1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постапка и документи за склучување на брак

Дискусија во 'Правни совети' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.673
    Пол:
    Женски
    Документи за матично во странство

    Дали некоја од вас знае кои документи ми се потребни за венчавање во матично за во Грција? За неколку месеца планирам да се мажам па заинтересирана сум дали некоја имала вакво искуство или ваши пријатели во врска со документиве. На интернет прочитав дека ке ми треба извод преведен на грчки , а за друго нешто не сум сигурна , дали ке треба да земам и некаков документ од судот од Скопје. Ако некоја од вас знае нека ми пише однапред благодарам
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    e pa aj cestito..so sreka da ti e..i da imas dolg i prekrasen brak :) prasaj si najubavo i tuka ama i vo Grcija vo maticno,verojatno tamu najtocno ke ti kazat sto ti treba od dokumenti
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.673
    Пол:
    Женски
    fala istoto go posakuvam i na tebe :)inaku planirame da se zememe so decko mi letovo i do juni treba ubavo se da se rasprasam, znam deka najtocno ke mi kazat od maticno , no bas me interesira da ne imala nekoja od vas iskustvo so dokumentive po stranstvo :)) isto taka treba i preveduvac da najdam , no toa e lesno sepak prvo treba za dokumentite da si se rasprasam :)
     
  4. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Ме интересира дали некој знае, или има линк, за кои се документи се потребни и која е постапката за склучување/регистрирање на брак? Однапред благодарна
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    ПОСТАПКА ЗА СКЛУЧУВАЊЕ НА БРАК

    Za registracija vo maticno,ako dobro se sekavam treba:izvodi od maticnata kniga na rogeni,ne postari od 6 meseci (za dvajcata),baranje za sklopuvanje na brak(ke vi go dadat vo maticnata sluzba) i uplatnica-administrativna taksa (ne znam koja suma tocno bese,1000 i nesto den.)
     
  6. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    ПОСТАПКА ЗА СКЛУЧУВАЊЕ НА БРАК

    Лични карти или пасош
    Извод од матична книга на родените
    Барање за вклучување брак ке ви го дадат во подрачната служба
    И на уплатница се уплака административна такса од 150 денари.( исто во подрачната служба ке ви дадат број на трансакциона сметка)-освен ако не сакате матичарите да дојдат во ресторан каде се плака + 3000 за работен ден , а 5000 ако не се лажам за викенд.
     
    На cresa-jagoda и eli25 им се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ПОСТАПКА ЗА СКЛУЧУВАЊЕ НА БРАК

    Потребни се:
    лична карта или пасош (за идентификација)
    извод од матична книга на родени од идните брачни другари
    барање за издавање на извод од матична книга на венчани (Барање)
    100 ден. административна такса (Уплатница)
    уплата од 50 ден. на жиро-сметката на Управата за водење на матичните книги (Уплатница)

    -За странски државјанин потребни се: Копија од пасош, уверение за слободна брачна состојба и потврда дека не постојат законски пречки за странецот да склучи брак во Република Македонија.

    п.с. матичар на терен, во работен ден 3000, викенд 5-6000ден
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nekoja00

    nekoja00 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Brak vo stranstvo i so stranec

    Zdravo, sakam da skulcam brak vo stranstvo i so stranec. Bi mozel li nekoj da mi kaze od kade se zema potvrda vo Makedonija, deka sum SINGLE i deka ne sum vencana vo brak. Vi blagodaram,Pozdrav
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Brak vo stranstvo i so stranec

    Па прикажи извод од матична книга на родените, во него пишува дали си мажена или не.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.673
    Пол:
    Женски
    Brak vo stranstvo i so stranec

    Јас бев во судот во Скопје , оди таму или јави се прашај што треба да направиш јас не се секавам добро но мислам дека изводот го дадов и ми дадоа еден лист во кој пишува дека сум во слободна брачна состојба. Подобро јави се и прашај за сигурно :*
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Brak vo stranstvo i so stranec

    Не заборавај на правилата за апостиле и интернационалните обрасци, кога ќе ги вадиш документите во македонија сама ќе треба да нагласиш дека ти се потребни.
     
