1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Имам неколку прашања за постдипломски на „Менаџмент на човечки ресурси во општествените дејности“ на социјална работа или на „Стратегиски менаџмент на човечки ресурси“ на Економски ама не можам да најдам некоја која веќе завршила. Има некоја да ми помогне и да ми каже отприлика кои испити се? Два различни факултети се па ме интересира искуства.
     
  2. BE YOU

    BE YOU Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Zdravo! Vaka sakam da ve prasam vie sto ste zavrsile master na drzaven , dali stignuva pismo posle sekoj sovet? Posle prviot koga se odobruva temata mi stigna odluka, dali i sega koga se formira komisija treba pak pismo da stigne? :^)
     
  3. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    @Antebellum На официјалната страна на Филозофски (а најверојатно и на Економски) ги има смеровите на прв и втор циклус студии, и ги пишува предметите што се изучуваат, како и нивно објаснување. Извини што не можам да ти бидам повеќе од помош, ама барем за испитите да знаеш кои се.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Барав ама премногу е непрегледно... Мислев некоја ако има на тие смерови да сподели искуство. :(
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  5. m.i.s

    m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    319
    Здраво девјки. Имам едно прашање до оние кои веќе имаат искуство. Сакам од октомври да запишам магистерски студии на еконоскиот факултет во Скопје насока - Маркетинг. Е сега бидејќи јас дипломирав на ФЕИТ а со еконосмки немам многу искуство во смисла професорите, квалитетот итн. Ме интересира и како е со плаќањата и кои се трошоците за се нешто? Како се изведуваат предавањата и како се полага.. Писмено, усно? Ве молам кој има искуство и познавање да ми се обрати. Благодарам.
     
  6. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Не знам на кој факултет си, меѓутоа јас на правен имам завршено, ниту еднаш немам добиено писмо, си проверував на огласната табла на сајтот на факултетот.
    Сега гледам уствари кога си пишала :) сигурно досега си завршила работа.
     
    На BE YOU му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Наставата се изведува после пладне, а полагањата се писмено. Трошокот за семестар е 500е плус 20 или 25 евра(не се сеќавам точно) по испит се плаќа пред полагање на истиот. На крај одбраната ја кешираш 1000е плус трошоци за лекторирање на трудот(во зависност од лекторот што ќе го најдеш) и околу 100е за диплома.
    Јас магистрирав на Монетарна економија, финансии и банкарство, ама и на останатите насоки е исто.
     
  8. m.i.s

    m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    319
    Ти благодарам на одговорот. Имам уште малку време да размислам, се надевам дека ќе успеам. :)
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Има некој на посдипломски на ФОН? Може д ами пише ЛП, ми требаат некои информации. Фала...
     
  10. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Колешке кажи нешто повеке за насоката, јас дипломирав на надворешна, како би се снашла на оваа насока? Дали е многу потешко од додипломските?
     
  11. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Какви впечатоци имаш за овој смер, досега сигурно си при крај или завршено?
    Што мислш за МИТ постдипломски БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА ако имаш некои податоци.
     
  12. katencezlatence

    katencezlatence Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали има некој што е на постдипломски на Економскиот институт, да сподели искуство со предмети и професорите итн.. Фала!
     
  13. lealeo

    lealeo Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Ве молам доколку некој може да ми препорача лектор. Итно ми е потребно. Фала.
     
  14. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој кога треба да излезе, или кога вообичаено излегува конкурсот за запишување студенти на втор циклус студии?
     
  15. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Во октомври би требало, или крај на септември :)
     
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Сосем го запоставив, положив 2 испити од вкупно 7 што ми беа и останав бремена, родив и сега со бебе тешко да продолжам. Инаку толку колку што одев ми се виде интересно и лесно, покрај положениот испит треба да приложиш и семинарска, имав испити само со труд и истражување, професорите флексибилни.
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Здраво.
    Дали некој знае дали при запишување на втор циклус студии се ослободува од кофинансирање како што се прави при запишување на прв циклус? И ако може некој да ми објасни кога се почнува со настава, кога се полага итн? Сакам да се запишам на втор циклус и немам баш од кај да се информирам затоа вака си прашувам :$
     
  18. audrey_forever

    audrey_forever Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Дали на правен факултет Јустинијан Први (за правни студии) мора да се земат двете години на мастер или може само четврта, т.е дали е сеуште 3+2 или 3+1+1?
     
  19. @lex

    @lex Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Devojki mi treba pomos..
    Znae li nekoja dali e mozno promena na master nasokata? Na primer od eden smer na drug, no na istiot fakultet?
     
  20. tinkerbel33

    tinkerbel33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ме интересира со диплома од економски факултет на кои постипломски програми од други факултети може да се конкурира?