1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Секој факултет/институт има различна цена +/- некое евро.
    За едногодишните е вака:
    40.000 денари е одбраната, семестар е 30.000 денари (х2 60.000) и секој испит се плаќа по 2.000 денари.
    Најубаво е да ги исконтактираш од студентски прашања, да прашаш точно да ти кажат околу сумите.
     
    На Hoping му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lolita5

    Lolita5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми препорача лектор за магистерски труд. :)
     
  3. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Потврдата за активно познавање на јазик од каде треба а е? Треба да се полага? Ич не ми е јасно. :?:
     
  4. vildana

    vildana Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae kaj moze da se zeme potvrda za aktivno poznavanje na stranski jazik bez polaganje?
     
  5. Hoping

    Hoping Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    849
    Пол:
    Женски
    Истото ме интересира и мене.
     
  6. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Би требало да полагате зошто инаку како може некој да ви издаде потврда дека знаете англиски? Некако не ми е баш логички.

    Или едино ако сте полагале на факултет англиски јазик и имате таква потврда дека ви е положен и со каква оценка ама пак не знам колку би била валидна таа потврда.
    Мислам дека ваквите тестови се прават во приватни школи за странски јазици каде што даваат сертификат.
     
  7. laurus nobilis

    laurus nobilis Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски

    Ќе ви одговорам и на двете бидејќи слично прашувате.
    Доколку е нагласено дека е потребен јазичен сертификат кој е меѓународно признат тогаш ќе треба да полагате во јазичен центар наменет за тоа кој издава вакви лиценци. Пр. За англиски јазик тоа е IELTS, TOEFEL, мислам дека има и TELC. За германски јазик има Goethe и TELC, за француски има исто само не знам точно како е…
    Ако не е нагласено дека ви е потребен таков сертификат од официјална јазична институција, тогаш може во секое јазично школо да се јавите и информирате дали издаваат и колку чини. Сестра ми вадеше од Челинџ школото за јазици и мислам до 1000 денари и побараа, не полагаше. Ако ве интересира за овие што се полага како IELTS (англиски) и TELC (германски), пишете ми во порака ќе ви објаснам, сум ги полагала и двете и имам искуство.

    Поздрав
     
    На NoirSerpentine, Hoping и vildana им се допаѓа ова.
  8. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    @laurus nobilis е во право. Секое училиште издава потврда, едно време ги имаше и на попуст на групер и слични платформи. Тоа што ви е најблиску, таму ќе си побарате. Меѓународен сертификат е друг муабет, за англиски јазик задолжен е British council.
     
    На Lemon, vildana и Hoping им се допаѓа ова.
  9. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Здраво, дали знаете каде би можела да објавам научен труд во списание, колку чини и за колку време се завршува? Тоа било предуслов за да можам да го бранам магистерскиот труд...
     
  10. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Ако е предуслов за магистерска теза научен труд, факултетот е одговорен за овие детали. Првпат слушам некој сам да се снаоѓа за објавување научен труд. Плаќаш за магистериумот, имаш ментори, тие треба да обезбедат услови за работа, пракса, научни објави и сѐ што е потребно. Со менторот си зборувала, одговорниот за магистерските студии на катедрата/факултетот?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miss Celestial

    Miss Celestial Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има искуство со ставање на магистерски студии во мирување на институт кој е под УКИМ? Поради други обврски не можам да ги продолжам во моментов, а не сакам да ми пропадне прогресот до сега со положените испити. Фала однапред на одговорите.
     
  12. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас ставив магистерски во мирување една година со приложување на извод од бебето кога се породив. Направив уште еден семестар пауза, морав да дадам лекарска потврда за оправдание на тој сместар и платив 2000 денари. Не знам дали е фиксна таа сума или пак е 2000 по семестар. Како и да е, од моево искуство се релативно ригорозни и мораш да имаш официјална документација за да се оправдаш. Гледам сега и рокови даваат за магистрирање, не може да се одолговлекува до недоглед. Сепак најубаво да си прашаш конкретно да видиш што ќе ти кажат.
     
    На Miss Celestial му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Green eyed girl

    Green eyed girl Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали има некој што студира монетарна економија, финансии и банкарство (двогодишни) на Економски?
     
    На NoirSerpentine, Michaelalala и Snowy45 им се допаѓа ова.
  14. Estella

    Estella Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2021
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Iskustvo so profesor Zoran Minovski na Ekonomski fakultet za magisterski trud?
     
  15. Tashy

    Tashy Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2022
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Дечки, дали е можно да студирам вонредно во Македонија а да живеам во друга држава и после тоа да земам мастер тука кај што живеам. Дали ќе имам некој проблем и дали ќе е признаено?
     
  16. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Здраво, искуство со проф. Елена Наумовска на Економски факултет за магистерски труд?
     
  17. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Дали има некој на новите постдипломски студии на економски факултет за Човечки Ресурси на англиски што се? Ако може искуство
     
  18. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Колку мислите дека е исплатливо запишување на постдипломски Човечки ресурси во смисла на идно вработување со истите? Некако мислам во денешно време фирмите особено странските повеќе вреднуваат знаењата и вештините што ги поседува работникот отколку дипломата од каде е. Дали можеби подобра опција би било запишување на курс на некоја од HR академиите кај нас?
     
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас баш за ова истово имам размислувано и кога би имала пари пре би се запишала на постдипломски студии на Филозофски факултет- HR, отколку истите пари да ги фрлам на некоја си HR академија која не може да има иста вредност како постдипломските студии според мене.
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Магистерски за ХР според мене, не се исплатливи. Сѐ уште не е добро диференцирано кадровско и хр, нашиве фирми обично вработуваат еден човек за пет позиции, има толку многу хаос, испомешано е и emplyment branding, и регрутирање, и хр процеси, и проект менаџмент, и административни задачи за кои ти треба само ден обука (секако не магистратура), хр партнерства каде што треба да пишуваш процеси секако не се учи на факултет. Најпаметно е да работиш и така да учиш, па кога ќе ја увидиш ситуацијата "на терен", ќе сакаш парите да ги вложиш во нешто попаметно. Еден колега имам само од хр академија, некој огранок на Семос беше, и задоволен беше, но тој секако си работеше и претходно во струката. Парите горе-долу се исти.
     
    На Pixi5 и Sanniii им се допаѓа ова.