Инаку мислам дека сенфот е мрсен ама не сум сигурна.
   
 2. pravnicka2

  pravnicka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  330
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има посен сенф,ама не сум сигурна.Знам дека има посен мајонез но доколку постиш со масло
   
 3. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.950
  Допаѓања:
  3.607
  Пол:
  Женски
  Сега во петок смее риба или несмее? Серафима нека ни појасни најубаво :)

  Сама да се редактирам, во меѓувреме прочитав што пишала Серафима во темата Пост, напишала риба само на св.Благовештение и Цветници, и ги видов датумите во црковното календарче- св.Благовештение 7 април и Цветници 28 април. :)
   
 4. Libera

  Libera Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  5.906
  Пол:
  Женски
  Имаш посен сенф на Полимарк, колку што можев да прочитам, не содржи ни масло.
   
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.907
  Допаѓања:
  5.892
  Пол:
  Женски
  Рецепти за салати

  Жени кажувајте рецепти за посни салати?
   
 6. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  102
  Здраво девојќи :) Сакав да ве известам дека во маркетите на Тинекс има доста посни работи и еве ви го оставам каталогот ;) http://tinex.com.mk/mk/Home/Actions/2-akcii а да..во каталогот има и неколку рецепти..и интересни се :)
   
 7. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  176
  може да си направите пица посна со
  маслинки
  кашкавал посен
  кечап
  печурки
  оригано
  и др.. посно што ке ви притекне да си ставите :)
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.502
  Пол:
  Женски
  Неможам без млеко,и не постам.Ама еве интересна салатка,која често си ја припремам.
  Туна салата:
  -тестенини(ситни или макаронки) без јајца
  -1 кознерва туна сецкана
  -кечап
  Подготовка:Додека тестенините се варат според упатството на кесичката во тава на оган ставете ја туната од конзерва и пропржете ја.Потоа додадете и кечап и промешајте.Кога тестенините ќе се сварат процедете ги и ставете ги во длабок сад.Во нив исипете го сосот од тавата и промешајте.Пријатно! :)
   
 9. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  нели туната/рибата се јаде само за празник т.е на цветници? гледам на каталогот тинекс се е туна и паштети од туна, а гледам и бајадерата во посни ја ставиле? како нема млеко во неа? во сите мусли има млеко/ пишува може да содржи траги од млеко
   
 10. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  17.362
  Толку знаат и толку му ја марат, народски кажано
   
 11. Antoninaaa

  Antoninaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  Ова предјадење ми е омилено кога постам.
  Потребно за двајца:160гр макарони од они без јајца :!: ,120гр конзервирани печурки ,200мл доматно пире или домашен сос од домати,1 морковче,четврт кромид,марданос,босилок, мелен црн бибер,10 мл маслиново масло ,лук во прав и сол по вкус.
  Подготовка:Макароните ги ставаме во вода да се варат.Водата треба да врие кога ќе ги ставите.Во истата вода додека се варат додадете една лажичка сол.Во мегувреме во тава на оган ги додаваме маслото,ситно сечканите морков и кромид да се попржат додека да омекнат.Потоа се додават и печурките и доматното пире.Се остават малку да покрчкат,од прилика 5 минути.И на крај се додават ситно сечканите магданос и босилок,црниот бибер и лукот во прав.Ви препорачувам во сосот да не ставате сол ,бидејќи макароните ќе се веке солени од водата во која се варат.Откако макароните ке се сварат ,се цедат од водата и се додават во тавата кај сосот.Се промешува со лажица и се сервира.За декорација попрскајте повторно малку од магданосот одозгора .
   

  Прикачени фајлови:

  На Mayyya, Mishela и Serafima им се допаѓа ова.
 12. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.358
  Пол:
  Женски
  полнет пиперки со ориз и печурчиња

  нјам нјам
   
 13. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.425
  Допаѓања:
  97.948
  Не знам,може е стара финтава, ама ете јас сега ја дознав за посни благи. За сите благи со јајца што се мајка ми ги прави со банана место јајца, една банана заменува две јајца... Јас не сум ги пробала,татко ми како дегустатор тврди дека му се поубави вака,него ли со јајца.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Полнети пиперки со трошки од соја и ориз, скоро им е исти вкусот како со месо.

  Ориз со печурки

  Макало со варен компир, варени суви пиперки и праз.

  Посна пица со кечап, маслинки, печурки, пиперка (по можност лута), младо кромитче и пченка (шеќерац) ама не од конзерва туку онаа смрзнатата во кесичка.
   
  На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.188
  Допаѓања:
  16.686
  Пол:
  Женски
  Морам да ги пофалам колачиве, не се стандарден сникерс, но се преубави, ги правев за Младенци и не погрешив. До сега немам правено благо со алва и малку бев скептик, ама не само што се вкусни туку се и лесни за правење. Толку се ровки, сочни, не се како посен сникерс. :^:
   
  На mia9184 и Serafima им се допаѓа ова.
 16. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Посно благо - кадаиф, може да се јаде и преку недела и за викенд, јас купив готов кадаиф, во составот пишува дека е правен од пченкарно брашно и вода, за шербетот оди 1 л. вода и шеќер 1 кг., но јас ставив 850 гр., да не дојде преблаго... вака спремено може да се јаде и преку недела, а доколку сакате за викенд може и да се додаде една лажица маргарин во шербетот, така пишува на упатството, но јас не ставив за да може да се јаде и преку недела, бидејќи постам без масло... Дали некој од вас си прави кадаиф за време на постот?
   
  На Sandra9 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.611
  Допаѓања:
  44.496
  А можеш и да додадеш суво грозје и оревчиња на пример, кога го распоредуваш кадаифот во тавчето... Една идеја плус :D
   
 18. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Па овој е готов, испечен, само шербетот се прави, но може одозгора да се стават суво грозје, оревчиња, ф`стаци...
   
 19. Angel.Heart

  Angel.Heart Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2012
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  2.044
  Moжеби прашањево ми е глупо, ама кечапот без масло е или? Го читав составот на тој од витаминка никаде не пишуваше масло, ама пак да прашам за сигурно.
   
 20. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Ако не пишува, значи без масло е... ако има табела види дали има наведено масти, но не би требало, кечапот колку јас што знам е без масло и јас си јадам за време на постов
   
  На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.