1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поставување на камера во секое возило

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rakometar, 26 јули 2019.

 1. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Машки
  Во некои земји камерите во автомобил се (скоро) задолжителни и се дел од доказниот материјал при евентуална сообраќајна несреќа или нешто друго. Мислите ли дека ова би можело и требало и кај нас?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  11.303
  Допаѓања:
  96.331
  Пол:
  Женски
  Па,да,би било корисно.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.163
  Пол:
  Женски
  Сметам дека треба да биде избор на сопственикот на возилото.
   
  На daylight, WildMk, Shmizla94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.363
  Допаѓања:
  49.756
  Пол:
  Женски
  Треба да има задолжително и точка. Колку има што возат ко ненормални, страшно е. Се случило за влакно да не не соберат од спротива.
  Вака барем ќе имаш доказ за таков прекршок. Нормално и ако соодветно се санкционира.
   
  На Someonespecial, Dream-Girl, Beauty.Mar и 7 други им се допаѓа ова.
 5. marlonbrando69

  marlonbrando69 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  5.289
  Пол:
  Машки
  камери засега се задолжителни само во такси компаниите во другите држави
   
 6. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Насекаде камери околу нас па уште у кола...Не фала. Со камериве ко да немаме приватен живот више.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.486
  Допаѓања:
  22.680
  Треба да има. Секако дека сум ЗА мерки со кои се подобрува безбедноста во сообраќајот, која баш и не е на завидно ниво. Премногу несовесни возачи, премногу прекршоци кои остануваат неказнети. Да не зборувам па за последиците и бројот на жртви од ваквите неранимајковци.
   
  На Shmizla94, Someonespecial, Dream-Girl и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Beauty.Mar

  Beauty.Mar Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  1.158
  Пол:
  Женски
  Секако дека треба да има.Какви будали има низ градов и колку не знаат да возат, треба да има како дополнителна мерка за наша безбедност пред се. Ке се има поголем увид во сообраќајот, големо ДА!
   
  На Shmizla94, Dream-Girl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  11.303
  Допаѓања:
  96.331
  Пол:
  Женски
  @LanaSGirl , @sjdgo Камерите можат да помогнат во расветлување на сообраќајка или откривање на виновникот кој го расипал возилото или украл нешто од него.
  Корисно би било да ги има.
   
  На Idedemja, Dream-Girl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.163
  Пол:
  Женски
  @nextredstyle и останатите.
  Божем сега се нема увид кој е виновник, или кога ќе постават камери во ваш имот, сите виновници ќе почнат да добиваат заслужена казна.
  Е, ама ако некој сака да ме следи и прислушува, ете му уште еден начин.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.213
  Допаѓања:
  39.352
  Пол:
  Женски
  Би било убаво да ги има, ама не верувам да се реализира.
  Како ќе земаат тогаш мито полицајците, како на свои луѓе да пишат казна ако до сега било терај брат, како? ;(
   
  На VoodooGirl, Nigredo Odor, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Beauty.Mar

  Beauty.Mar Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  1.158
  Пол:
  Женски

  Како би следел ако камерата е во твојот автомобил и не е поврзана со интернет и GPS?
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  19.607
  Допаѓања:
  183.100
  Пол:
  Женски
  Треба да има. Со тоа би се заштитиле и при сообраќајка во која би можело да се докаже кој е виновен недај боже. Потполно сум за вакво нешто.
   
  На Moon.Girl, Peperutce1115, MrenaRiba и 5 други им се допаѓа ова.
 14. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.867
  Допаѓања:
  52.794
  Пол:
  Машки
  Сите полицајци сеа по ново имаат поставено камерче на себе и кога те сопира све се документира. Се надевам ова ќе помогне у борбата со М и К:D
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.213
  Допаѓања:
  39.352
  Пол:
  Женски
  Од кога апаратчево ? Немам видено на никој а и по понашањето нивно од последниве неколку дена, пошто врие од нив, сумњам да им се у функција.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.867
  Допаѓања:
  52.794
  Пол:
  Машки
  Од кога ме сопреа пред некое време:doh: Така ми кажа чичо полицаец, дека разговорот се снима и покажа кон камерчето што е прикачено на униформата.
   
  На cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.163
  Пол:
  Женски
  Не ме разбираш. Додека постои запис, може да се дојде до него.
  Камерата го снима и документира движењето, тоа е само по себе следење. Не сака секој да се осети под надзор. Денес не ни знаеш која камера ќе те улови и каде.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Beauty.Mar

  Beauty.Mar Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  1.158
  Пол:
  Женски

  Разбирам, но веќе насекаде има камери, раскрсници,продавници, иституции, така што колку и да сакаме приватност во јавни простори тешко дека би имале.
  А камера јас лично, би ставила во својот автомобил, пред се` заради своја безбедност а и заштита на возилото.
   
  На WildMk, cresa-jagoda и nextredstyle им се допаѓа ова.
 19. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  620
  Пол:
  Женски
  Значи секс во автомобил, јок више.:?:
   
 20. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.163
  Пол:
  Женски
  Лошо се изразив во претходниот пост. Спомнав работи кои се за во други теми, ама поентата стои.
  Јас лично немам страв од камерите, само посочувам што сѐ се случува и како е фокусот кон погрешни решенија. Системот не ги решава престапниците, нема ни повеќе камери да ги решат, само се отвора простор за нови злоупотреби. Во време кога не постоело такво нешто како камера, помал бил и криминалот и престапништвото, тоа е некаква иронија на животот.