1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постапка и документи за склучување на брак

Дискусија во 'Правни совети' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. Boonitoop

    Boonitoop Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво,вака дечко ми моментално е во Англија, за неколку месеци планираме да се регистрираме. Дали некој може да ми каже точно кои документи ми се потребни да ги извадам. Поточно каква е целата процедура. Фала ви однапред.
     
  2. bogey

    bogey Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    здраво....сакав да прашам дали некој има искуство во ова...мојата девојка е во виетнам како може да ја донесам тука и да се венчаме...ве молам за помош
     
  3. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Се работи за странски државјанин? Доколку е така,нејзе и се потребни:Извод од матичната книга родените,преведен на македонски и заверен на нотар (притоа треба да биде оригинален и не посатр од 6 месеци).
    Уверение за слободна рачна состојба.
    Потврда дека нема законски пречки во Р.Македонија за склучување на тој брак.

    https://www.uvmk.gov.mk/mk/sklcuvanje_brak_so_stranec на овој линк има подетално.
    За нејзиниот престој тука најдобро во МВР да се информираш.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  4. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Здрaвo, имaм еднo прaшaње. Се рaбoти зa мoјa блискa штo требa дa склучи брaк сo фрaнцузинин вo Фрaнцијa. Е сегa сите дoјументи и се извaдени и и недoстигa сaмo Certificat de capacity matrimonial, oвa ќе му дoјде кaкo сертификaт декa е спoсoбнa зa брaк. Акo имa некoј искуствo ќе ве мoлaм дa спoдели oд кaде дa гo бaрa oвoј дoкумент. Oд aмбaсaдa викaaт ние не издaвaме,oд oпштинa истo....пa кaде дa се дoбие oвoј дoкумент. Фaлa ви
     
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Блиска имаше ваков проблем, никој не знае шо е уствари документот. На крај завршија работа кај нотар, некоа изјава напишаа, знаеше нотарот каква, прашајте адвокат или нотар.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Здраво жени, ме интересира дали некој знае дали може по склучен брак во РМ, да се патува во странство со пасошот со моминско презиме, и притоа да се побара промена на презиме од амбасада во соодветната земја?
     
  7. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    64.644
    Пол:
    Женски
    Јас сега го менував презимето и го сменив во Македонија по брза постапка. Мислам дека нема да можеш да го смениш во друга држава. Затоа што тогаш ќе мораш да го завериш изводот од венчани на нотар и во министерство за надворешни работи.
     
    На Animali и AmericanWoman им се допаѓа ова.
  8. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Фала, а дали знаеш случајно после склучување брак дали мора да се промени нешто во документите за патување? Пр. адреса итн? Поради работни обврски нема да сум во можност да чекам додека завршат сите овие процедури, значи ќе морам одма да заминам за странство, а партнерот треба да аплицира за работна виза преку мене. За тоа ќе ни треба само извод дека сме венчани претпоставувам?
     
  9. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    64.644
    Пол:
    Женски
    Јас променив само презиме, а адресата ми остана старата. Затоа што за менување и на адреса беше процедура, требаше да вадиме и имотен лист. За презиме пасошот ми беше готов за еден ден. Си платив со брза постапка да ми го извадат, во вторник се сликав во средата ми беше готов. И јас преку маж ми ќе вадам виза и потребно е изводот за венчани да биде преведен, заверен на нотар и во министерство за надворешни работи.
     
    На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    toa e mallku/mallku poveke komplicirano.
    Ke treba ambasada da ti izdava "temporary passport", a toa e prikaska za sebe.
    Pa zosto, pa kako, pa koj, pa koga,..... na site granici si somnitelen (facepalm) Sigurno toa ne bi sakala.
    Na strana na toa ako ti treba identifikacija (od rentanje na stan, otvaranje bankov racun, registriranje za razni benefiti po osnov na emigration , baranje rabota, registriranje permanent residence,....) toj pasos nema da bide vvaliden. So toa bi bila stack sekade. Bi postanala sustestvo koe se naslo vo mesto I vreme bez registrirano postoenje. :x
     
  11. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Јас веќе ги имам сите потребни документи за странство, имам и работа и стан, не ни планирам да патувам некаде освен за мкд да се средам со документи.
    Ние планираме да се регистрираме неделата пред Велигден, затоа не знам дали ќе има доволно време да се извади извод од венчани и нов пасош за 4 дена.
     
  12. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    64.644
    Пол:
    Женски
    Јас на 2 јануари се регистрирав. Веднаш го однесов на превод и заверка изводот за венчани, на 8ми јануари се сликав за пасош на 9ти го зедов. За еден ден ми беше готов од Скопје го подигнав затоа што на 10ти патував, а мк кажаа доколку сакам да ми стигне во мојот град ќе ми стигне на 10ти. Извод од венчани ти го даваат веднаш штом ќе потпишеш.
     
    На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Boonitoop

    Boonitoop Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    За колку време од прилика ти закажуваат за во матично, знае некој?
     
  14. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Одиш во матично и кажеш дека сакаш да закажеш, тие те прашуваат дали имате одредено некој ваш датум, ако имате ќе кажеш и веднаш ти даваат барање го потполнуваш и плаќаш и тоа е сѐ. Најважно мора да бидете двајцата меѓу кои ќе се склучи бракот и извод на родени од двајцата обавезно да носете.
     
  15. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Која е процедурата за менување на презиме и адреса на живеење после регистрација? Кои документи ти требаат?Некаде слушнав дека било малку комплицирано околу промена на адреса.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    За презимето ќе појдеш со изводот на венчани и ќе пополниш барање за извод на родени. Јас поднесував во МВР (кај МТВ). Сега има поделба по општини. Прашај дали мора баш таму да отидеш. Долу во забелешка ќе пишува кога си склучила брак и чие презиме го носиш. А горе, нормално, новото презиме. Се плаќа 150 денари. А за адреса треба прво да се одјавиш од старата. Па да поднесеш за нова. Мора и сопругот да присуствува. Па на крај вадиш лична карта.
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. janis

    janis Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира дали некој има искуство со склучување брак со германец, и ми треба само пријава дека тој живее таму или и јас треба да сум пријавена? И колку време се чека за термин за виза?
    Благодарам
     
  18. Irena2525

    Irena2525 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ме интересира дали некој имал слично искуство. Вереникот е од САД а бракот сакаме да го склучиме во МК дали при поднесување на барањето треба двајцата да бидеме присутни...оти тој кога ке дојде тука неможе да остани во Македонија повеќе од две недели заради неговата работа така да дали има некаква опција јас да го поднесам барањето со спремни документи ( мои и негови) а тој нормално да присуствува кога ке го склучуваме бракот ...оти вака незнам колку време се чека од барањето до склучувањето на бракот
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Треба и двајцата да сте присутни. Ќе бараат и негова лична карта/пасош, а ќе треба лично да ги приложи. За чекање зависи. Ние чекавме 2 месеца. Едвај најдовме термин.
     
  20. Irena2525

    Irena2525 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски