1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    :lol: имам уште 3 годинки :lol: се шалам ...не се редат коцките на сите исто...не би ни било интересно...само да сме живи и здрави....еве сега ќе се мажам...ваљда се ќе се среди, само почнав да губам надеж дека ќе се вработам :? ...ама јас викам вака...што беше до мене, направив...сега оставам на животот, и среќата да се покажат на дело....не е битно...ми даваат елан вакви луѓе како тебе....ама за друго пишав....посочи му на Дракулевски дека се брзаш....ќе ти даде добра тема за која нема да ти недостасува литература...ќе одиш на страната на економски, и ќе влезеш во библиотека...од дома ќе си пребараш литература...да не дремеш таму барајќи книги...литература ќе ти треба мноооооооогу...значи од дома, ќе си ги запишеш сигнатурите и ќе отидеш еден ден само ќе си ископираш...ја правиш кратката содржина...како рамка во која ќе се движиш и му ја пушташ...и после само дел по дел ја пишуваш и му пушташ...ќе ти врати одма...со конкретен совет.....и се така до крај....ќе ја завршиш брзо...ако се посветиш ќе биде брзо....јас така да речам од странство ја завршив :lol: само јас ја почнав уште пред последниот испит да го дадам...толку се брзав мислев ке се вработам....ама ништо...поздравче...и мило ми е многу што ти помогнав...ако треба уште нешто...слободно пиши... ;)
     
  2. unKn0wn

    unKn0wn Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво... машко сум и се надевам нема да ми правите проблем што се осудив да пишувам на форумов :worried:hock: Се регистрирав специјално за оваа тема, гледам се развила добра дискусија за факултетот на кој студирам и јас. Кај и да е, за година или две треба да дипломирам, па почнувам да размислувам каде понатака... и на што. Студирам менаџмент и преку глава ми е од цртичките кај Шуки или 50% од Благоја, едноставно учењето по нивните предмети ме исцрпува оти не сум од оние кои сакаат да учат напамет (иако имам солидна меморија, ама за глупости) така да благодарение на овие двајца не сакам да одам на МБА. Се двоумам помеѓу две струки на факултетов, или па студирање во странство (што доколку се вработам нема да биде баш изводливо :? ) Инаку од нашиов факултет се двоумам помеѓу Монетарна економија и Статистички методи за бизнис и економија. Отсекогаш подобар сум бил на логичките предмети, во средно бев одличен математичар и статистичар, и најдобрата оценка во мојава универзитетска кариера ми е по Статистика за бизнис :lol: Па кои се вашите предлози, што, како, каде, кога? :)
     
  3. eleni23

    eleni23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    21
    decko jas sea se zapisav na monetarna ekonomija i sum mnogu zadovolna toplo ti go preporacuvam toj smer, inaku diplomirav vo maj na departman ekonomija na ekonomski.Mene iskreno mi e duri i polesno od dodiplomskite studii i mnogu e interesno ako se gledas vo oblasta na finansiite, e sea si bara ucenje, malku mi e teskicko deka i se vrabotiv, mi strada socijalniot zivot :lol: , ama toa e uspesite se cenat po zrtvite sto ke gi napravis za niv. So sreka pozz
     
  4. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    Иако не сум директно вклучена во разговорот мегу енца69 и ариел сепак не можам а да не се вклучам и јас заблагодарувајки им се на двете оти преку нив многу дознав а и многу сличности има. И јас сум на МБА постдипломски, сесијава бев да полагам МИС арно ама никој не ми кажа дека такви зезнати прашања има па дури и една формула со задача,сешто! И мене ми е последен испит ама 100% не сукм положена , знам и не чекам резултати, сега му се спремам за јуни и не мислам да промашам оти ретко кога сум полагала испит на факултет и постдипломнски од вторпат (дури и за оној финансиски што кога почнаа предавањата не знаев ни актива ни пасива што е-оти сум од филолошки и сите трепереа, јас од прва го положив). дали вие доколку ги имате прашањата од МИС може да ми ги пратите на емаил orinocom80@gmail.com, фала ви однапред , аза магистратурата отпосле ке се допрашам. Инаку и јас сум кон 30 год и со една нога во брак па сакам да ја завршам и оваа работа па да видам бел ден и одмор малку
     
  5. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.393
    Јас ги немам, ги избришав, ама ги има на форумот на постдипломските www.mba.mk.ma. Има дел испитни прашања, само мислам дека мора да имаш слика ставено за да влезеш во тој дел, ако не смениле нешто во меѓувреме.
     
  6. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    fala, sum registrirana tamu i imam prasanja , se skenirani i se od kolokviumite. poz.
     
  7. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Дечки ај кажете некој добар универзитет во странство за постдипломски од областа на економските науки, ама да не биде некој ненормално скаааап :) Имам слушнато дека Италија и Германија не биле многу скапи државните, ама за во Германија за странски државјани требало прво една година да бидеш запишан на факсот и да учиш германски таму на факсот, па после од втората год. да почнеш со предавања. Ај плс ако има некој информации нека каже нешто повеќе. А ЛИЛИТ видов дека ти си спомнала за Прага па ако можеш да ми кажеш какви се условите и цените таму?
     
