Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.127
  Пол:
  Женски
  Дали може да дипломираш на еден факултет, а постдипломски студии да запишеш на сосема друг факултет?
   
 2. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  43.380
  Можеш. Правен мислам дека е исклучок, нека ме поправи некој ако грешам. За другите може.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  18.780
  Пол:
  Женски
  Не е исклучок. Барем не кај нас.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.172
  Пол:
  Женски
  Генерално да, но што се однесува за она кое @prominent споменала дека правниот факултет е исклучок, би рекла дека тоа зависи од вториот смер. На пример, не е исто од правен факултет да се префрлиш да студираш економија и инженерство. Со други зборови, потешко е од општествени наука да студираш природни науки и обратно.

  Секој факултет си има сопствени критериуми за примање студенти, но често го задржуваат правото да го испитаат студентот за основните знаења кои ги има и врз основа на тоа се одлучува дали студент на правен факултет може за постдипломски студии да се запише, на пример, механичко инженерство. Одредени факултети практикуваат генерални приемни испити.

  Освен тоа, знам дека дури и да си примен на различен факултет, најверојатно ќе ти биде наложено да полагаш т.н. претходни/фундаментални предмети со цел да го стигнеш материјалот, односно знаењето кое другите студенти кои оригинално студирале додипломски на вториот факултет кој си го одбрала. Студирањето на тие предмети може да трае и повеќе од една година, па така на некој начин изгледа како прво да студираш додипломски студии на вториот факулетет, отколку директно да студираш постдипломски. Дури откако ќе ги положиш тие предмети, можеш да продолжиш со постдипломските студии.
   
  На prominent и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  389
  Пол:
  Машки
  Дали некој од тука е на втор циклус студии на ФЕИТ?
   
 6. Manu1

  Manu1 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Nekoj shto ima zavrsheno Ili momentalno e na master na filozofski na menadzment na covecki resursi? Da spodeli iskustvo?
   
 7. Макаронкаа

  Макаронкаа Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Дали има некој на втор циклус студии на Економски факултет- Монетарна економија, финансии и банкарство ?
   
 8. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Не е точно. Не на сите насоки на Правен можеш да продолжиш на последипломски студии а не си Дипл Правник. За некои насоки има критериуми, на Граѓанско-правната група, бараа да имаш положено правосуден, право да полага правосуден кој има освен Дипл Правник со стекнати кредити, (а по стара програма две години изминат приправнички стаж) На насоката Меѓународно право имаа право да продолжат само Дипл Правници, додека на насоката Меѓународна политика имаше и од др факултети.
  Со Кривично - правната насока е исто, имаше магистранти и од Фак за Безбедност, Филозофски-Психологија и сл.
   
 9. Aljosa5

  Aljosa5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Дали има некој овде што е на мастер на Филолошки? Имам неколку прашања, па би сакала да се информирам.
  Благодарам!
   
 10. mari_kali

  mari_kali Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj ima zapisano vtor ciklus studii vo stip na medicinskiot fakultet?da mi kaze iskustvo