1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Здраво, и јас сум во истата дилема па сакав да те прашам дали дозна нешто повеќе? Или можеби се одлучи за нешто? Јас искрено планирам на Филозофски бидејќи мислам дека на Економски мора да си дипломирал таму, а јас дипломирав на Филолошки. Сепак, можеби е грешна информација, не знам 100%. Знам дека има втор уписен рок сега на почеток на јануари па ако е отворена програмава планирам да се запишам.. Доколку имаш некои дополнителни информации би ми помогнале многу :))
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mystic999

    mystic999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво, веќе го поставив прашањето на тема 'Економски факултет', ама со оглед на тоа дека таму повеќе си разговараат додипломци, решив да го поставам и овде :)
    Имено, ме интересира колку чинат едногодишните постдипломски студии на Економски - упис, испити, семинарски и се' што е потребно, изработка, лекторирање и одбрана на трудот.

    И уште нешто, затоа што поодамна имам дипломирано, дали знаете во кои земји се признаени дипломите од Економски, прв и втор циклус студии?
    Со среќа на сите! :)
     
    Последна измена: 15 февруари 2018
  3. mystic999

    mystic999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Thread на претходната објава:
    Како се полагаат испитите, усно или писмено - оптички, како на додипломски или можеби со раскажување?
    Колку е обемен материјалот и дали за полагање задолжително е учење и на дополнителна литература?
     
  4. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Дали некој знае со завршен Факултет за бизнис логистика на УГД на кои посдипломски може да се запише? Со три години иначе. Дали има шанси на некој од смеровите од Филолошки факултет "Блаже Конески" - Скопје?
    Фала многу:)
     
  5. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Јас кога се распрашував за мене (јас дипломирав на Филолошки со 240 кредити т.е. 4 годишни студии) ми кажаа дека постдипломски можам да запишам на секој факултет кој како предуслов има програма од 240 кредити без разлика на смерот или факултетот. Така да веројатно е исто, можеш да се запишеш на било кој факултет само доколку имаат програма за 180 кредити т.е. 3 годишни студии + магистратура. Најдобро да се јавиш на студентски прашања на Филолошки и да прашаш за конкретната програма која што те интересира :) Доколку сакаш, имам број на кој што се подостапни, пиши ми, ќе ти го дадам.
     
    На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Дечки мене ако може да ми објасните точно како оди процесот на Јустинијан за постдипломските? Планот ми е да продолжам во странство, ама не знам дали може после трета година (со 180 кредити) или мора да ја имам завршено и четврта, заради тоа што земаме диплома. И колку се плаќа дипломата по брза постапка да се добие?
     
  7. Fineta gril

    Fineta gril Нов член

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки сакам да прашам дали е задолжителна потврдата за англиски јазик за мастер студии на правен факултет Јустинијан.
     
  8. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Колку што знам секаде на УКИМ е потребна потврда за англиски јазик. Јас кога се запишував на Филозофски исто однесов сертификат. На Филозофски мислам дека не бараа некое посебно ниво, но мораше да се однесе некаков документ што потврдува познавање на англиски јазик. Провери во листата за потребни документи при упис, ако бараат некое посебно ниво тогаш можеш да полагаш во некое од школиве за странски јазици и да ти дадат сертификат без да одиш на часови т.е. да си го одредиш моменталното ниво. Ако не е назначено нивото, можеш и со оние постари сертификати од 1 до 8 степен. Поновите се сите од А1 до Ц2 степен.
     
  9. Fineta gril

    Fineta gril Нов член

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам сертификат дека го познавам јазикот но не е напредно ниво . Благодарам..
     
  10. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Јави се на студентски прашања задолжени за втор циклус и прашај. Најточен одговор од нив можеш да добиеш. Можеби е доволен и тој сертификат што веќе го имаш.
     
    На Fineta gril му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    вака, едно глупо прашање имам но многу ме мачи,
    дали може да се запишам на постдипломски студии со завршен различен факултет? еве на пример ако завршам социологија на филозофски, или правни студии, и сега да запишам постдипломски за менаџер на човечки ресурси на економски? изводливо е ?
     
  12. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Условот е само да имаш 240 кредити од додипломските студии. Можеш од било кој факултет да одиш на било кој друг за постдипломски. Јас завршив јазик на Филолошки, сега сум на постдипломски на Филозофски за Менаџмент на човечки ресурси :) Се е можно, работата е што ти лично нема да ја имаш основата но не е страшно, барем на Филозофски на овој смер јас одлично се вклопив.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    благодарам многу.
    во што е разликата за менаџмент на човечки ресурси на филозофски и оној на економски? како ти оди со учењето?
     
  14. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Не знам што е точно разликата, веројатно се различни предметите а секако и професорите. Бидејќи јас немав никаква допирна точка со економијата решив да се запишам на Филозофски и не мислам дека згрешив. Супер се сите професори, имаат разбирање и се достапни во било кое време. Материјалот е битно да го сфатиш а не да го учиш на памет и професорите прифаќаат личен став на материјата, не мора да пишуваш од а до ш како што е во книгата. Сепак се социолози, психолози или педагози па можеш да го разбереш степенот на разбирање што го имаат. Не знам дали со истото ќе се сретнеш и на Економски но јас од Филозофски и професорите сум многу задоволна. Околу учењето, немав проблем на почетокот а потоа веќе се навикнав на термините и суштината но јас и работам во оваа област па работите горе-доле ги знаев. Ако те интересира овој смер навистина, ако се пронаоѓаш, нема да имаш проблем :) мислам дека од септември ќе се менува програмата на Филозофски, имаат нови преведени книги за човечки ресурси па според тие ќе ја обновуваат програмата.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали некој е запознаен околу тоа колку се плаќа казма доколку не магистрираш навреме, јас сум на мастер казнено право и поради различни ситуации не удпеав да завршам, ми остана уште еден испит и да одбранам тема па поптишував барање за дозвола да ми се дозволи да продолжсм со школување па чекав да се одобри и ми напишале 500 евра пенали коа видов се дамлосав, јас ствармо не можам да разберам според кој тарифник они ја одредуваат цена???
     
  16. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека 16.67 евра им е еден кредит. Веројатно според кредитите пресметале, не знам колку кредити ти е магистерската, прашај на студентски најдобро. Плус над тоа сигурно и некоја казна ставиле како и секогаш.. среќно!
     
  17. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Decki, dali e nekoj na vtor ciklus na studii na FEIT ?
     
  18. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Дали може да се стави постдипломски во мирување? Колку се плаќа? Фала.
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Да може мислам нешто минимално околу 1000 денари
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Има некој тука што завршил/моментално е на Стратешки менаџмент на човечки ресурси на Економски, да ми објасни како е или да ми пише во ЛП ?