  12. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Brak vo stranstvo i so stranec

    Мајка ми кога вадеше документи знам дека од матично мислам се зимаше потврда или нешо од полиција, мислам би требало надлежните во таа држава да ти кажат што документи ти треба .. Распрашајте се :)
     
  13. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Brak vo stranstvo i so stranec

    Ако си венчена треба да имаш венцален лист што се зима од матичното. Во полицијата мислам дека можеш тоа да го направиш за да докажеш дека не си венчана.
     
  14. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    А во врска со БАРАЊЕТО ЗА СКЛУЧУВАЊЕ НА БРАК... дали има начин да се добие при што мојот свршеник не е во Македонија, а барањето би било еден од документите за добивање на македонска виза? Јас на веб страната на Управата за водење на матичните книги од Министерство за правда, најдов само формулар за барање за издавање на извод на венчани, а не најдов за БАРАЊЕ ЗА СКЛУЧУВАЊЕ НА БРАК.
     
  15. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Треба да имаш и одобрение за странецот дали може да стапиш во брак со него. Некои држави не признаваат брак „со секакви“ !!!!!!
    И добро да се распрашаш за културата на живеење во нивната држава, да не се случи „оф мори мајко“.

    Среќно
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    А каков е тој брак ''со секакви''? И културата на живеење во нивната држава што врска има со бракот јас стварно не те разбирам...??!! :x Не се изјаснуваш туку само да се тропне нешто па макар и глупост, извини ако се навреди ама за мене твојот е став е баш :swear: :swear: :swear:
     
  17. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Ајде за момент да замислиме дека ќе живееш надвор од регионот на Балкан. Дали си запозната со традицијата, обичаите, навиките на луѓето во другиот дел на светот? Дали знаеш дека не секаде се јаде леб :^) или не секаде се живее исто како дома?
    Гледам те потресе изразот „брак со секакви“. Е да, драга моја сограѓанке, има и такви категории во семејните права ширум светот, па ако сакаш и во Европа. ;) Гледам дека народната „Љубовта е слепа“ во овој случај има големо влијание. Пред воопшто да се одлучиш на брак со странец со кој ќе живееш во странство, седни на компјутерот, отвори ги сите страници за државата, прочитај па кажи ми дали уште сакаш да одиш таму или не.
    За тоа сакам да позбориме, ако сакаш.
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Како прво, не замислувам туку реално живеам во странство и да, мажена сум во странство. Секако дека бракот не е воопшто смешна работа туку треба добро да се размисли пред да се тргне по тој чекор, но :!: истата работа е и за личност од иста држава , а не само за странец, не мора да значи дека само странците имаат различна култура, карактер, обичаи итн. Во иста држава , а во различни градови па не постојат истите обичаи, исти карактери на луѓето, сите сме различни и со тој став не се сложувам со тебе, пред да се одлучи било кој за брак, без разлика дали е во странство или во својата джава, секако дека ќе треба добро да се размисли за тој човек со кого планираш да го поделиш остатокот од својот живот, а не е битно дали е странец или не. И секако конкретно за мојот случај, јас никогаш не сум отворила ниедна страна за државата кадешто ќе живеам , туку живеев неколку години и се одлучив, т.е. фака ми било пишано, да го најдам мојот човек и да омажам тука кадешто и живеам и можам да кажам дека културата и ред други работи овде се мнногу поразлични, поценети отколку нашите во Македонија и не се каам во ниту еден момент што се одлучив на овој чекор ;)
     
    На antonelala, tinkerbelll и koritsaki им се допаѓа ова.
  19. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Штом е така нека ти е со среќа. Мислев дека се мислиш дали да се омажиш или не. Ама во овој случај ме радува штом си го направила вистинскиот избор. ;)
     
  20. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Регистрација на брак

    Кратко и јасно прашање.
    Дали е можно да се изврши регистрација на брак во матично доколку личните докименти не се заверени во истиот град?

    Пример, моите лични документи сеуште не се префрлени во Скопје а сакаме да се регистираме тука...
    Примери, совети, искуства?

    Ви благодарим ;)