1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Дечки ме интересира (конкретно за филозофски, не знам дали е исто на сите факултети) дали цената што им е напишана на официјлниот конкурс на уким ги вклучува парите и за испитите?
    Што и колку плус трошоци има?
     
  2. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Не знам како ги пишуваат тие цени, иако сум на постдипломски таму сеуште не сум сигурна. Мислам дека цената е со испитите. 500 евра е семестар, 2000 денари е испит. Дополнителни семинарски ако имаш во програма се исто 2000 денари. Со секоја пријава за испит оди и административна такса од 50. Исто и за упис/заверка на семестар. Магистерската и одбраната им се 45.800 денари, така пишува во договорот. Според ова можеш да израчунаш за твојата програма. Книгите секако се плус трошок, а не се баш малце пари.
     
    На Antebellum и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Се собира еден куп додатни трошоци. За книги тек да не збориме...
     
  4. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Да... некои 500 евра над пишаната цена горе доле планирај си. Но, исто да напоменам дека не прават проблем за плаќањето, можеш по 250 евра да уплаќаш наместо директно 500 за семестарот. Нема некои рокови за плаќањето што е олеснување. Но за испитите мора во роковите секако. Само срамота е што не добиваме соодветни услови за овие пари, но, тоа е..
     
    На cresa-jagoda и GFlower им се допаѓа ова.
  5. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Дали обемот на материјали за учење е ист како на факултет? Колку време имаш да го спремиш испитот и дали може истовремено и да си вработен?
     
  6. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Може да си вработен воопшто не пречи тоа освен некогаш може да ти е проблем да се договориш со професорите за консултации бидејќи имаат термини како 12 13 14 часот инаку сите испити се во 17 часот. Барем на филозофски. Обемот на материјали е секако поголем ама зависи од кој факултет доаѓаш и колку материјал си имала таму. На филозофски секој предмет има 3 професори од кои што еден е носител на предмет и сите си даваат свои материјали и имаат свој дел од предметот. На некои програми го полагаш испитот кај секој професор посебно а кај други пак го полагаш кај носителот на предметот со прашања од сите собрани во еден тест. Не знам како е на другите факултети но обемот секако е поголем, само колку ќе ти се види поголем зависи од кој факултет доаѓаш и колку материјал си имала таму.. а за спремањето пак зависи од предметот а и од тебе, некои предмети имаат помалце материјал но се досадни за учење други пак имаат многу ама лесно се сфаќаат.
     
    На Antebellum, ceca-1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Моето искуство во однос на финансиските трошоци ич не е добро. Досега имам дадено 3 300 евра, ако немам нешто пропуштено во пресметките. Допрва треба да го пријавам магистерскиот труд за кој што ќе одат уште 50 000 ден. Зборот ми е, не се надевај на оние "2.000" евра. Секако се мн повеќе.
    Па кај мене се погоди само две се запишавме, па нема група, па нема предавање, менторски, трчај по професпр, кога си е на предавање, кога на состанок. Чекај, а на работа сум била...
    Размисли си убаво. Излегуваат непредвидени трошоци еден куп
     
    На cresa-jagoda, Batgirl501101 и makedonkamak им се допаѓа ова.
  8. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    dali e nekoja na FEIT?
     
  9. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    јас работам и се надевам на менторски затоа што имам и мало детенце.

    Кога почнуваат со работа студентски прашања?
     
  10. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    И јас сум со менторски часови, немав дополнителни трошоци до тој степен. Ако испитите ги полагаш на време и од прв пат, нема да ти искочат многу дополнителни трошоци. Но секако трошокот е над 2000 евра. Студентски за втор циклус работат мислам дека цело лето, ако сакаш ќе ти дадам број.
     
  11. ginger

    ginger Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    121
    Испитите ми беа завршени во рок од 3 сесии. Значи немав многу казни и големи пропусти од моја страна. Се зависи од професорот. Си поминувам празни сесии чекајќи кога ќе има време професорот да разговара за да ја одобри темата.
    Сепак, тоа е само моето искуство..
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Не знам стварно, професороте на мојот смер се многу достапни за било какви консултации па можеби тука е разликата... како и да е, дополнителни трошоци има..
     
  13. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Те молам ако можеш прати ми го бројчето
     
  14. siki01

    siki01 Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki sakam da prasam nekoja da ima nekakvo iskustvo ili da znae nesto za dodiplomski na Ekonomski institut- Skopje.
     
  15. Lolita5

    Lolita5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    До кога трае онлајн пријавувањето за втор циклус на студии?
     
  16. siki01

    siki01 Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    mislam deka do 10 Oktomvri
     
  17. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    800
    Допаѓања:
    4.770
    Уште не сум одлучена и се мислам. Прво од тебе читам дека си презадоволна, па ќе се префрлам во приватни пораки со дополнителни прашања. :)

    Истово ме интересира.

    Ве молам некоја што била или уште е на бизнис администрација - менаџмент во Прилеп да ми пише овде или во приватна порака.
     
    Последна измена од модератор: 21 август 2018
    На NewGirl05 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lolita5

    Lolita5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Има некој/а што завршил или моментално е на Е-бизнис менаџмент?
     
  19. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Каква потврда за англиски носевте за упис на магистерски на фзф?
     
  20. mmaceee

    mmaceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Zdravo
    Sega slucajno procitav deka I na vas vi pominale 4 god togas. Jas sum isti slucaj vo septemvri mi pominuvaat 4 god.vie Dali plativte 500 evra kazna ili podnesuvavte molba pa vi prostija