1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постапка и документи за склучување на брак

Дискусија во 'Правни совети' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Регистрација на брак

    Ако маж ти е од Скопје може, не се проблем твоите документи.
     
  2. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Регистрација на брак

    ^ Не е од Скопје ама заведен е од работа тука, т.е здравствено и социјално осигурување му се од тука.
     
  3. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Ако е македонски државјанин, роден тука, со МК пасош и сите нишани - нема проблем.
    Се собираат сите потребни документи и се склучува брак. Просто и едноставно.
     
  4. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Фала ти на одговорот, ама не ми е верно, сите досега што ги консултирав ми рекоа дека од кој град си, таму треба да се регистрираш, т.е од каде ти е личната карта- таму....
     
  5. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Е сега малку ја претеравме. Брак се склучува и со полномошник, па дури и во странство, па никому ништо. Ако толку се сомневаш, тогаш оди до матично и прашај. Белки точно ќе ти кажат.
    Мое мислење е дека нема апсолутно никаков проблем штом се работи за една иста држава. Каде сум се нашол таму можам да се регистрирам.
     
    На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Па да, и јас би играла така, ама за жал,луѓето што ги консултирав се адвокати и ми рекоа дека од каде ти се заведени документите, во тој град треба да се регистрираш..си реков да не има некој искуство со ова па да ме просветли..како и да е, ќе се јавам па да видам што вика законот. Фала на одговорите!
     
  7. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Тоа таму треба да си прашаш него вака на памет извод интернацонален тоа знаеш , потврда дека не ге гониш за кривично дело и дека не извршуваш казна затвор , дека немаш склучено брак и дозвола од мвр дека можеш да случиш брак со грчки државјанин.
     
  8. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Се распрашав директно кај овластените органи и ми потврдија дека може да се склучи брак и доколку личните документи не ти се заведени во остиот град, така да, фала ви на сите за одговорите, во право бевте. :)
    Е сеа, имам уште едно прашање а кога се јавив кај надлежностите само ме препраќаат од едно место на друго па, да не знае некој каде треба да се оди за да се склучи брак? Јас претпоставувам дека тоа се бараките кај о.Центар...
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    За било каде венчавање, та за странство особено, интернационален извод на родени, пасошот ваш, и потврда од полиција или внатрешни точно не ме држете за збор дека не сте моментално во брак, т.е дека законот ви дозволува да стапите во брак. И само си подавате, закажувате време и готово. Добивате потврда.
     
  10. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Нема врска тоа јас сум од Скопје маш ми е од Кратово па тука се регистриравме не прават никакви проблеми

    а за да склучиш брат ако сакаш во општина центар тогаш одиш таму и закажуваш можеш и било каде низ скопје...
     
  11. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    дали некоја знае каде на интернет на која страна можам да го најдам тоа барање за склучување на брак ????
     
  12. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Дали ако венчавката се склучува во ден недела во општината се наплаќа плус нешто или само админитративната такса?
     
  13. teletabis4e

    teletabis4e Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    27

    Само административна такса ;) :*
     
  14. skyme

    skyme Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    дали некој знае колку треба да се чека за да се склучи брак со странец откако ке се соберат сите документи?
     
  15. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Znaci vaka bev deneska da vadam uverenie za slobodna bracna sostojba,ke mi treba da ja prevedam i zaveram na notar zasto jas i verenikot planirame letovo da se zememe vo stranstvo toj zivee vo stranstvo veke dve godini ama tamu e so bugarki pasos i odam jas deneska da si go izvadam uverenieto i toj tapcoto sto raboti tamu mi vika deka treba da mu odnesam kopija od izvod moj kopija od pasos i kopija od verenikot moj od pasosot negov i sega si otvoriv na internet jas da vidam so dokumenti se potrebni na uslugi.gov.mk tamu pisuva samo licna kartailipasos za idetifikacija baranjeto da si go popolnam i taksite da gi platam i sea me zbuni zasto toj tamu mi barase kopija od verenikov moj pasos pa dobro be majkata kakva vrska ima toa so moeto uverenie nie ne sme seuste u nikakva rodbinska vrska si vadam za slobodna bracna sostojba sto ako nemav partner u slusajov stvarno mie cudno neznam so da pravam mu kazav na verenikot se zacudi i mi rece deka nema sanas da im dava kopij od pasosot negov neznam dali ovoj bezveze mi gi bara tie dokumenti neznam so da pravam dajte sovet dali da go prijavam mutaviot na salter ili ....????pomos ubavo si pisuva na internet stranata koi dokumenti se potrebni neznam so da pravam :( :?: dali da mu otidam so laptopov da mu ja pokazam stranata i da se karam so nego zasto mi bara nepotrbni dokumenti ima nekoj od vas slicno iskustvo ili znae navistina koj dokumenti se potrebni?????
     
  16. shtiklala

    shtiklala Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Дали некој ќе може да ми каже што читаат и прашуваат во матично? Колку време трае? И кои податоци ги читаат за зетот и невестата,поточно ме интересира дали го кажуваат и место на раѓање на лицата кои стапуваат во брак?
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Прво го читаат законот за брачни односи. После тоа ги прашуваат младите дали се познаваат, дали доброволно стапуваат во брак и дали се роднини. Истите прашања им ги поставуваат и на сведоците. На крај ги прашуваат за презимињата и дали сакаат да стапат во брак. Во Скопје не ги кажуваат податоците од зетот и невестата. Тоа го прават во другите градови. Постапката трае околу 10 минути.
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски

    Буби27 јас сум мажена во странство, поточно во Грција, и за документиве бев во грчкиот конзулат да прашм какви документи ми се потребни. А вакво нешто , копија од пасош или лична карта од вереникот не ми бараа. Најубаво ќе ти биде да си прашаш во амбсадата на таа држава во која и ќе склучите брак какви документи ќе ти бидат потребни. Мене ми бараа и преведувања на грчки и англиски па плаќав такси и во грчкиот конзулат...зтоа најсигурно ќе ти е да се распрашаш во амбасада
     
  19. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    daj nekoj neka mi kaze kolku kosta da se izvadi dokument za slobodna bracna sostojba i za kolku vreme go davaat pozdrav
     
  20. Slavica3179

    Slavica3179 Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите.Имам едно прашање во врска со регистрација во матично:дали може како личен документ за регистрација да се покаже пасош,бидејќи личната карта ми е истечена а пасошот ми е важечки?