1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посно сирење и кашкавал

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од turnitoff, 19 ноември 2013.

  1. turnitoff

    turnitoff Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Може ли некој да ми каже кој им е составот на т.н. посни сирења и кашкавали што се наоѓаат на нашиот пазар по многу поволна цена? Дали навистина се „посни“ или само се обезмастени и млечните масти им се заменети со растителни масла, како на пр. палмино масло? Или се пак се направени без никаков додаток на масти од животинско потекло?
     
  2. StarSky

    StarSky Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    За посните сирења не знам, ама за посните кашкавали можам да ти кажам дека поштетно нешто од нив не постои. Содржат состојки кои не можат да се разградат во организмот бидејќи човекот едноставно НЕМА такви ензими за нивна преработка. Се исфрлаат така, несварени. Го имам дискутирано ова и со личности што колку-толку се разбираат од вакви работи (не се стручњаци, ама не се будали што би треселе глупости), така да јас лично не би ги препорачала никому. Мислам, многу е просто.. Се знае дека кашкавалот и сирењето се МЛЕЧНИ производи. Како може да се очекува тие да бидат посни??? :^) Тогаш не се ни кашкавал ни сирење.. Нека ги викаат како сакаат (што би рекла една моја блиска личност - гума од пони точак!), ама сирење и кашкавал не можат да бидат па што сака нека биде.. |( Особено оние со ниски цени... Само Господ знае што се има во нив... камо да е палмино масло, среќни ќе бидеме :P
    Сепак, види размисли.. И мене ми беше сеедно едно време, дури не ми текна да го вклучам мозокот и да се запрашам што уствари јадам. Така сега не ми текнува ни да помирисам такви работи, а не па да пробам...
     
  3. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Посни сирења?
     
  4. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Посниот кашкавал е добар за во пост и врши работа стварно, посебно во комбинација со тестенина.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Земав посно сирење од еден маркет, го отворив, го пробав и го фрлив цел и никогаш веќе на памет нема да ми дојде да купам пак.
     
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.381
    Пластика
    Запали ги со запалка и види како горат и смрдат на пластика
     
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Јас го користам само посниот кашкавал, и тоа само на неколку производители, зашто другите не ми имаат вкус, не верувам дека се здрави продукти, но за во пост понекогаш заменуваат мелечни протеини.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    За жал нема посни сирења на нашиот пазар, ако под посни подразбираш сирење со намалени или без маснотии.
    Додуша порано имаше еден кашкавал со 25%мм во сува материја, го заборавив името пошто чудно беше, словенечко потекло, ќе го најдеш во рамстор.

    Тие тнр. сирења со растителни масти не се посни сирења туку ефтина замена за сирење. Не ни смее тоа губре да се нарекува сирење.
     
  9. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Јас пред точно една година најдов посно сирење од наш производител во една локална продавница.
    Дали сеуште го има, не можам да ти потврдам. Не сум купувал од тогаш во таа продавница.
     
  10. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Интересно. Кој наш производител?
     
  11. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Не може да ми текне зошто беше од поодамна, но сигурен сум дека беше наш производител. Маркетот од кај што купив беше во Скопје. Ако не ме мрзи да застанам до продавничката, ќе видам баш дали го имаат баш истиот производ сеуште и би ти кажал точно кој е.
     
    На truffles му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Растителен кашкавал Ирко на пекабеско
    Растително сирење, еден куп такви се декларираа порано, почнувајки од тоа на здравје радово што стои во полиците со растителни производи, па сирењето на милко од струмица и ред други..
    Дека нема ни грам млечни масти ми е малку тешко за верување..
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  13. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Za vreme na postite, go odmeni mrsnoto...
     
  14. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Не јадам такви работи.