1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постапка и документи за склучување на брак

Дискусија во 'Правни совети' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. Acka59

    Acka59 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво...Незнам каде да го поставам ова прашање но се надевам дека некој ке ми даде некаков одговор...Имам една пријателка која е во Австралија и има виза за 2 години и таму работи (како што ми има кажано имала аплицирано за виза Working Holiday) е сега прашањето ми e... дали би можел таму да стапам во брак и дали би имал некаква предност со тоа за останување ?
     
  2. Acka59

    Acka59 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво...Незнам каде да го поставам ова прашање но се надевам дека некој ке ми даде некаков одговор...Имам една пријателка која е во Австралија и има виза за 2 години и таму работи.... е сега прашањето ми e... дали би можел таму да се регистрирам стапам во брак и дали би можело да се остаму таму..?
     
  3. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    4.620
    Мислам дека ова поточно ќе ти го одговорат таму, во австралија, зашто зависи ид нивните закони не од нашите
     
  4. tintin

    tintin Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки , сакав да Ве прашам дали некој има информација доколу склучам брак со бугарски државјанин ке добијам работна дозвола во Англија (тој е веќе 4 месеци таму)? Доколку да, дали тој треба да има некои документи од Англија за сместај и плата за јас да можам да одам откако ке склучиме брак? позз
     
  5. marijamacat

    marijamacat Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali nekoj znae kade mozam da dobijam potvrda- dozvola za sklopuvanje na brak so stranec??? Into mi e,no na internet ne najdov nitu eden odgovorMomentalno ne sum vo Mk,pa malku potesko mi e da dojdam do informacii. Bi vi bila blagodarna dokolku mi dadete bilo kakva informacija.
     
  6. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    http://www.uslugi.gov.mk/Prasanja.aspx?UslugaID=5be49025-60fa-40c6-b47b-b430ba36862a



     
  7. Caci10

    Caci10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj da mi kaze sto dokumenti se potrebni I kakva procedura za vencanje na dvajca makedonci vo grcija
     
  8. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Ако бракот се склучува во Грција, најдобро е таму да се информирате во нивното матично, таму ќе Ви кажат најправилно.
     
  9. Dimce Mitreski

    Dimce Mitreski Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Sakam da sklucam brak vo Portugalija ke mozi li da mi kazite koi dokumenti se potrebni za taa procedura??? VI BLAGODARAM...!!!
     
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Prasanje na mesto.
    Og Mk lugevo ke ti kazat sto ti treba dokumenti da sklopis brak vo Portugalija?
    Luge, stvarno ama ic ne vi raboti logikata.
    Daj malku......
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Уверение за слободна брачна состојба, извод од МКР на интернационален образец не постар од 6 месеци, потврда дека не постојат законски пречки да се склучи брак, патни исправи/документи за идентификација.. се преведено и заверено. Треба и апостил.

    Ќе си прашаш во матичната служба на Португалија и ќе се обратиш до конзулот/амбасадата на МК..
    Секоја земја има дискреционо право да бара дополнителни документи
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Caci10

    Caci10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj da mi pomogne kakov ee taj dokument potvrda deka nema nikakva zakonska precka da se skluci brak I kade moze da se izvadi
     
  13. Трепетлика

    Трепетлика Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае дали можам да патувам 10 дена со постоечкиот пасош веднаш по свадбата па по враќањето да ги сменам личните документи, почитувајќи го рокот од 30 дена секако, или не смеам да излезам од државава додека не ги сменам документите по регистрацијата?
    Во повикувачкиот центар не знаеја да ми кажат, морало лично да се праша во МТВ, а сакам да резервирам па си викам дали некој можеби знае со сигурност или има слично искуство. Многу ви благодарам однапред
     
  14. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Мислам дека можеш. Една другарка исто после свадбата патуваше со стариот пасош.
     
    На Трепетлика му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DannY@785

    DannY@785 Нов член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.Имам едно прашање во врска со регистрација во матично:дали може како личен документ за регистрација да се покаже пасош,бидејќи личната карта ми е истечена а пасошот ми е важечки?
     
  16. veles18

    veles18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво:handshake:
    дали некој би можел да ми ја слика потврдата за слободна брачна состојба, доколку ја има, (читко да ја видам). Се разбира вашите лични податоци слободно покријте ги. Ви благодарам однапред:l:
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Тоа е уверение за слободна брачна состојба. Ако ти треба таков документ, лично треба да поднесеш барање во Управата за водење на матични книги. Не е битно како изгледа, важно е да завршиш работа.
     
  18. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој знае какви документи се потребни за регистрација во матично во Италија? Некој дали има вакво искуствто, ние секако и таму ќе прашаме што треба, но сепак ако некој знае нека ми пише. Фала Ви однапред.
     
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    - Уверение за слободна брачна состојба со апостил печат не постаро од 6 месеци (преведено и заверено на нотар);
    - Оригинал извод од МКР со апостил печат на интернационален образец не постар од 6 месеци (преведен и заверен на нотар);
    - Потврда дека не постојат законски пречки за склучување на брак со апостил печат (преведена и заверена на нотар);
    - Патни исправи/документи за идентификација;

    Потребните документи ги издава Управата за водење на матични книги во Подрачните канцеларии на територијата каде што лицето е родено.
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Фала ти многууу. Многу ми олесна и помогна со одговорот. Фала уште еднаш. Поздрав! :clap::*
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.