1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. m.t12

    m.t12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2021
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Машки
    Zosto da e ludost lugje i na 60 zapisuvaat master a ne 30 godini za master pa i za dodiplomski ne e voopsto kasno za toa sto ne si vrabotena sega po struka zapisi go ako te interesira pa nikogas ne se znae
     
    На NoirSerpentine, eliesaab и Emotional123 им се допаѓа ова.
  2. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.467
    Здраво на сите, ве молам за мислење.
    Имам 30+ год, дипломиран преведувач сум, на Филолошки факултет, работам со маркетинг и размислувам на тема да запишам постдипломски студии на тема маркетинг. Ве молам за препораки каде, услови и сл. Не сум баш запознаена и немам нешто планиран буџет за темава.

    Кои ми се опциите и дали ќе се мачам ако го направам тоа сега на 30 години со дете и фул тајм џоб?
     
  3. Foffygirl

    Foffygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    28
    Zapisi obavezno! Ke go imas cim imas motivacija i si resena i toa e golem plus, od kade znaes kade ke te odnesi zivotot. So dobro menadziranje na vremeto, se uspeva se, a bidekji imas full time job, zakonski ti sleduvaat denovi za doobrazuvanje. Pozdrav!
     
    На NoirSerpentine, SaNJaAaaAaa и eliesaab им се допаѓа ова.
  4. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    440
    Дали некој е веќе запишан на економски факултет? Дали е со присуство или ? Кој права ги имам за дообразование дека сум во работен однос?
     
  5. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    440
    И уште нешто најдов на страната на економски дека првиот семестар е со 4 задолжителни предмети а вториот се се изборни?
     
  6. SlimReaper

    SlimReaper Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Машки
    Зависи од смерот. На некои смерови има повеќе луѓе и во тој случај се е однапред договорено (предавања,термин на предавања,термин на полагање итн.) Е сега кај смеровите со помалку луѓе нема класични предавања,туку по договор со професорот има само консултации,зависи како ќе се договорат студентите и професорот,може и во сабота да ги закажат консултациите и така.Иначе за предметите исто така се зависи од смерот,некои смерови имаат 3 задолжителни во прв,а 1 во втор,некои 4 задолжителни во прв и така. Најдобро ти е на професорот што е раководител на смерот да му пишеш меил па да си направите муабет и да видиш што како е.
     
  7. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Некој што скоро завршил мастер деловно право на правен факултет, ако може да ми пише ЛП.
    Благодарам.
     
    На Foffygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Biljana

    Biljana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Дали има некој што завршил мастер на филозофски-МЧР или е во тек со студирањето, да го исконтактирам во порака. Благодарам однапред.
     
  9. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.147
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    За активно познавање англиски јазик, каква потврда се бара?
     
  10. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    948
    Допаѓања:
    2.207
    Пол:
    Женски
    Уверение за познавање на јазик. Може да биде од филолошки факултет, а може и од центрите за странски јазици (кај кои има англиски, секако).
     
  11. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    За запишување на магистерски на правен, со оглед на тоа дека траат две години, дали постои некоја можност да се завршат за една година односно да може да се запишат предметите од 9ти семестар покрај оние од 7ми и 8ми?
     
  12. skorpija.95

    skorpija.95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    95
    Te molam ako ti odgovorija vo vrska so studiite da mi pises LP.
     
  13. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Што се купува поклон за менторот и комисијата за одбраната на трудот?
     
  14. SlimReaper

    SlimReaper Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Машки
    Најчесто пијалок (вино,виски) или бомбоњера. Имам слушнато некој да земе марама за менторот или алка. Јас кога бранев пијалоци им земав.
     
    На Макаронкаа му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Макаронкаа

    Макаронкаа Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Фала :)
    Дали одбраната е слична како дипломска одбрана?
     
  16. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    147
    Знаете ли некаде да се нудат стипендии за постдипломски во странство? Не сакам да се вратам на ист факултет каде нема почит меѓу самиот кадар, камоли кон студентите од страна на некои професори.
     
  17. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.978
    Пол:
    Машки
    Дали некој е запознаен дали на мастер студиските програми што чинат 2000 евра т.е 500 евра семестар може да се плаќа семестарот на рати пример на неколку рати по 10.000 итн... или мора наеднаш 500 евра да се уплатат.
    Со нашиве плати тешко да се самофинансираш на постдипломски кога платата не ти е во висина на семестарот а не нешто повеќе :?::|
     
  18. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    7.143
    Јави се на студентски, ама на пример партиципација за 3+2 плаќаш поделено на 4 семестри, 4+1 плаќаш поделено на 2 семестри.
     
  19. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.978
    Пол:
    Машки
    Знам , програмата што ме интересира е 2 години а јас дипломирав на 3 годишни студии. Цената е 2000 евра поделено на 4 пак е 500 евра , платата не ми е толку мислев дали може и тие 500 евра да ги поделат на некоја рата да ги плаќаш или тешка работа.
     
  20. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    7.143
    Тешка работа, затоа ти кажав дека секој семестар го плаќаш. Ништо не губиш ако им се јавиш на студендтски или на раководителот на катедрата.
     
    На Larson му/ѝ се допаѓа ова.