Посно сирење и кашкавал

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од turnitoff, 19 ноември 2013.

 1. turnitoff

  turnitoff Нов член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Може ли некој да ми каже кој им е составот на т.н. посни сирења и кашкавали што се наоѓаат на нашиот пазар по многу поволна цена? Дали навистина се „посни“ или само се обезмастени и млечните масти им се заменети со растителни масла, како на пр. палмино масло? Или се пак се направени без никаков додаток на масти од животинско потекло?
   
 2. StarSky

  StarSky Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  8
  За посните сирења не знам, ама за посните кашкавали можам да ти кажам дека поштетно нешто од нив не постои. Содржат состојки кои не можат да се разградат во организмот бидејќи човекот едноставно НЕМА такви ензими за нивна преработка. Се исфрлаат така, несварени. Го имам дискутирано ова и со личности што колку-толку се разбираат од вакви работи (не се стручњаци, ама не се будали што би треселе глупости), така да јас лично не би ги препорачала никому. Мислам, многу е просто.. Се знае дека кашкавалот и сирењето се МЛЕЧНИ производи. Како може да се очекува тие да бидат посни??? :^) Тогаш не се ни кашкавал ни сирење.. Нека ги викаат како сакаат (што би рекла една моја блиска личност - гума од пони точак!), ама сирење и кашкавал не можат да бидат па што сака нека биде.. |( Особено оние со ниски цени... Само Господ знае што се има во нив... камо да е палмино масло, среќни ќе бидеме :P
  Сепак, види размисли.. И мене ми беше сеедно едно време, дури не ми текна да го вклучам мозокот и да се запрашам што уствари јадам. Така сега не ми текнува ни да помирисам такви работи, а не па да пробам...
   
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.872
  Допаѓања:
  7.658
  Пол:
  Женски
  Посни сирења?
   
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.634
  Пол:
  Женски
  Посниот кашкавал е добар за во пост и врши работа стварно, посебно во комбинација со тестенина.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.216
  Пол:
  Машки
  Земав посно сирење од еден маркет, го отворив, го пробав и го фрлив цел и никогаш веќе на памет нема да ми дојде да купам пак.
   
 6. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  6.978
  Допаѓања:
  58.961
  Пластика
  Запали ги со запалка и види како горат и смрдат на пластика
   
 7. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.634
  Пол:
  Женски
  Јас го користам само посниот кашкавал, и тоа само на неколку производители, зашто другите не ми имаат вкус, не верувам дека се здрави продукти, но за во пост понекогаш заменуваат мелечни протеини.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  За жал нема посни сирења на нашиот пазар, ако под посни подразбираш сирење со намалени или без маснотии.
  Додуша порано имаше еден кашкавал со 25%мм во сува материја, го заборавив името пошто чудно беше, словенечко потекло, ќе го најдеш во рамстор.

  Тие тнр. сирења со растителни масти не се посни сирења туку ефтина замена за сирење. Не ни смее тоа губре да се нарекува сирење.
   
 9. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.216
  Пол:
  Машки
  Јас пред точно една година најдов посно сирење од наш производител во една локална продавница.
  Дали сеуште го има, не можам да ти потврдам. Не сум купувал од тогаш во таа продавница.
   
 10. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Интересно. Кој наш производител?
   
 11. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.216
  Пол:
  Машки
  Не може да ми текне зошто беше од поодамна, но сигурен сум дека беше наш производител. Маркетот од кај што купив беше во Скопје. Ако не ме мрзи да застанам до продавничката, ќе видам баш дали го имаат баш истиот производ сеуште и би ти кажал точно кој е.
   
  На truffles му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.660
  Допаѓања:
  143.532
  Растителен кашкавал Ирко на пекабеско
  Растително сирење, еден куп такви се декларираа порано, почнувајки од тоа на здравје радово што стои во полиците со растителни производи, па сирењето на милко од струмица и ред други..
  Дека нема ни грам млечни масти ми е малку тешко за верување..
   
  На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
 13. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  335
  Пол:
  Женски
  Za vreme na postite, go odmeni mrsnoto...
   
 14. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.119
  Допаѓања:
  28.174
  Пол:
  Женски
  Не јадам такви работи.