1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поспано бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од angel4e2013, 28 декември 2016.

 1. angel4e2013

  angel4e2013 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2014
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Здраво на сите
  Барав ваква тема но не најдов нешто слично.
  Моето бебе е два месеци инаку е родена во осми месец и постојано спие. Ја однесов кај тројца педијатри до сега и сите викаат добра зошто кога ке ја соблечат она се расонува свежа е тие десетина минути и потоа пак спие. И дома кога ја будам плаче и е поспана.
  Има ли некој вакво искуство.
  Многу сум загрижена
   
 2. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски

  Да не има жолтица?
   
 3. angel4e2013

  angel4e2013 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2014
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Нема сигурно испитувавме крв пред една недела малку е низок хемоглобинот ама она е таква цело време значи два месеци едно исто јаде спие и многу ретко е активно будна
   
 4. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.605
  Допаѓања:
  14.554
  Пол:
  Женски
  A so bilicek ja proverija? Pospanost i mene na zoltica mi e simptom:wasntme:
   
 5. angel4e2013

  angel4e2013 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2014
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Не знам ама можно ли е пак да има жолтица зошто во болница беше две недели и таму имаше жолтица и плус два месеци е вака и бевме на сто прегледи никој д не примети не знам стварно ке се мрднам
   
 6. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  1.448
  Пол:
  Женски
  Нормално е за предвреме родените , моето беше порано, си го преспа периодот до термин и плус уште 40дена. После три месеци почнавме очињата да му ги гледаме. Ги будев зљ да го пресоблечам, после на града и пак сон.
   
  Последна измена: 28 декември 2016
  На girl-miri и LadyC им се допаѓа ова.
 7. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  Моето имаше жолтица до три и пол месеци, така што можно е да има продолжена. Но, од друга страна изразено жолта кожа и жолти очиња имаше, се познава во тој случај.
  Дали напредува доволно, дали цица, полни пелени редовно, мислам на мочкање ? Ако е се од ова нормално, плус докторите велат дека е во ред, верувам дека бебето е такво и нема потреба за грижење. Во тие месеци менуваат брзо, можно е преку ноќ комплетно да се промени.
   
 8. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  Кога сме кај жолтицата... Ние имаме 40 дена и докторката вели уште сме жолти, ама не било страшно, да сум пиела шербет, а пак патронажната ми кажа мах за три недели треба да се изчисти.
  Што ви кажаа на вас, сепак три и пол месеци не се малку...
   
 9. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  @apple12 на моето највисоко измерена му беше на еден месец, кај продолжената жолтица не важи тоа правило. Исто така и шербетот или гликозата не помага многу, единствено зголемен внес на течности т.е почесто доење за повеќе да мокри и да се исфрла билирубинот преку мокрача. Моето беше нонстоп на града. На еден месец цела недела беше на фототерапија, па два дена беше на вештачко млеко (се сомневаа да не е од мајчиното) по што не се спушташе уште и мораше да направивме испитување на крв од вена, билирубин во крвта, ензими на црн дроб и уште нешто. Во ред беше тоа се па оставивме самата да се спушта. По некое време си се исчисти, последно жолтко беше носето и очите. Многу е мачно и напорно, ама поминува, физиолошка состојба е и има неколку фактори што ја држат толку долго, кај моето најверојатно крвната група моја и на мм имаше најголема улога.
   
 10. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  И моето е се роди порано, во 35 недела. До 3 месеци нон стоп спише, ке се разбуди за јадење, ке се најаде, ке погледа 15 мин и пак ке си заспие, очите му ги немавме убаво видено до 3ти месец. Ама супер си напредуваше, дури и повеќе од што треба, па затоа не се секирав. Е после 3ти месец кога се ококори надохнади за сето спиење :) А и жолтицата ја имаше долго време, кога проверивме на 2 месеци, билирубините му беа испод 100, ама сепак ја имаше.
  Мислам дека ако убаво си напредува не треба да се секираш, одмарај дури можеш.
   
  На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  Фала ти на исцрпниот одговор... јас не можам да приметам дека ми е жолто, така вика педијатарот, не знам зошто не не пушти на испитување ако уште и е жолт...
  Иначе и ние сме различен рх фактор..
  Фала уште еднаш :*
   
  На kristina.k и okcenzi им се допаѓа ова.
 12. angel4e2013

  angel4e2013 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2014
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Фала ви многу мајки, јас мислев само моето спие толку штом и вашите прематурчиња спиеле до три месеци валда нормално е. Ах додека да пораснат.....
   
 13. џунџуле

  џунџуле Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  1.448
  Пол:
  Женски
  Гушкај гали додека можеш, зашто како утре ќе биде ,, ах кога порасан,,
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.622
  Допаѓања:
  170.363
  Пол:
  Женски

  За жолтицата нема врска рх факторот, туку крвната група. Како и да е, штом е предвреме родено, најверојатно е вообичаено. Па и моево до два и пол месеци само спиеше и цицаше преку ден. Спиењето помага прилично за правилен раст и развој.
   
  На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.752
  Пол:
  Женски
  I mojata cerkicka e porano rodena i prvite meseci samo si spiese,celo vreme bese spi i cicaj :)
  Pa mislam normalno e prvite meseci da spijat poveketo vreme,neli mali se :)
   
 16. angel4e2013

  angel4e2013 Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2014
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Zavrsi fazata spienje sega izgleda se grcevi pa celo vreme se vristi i edvaj pola saat spie mirno i pak vristenje dumkanje........ Znaci trebalo samo da si go nadoknadi vremeto do terminot za ragjanje.
   
  На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Nina_Wells

  Nina_Wells Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2017
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Aman feminki pomagajte. Malata mi e 2 nedeli, eve po vtor pat ni se slucuva da zaspie okolu 11 predpladne i eve 19.30 e i nikako da se razbudi. Na ishrana sme na kombinirano doenje i formula. Taa nr se budi nikako. Na 3-4 casa i nudam dohrana si ja pie i si prodolzuva. Nudam dojka ne otvara usta. Cel den si spie. Nema sto ne probavme, i stipkam, so mokra gaza ja pominuvam, koza na koza stavam, gola soblakam, zboram, ja nosev na vozduh i cel den do nea i ne se budi nikako. Sto da pravam vece pamet nemam povece od 8 casa spie bez prestan. Nikako ocite da gi otvori. Proverena krvna slika nema zoltica. Pedijatarot rece da ja ostavam da spie takvo si e bebeto. Sovrt nekakov da mi dadete oti vece pametna ne sum so da pravam
   
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.456
  Допаѓања:
  67.093
  Пол:
  Женски
  Колку мл млеко пие? Полни пелени?
   
  На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.044
  Допаѓања:
  159.412
  Пол:
  Женски
  Остај го бебето да спие. Чим има рефлекс за хранење ништо не е. Само давај и водичка чим даваш формула.
  Еве ќе ти кажам мојот како спиеше.
  До 40 дена по 18 часа дневно
  Кога направи околу 2 месеци по 15
  И ден денес е спанко. Само ранобудник :)
   
 20. Elenche87

  Elenche87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.721
  Stom jade i polni peleni nema prostor za grizi.. Kaj mene prvoto dete od 24h - 20h spiese do prvite dva meseca, duri i mleko vo son piese.. Pa si porasna super decko e veke 5godini ima.. I do den denes i po 12h navecer znae da spie..