  8. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Хммм не знам дали си се уште во потрага по факултет во странство, ама еве ако некој е во потрага зошто луѓе не пробате да одите во скандинавските земји? На пр. Шведска одсекогаш имала бесплатно образование. За жал од 2011 година ќе воведат школарина, ама ете 2010 ќе биде бесплатна и исто се зборува дека ќе се нудат повеќе стипендии. Па распрашај(те) се малку...
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Јас уште пред да дипломирам се зареков дека откако ќе го завршам факултетот, со Кирил и Методиј повеќе работа ќе си немам во овој живот. :D
    Ама, никогаш не вели никогаш, една недела откако дипломирав, запишав додипломски, само на друг факултет, но под капата на УКИМ, again! :)

    Си се имав решено за постдипломски на Европски Универзитет, ја имаат таа област која мене посебно ме привлекува, но почнаа да ме премислуваат. Цената на Европски за две години е од 3500-4000 евра, а ако продолжам нешто од мојата струка, односно постдипломски на Кирил и Методиј, тоа задоволство ќе ме чини 800-1000 евра.

    Па не е мала разлика. Башка, кога ќе кажам некому дека размислувам за постдипломски секој еден човек ми рекол, дека барем засега - УКИМ и Приватните Универзитети се се' уште далеку како Бог и шеширџија! :D
    Тоа М-р пред името со диплома од Европски наводно немало да се цени така како М-р-то со дипломата од УКИМ.

    Врти сучи, јас и УКИМ сме ти врзани за цел живот. :D Едно 90% е сигурно дека ќе го дружам уште 2 години од септември ;)
     
    На kikica99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Најнормално, убаво ти кажале. :) Многу е потешко да магистрираш на УКИМ отколку на било кој приватен.

    Инаку девојки, знаете ли нешто за стипендии од владата за постдипломски во странство? Јас слушнав дека оваа година многу постдипломци земале стипендии преку владата за студирање во Франција. Ако имате некои информации пишете.
     
    На Elen.b му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lepotan

    Lepotan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојчиња

    Јас сум машко и се извинуувам со се мешам на женска страница ама стварно нема подобро место за дискусија отколку меѓу женски.

    Јас сеа дипломирав на еконоски и се мислам дали да одам на посдипломски на економскиот институт кај кисела вода што е. Би сакал да го слушнам вашето размислување на оваа тема и какви се вашите искуства зашто вашите мозоци функционираат по логично од нашите.

    поздрав и бакнежи до вас :*
     
  12. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Искрено не ти препорачувам на институт. Таму е сосема поинаков начинот на тестирање, со раскажување и пишување и тоа треба да дадеш твое мислење за конкретна тема. Мислам дека е подобро на економскиот факултет. Сега и таму зависи на кој смер си. На некои смерови е полесно зашто е со тестови како колуквиумите на додипломски.
     
  13. Lepotan

    Lepotan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Бев на смерот економија а ми рекоа дека на институтов било релативно полесно а ти sky girl на кој смер си и каде си на посдипломски. позз и фала за одговорот
     
  14. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Може и да е полесно на институт, не викам не, споредено со некои смерови како монетарна економија каде што најверојатно би се запишал доколку се одлучиш за економски факултет зошто тој смер како што слушам бил...хорор (барем јас имам таква слика за смерот и за професорите таму од она што ми кажувале други). Но, и тоа не мора да биде така, не знам точно, може тебе да ти биде најлесно.
     
  15. Lepotan

    Lepotan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Па дека дипломирав на економскиов више преку глава ми е од тие професори. Незнам какви се на институтов ама досегашниве професори беа старно.... Некои ми велат оди барај работа и престани да учиш и еве уписите се од понеделник а ја поима немам со да правам.
    Дајте совети луѓе
     
  16. Jac

    Jac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    СДП дали некој е запишан на постдипломски на Проектен Mенаџмент на електро или дали некој знае како е, дали е ок смерот?
    И уште дали некој знае кое уверение за познавање на англиски е најсоодветно за постдипломски во земјава? т.е. која школа за јазици е најдобра да се полага?

    поздрав
     
  17. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Иако запишав постдипломски тука (од сентиментални причини =) )и покрај можноста да студирам надвор, , магистарски сум секој ден по сигурна дека ќе земам на друго место. Париз и Њујорк како опција ми ги нуди универзитетот каде студирам но мислам дека и Чешка е валидна опција, со оглед на тоа дека студирам уметност. Некако се повеќе и повеќе се разочарувам од нашит систем на образование :(
     
  18. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Јас годинава ке дипломирам на техничка информатика на св.Климент Охридски-Битола, но по новата програма 3+2,што значи +2 години постдипломски студии. Е сега она што ме интересира е дали постдипломски студии морам да запишам на истиот универзитет или тоа може да биде и во друг. Најискрено жалам за изгубените 3 години кои ги вложив на овој факултет но немањето средства за студирање во Скопје ме примора да го одберам ова. И ме интересира дали мора да одберам постдипломски на некој сличен смер поврзан со техничка информатика или може да запишам на некој сосема различен кој нема допирни точки со информатиката. Ве молам ЗА HELP оти засега оваа тема за мене е Шпанско село, а се побргу минува времето, па сум позасегната со оваа тематика. Навистина ме интересира ако веќе е можно, тогаш на кои смерови би можела да се запишам,а тоа да е нешто поразлично од ова досега.
     
  19. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Немораш да продолжиш на иститот уневизитет барем јас не продолжив семо сепак мора да е нешто сродно или па да е отворен смерот, а доколку не е ќе мора да дополагаш неколку испити мислам дека се 2
     
  20. snegulka21

    snegulka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    92
    Дипломиран информатичар дали е можно да запише псотдипломски на правен или евентуално економски. Ајде поискусните нека ми подобјаснат нешто во врска со ова.