Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

 1. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  дали има некој информација дали во февруари има уписен рок за посдипломски на пмф?
   
 2. Boa

  Boa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали има некој книга Менаџмент од Шуклев 6то издание(оригинал) да ја продава? Ако има ве молам нека остави контакт на следнава меил адреса bibuska27@gmail.com. Фала однапред... :))
   
 3. kate-84

  kate-84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  2
  Дали некој има запишано на Монетарна економија на Економски факултет да ми каже како е? Мене ме исплашија дека бил многу тежок, Ама пак не знам и кој друг смер би го избрала. поздрав
   
 4. mona-li

  mona-li Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  8
  При крај сум со студиите на информатика, а сакам да продолжам на постдипломски на Економски факултет, веројатно на смерот Е-бизнис менаџмент. Знам дека за запишување на постдипломски треба да имам потврда за познавање странски јазик, јас англискиот го владеам, поради тоа што сум го учела на школо и на факс, но немам никаков сертификат бидејќи немам посетувано дополнителен курс. Дали некој знае каков точно сертификат ми треба, за кој степен, или дали можам да добијам сертификат само со полагање, без посетување на курс?
  Многу ви благодарам! :)
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.519
  Пол:
  Женски

  Можеш да се распрашаш во приватниве училишта за јазици, тие ќе го тестираат твоето знаење и соодветно на тоа ќе ти дадат сертификат на кој ќе пишува кое ниво си. Јас така направив, кога ми требаше потврда за познавање на странски јазик за конкурс за вработување, само ме тестираа - писмено, усно и пишување есеј и си добив сертификат веќе следниот ден. Не знам колку се плаќа тука во Скопје, но не е голема сума. Само треба да се распрашаш.
   
 6. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Јас годинава се запишав на постдипломски и ми требаше уверение од курс за познавање на англиски јазик инаку сум на економски факултет на УГД и што е најтрагично мајка ми незнаеше каде ги ставила уверениата од курс :D и најдовме само од втори курс :) ама заврши работа и тоа. А инаку најпрво би те советувала да се распрашаш дали можеш од информатика да продолжиш на е бизнис бидејки мислам дека сите смерови не се отворени за сите да се запишуваат само МБА сметот е отворен поззз
   
 7. Pecurka

  Pecurka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Здраво!
  Девојки ( и момчиња на форумов) сакав да ве прашам дали некој има некои информации за постдипломски студии во Словенија, како иде се тоа, школарина и сл... Секое инфо е добредојдено. :)
   
 8. orinoco

  orinoco Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  69
  може некој да ми каже што се прави после завршување на испитите од постдипломски? Прво се плаќа за магистерски труд па се изработува или пред бранење се плаќа или....?Јас сум на економски во Скопје, се надевам дека правилата на некој му се познати, одамна не сум била да прашам на студентски, ако некој поминал може да ми каже подетално, благодарам
   
 9. xoxoxo

  xoxoxo Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  6
  Дали има некој на смерот Монетарна економија, финансии и банкарство на Економски во Скопје да сподели искуства и секакви деуги информации? :) Почнав да размислувам да се запишам, но не познавам никој на тој смер кој може да ми каже нешто повеќе :) Значи колку често има предавања, дали сте задоволни од предавањата и професорите....итн итн. :D
   
 10. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  268
  Сакам да се запишам на правниот факултет на постдипломски,па ако некој знае да ми каже дали со постдипломски студии може да се работи како правник или не,и што би можела?
   
 11. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Дали некој знае колку се плаќа за посдипломски на европскиот факултет?
   
 12. Mracna

  Mracna Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  105
  2000 евра ( за тие што доаѓаат од државен),
  1500 евра ( за тие што дипломирале на европски).
   
  На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  3.736
  Во што се состојат посдипломските студии ?! :)
   
 14. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  73
  Да прашам дали може да се запишеш на постдипломски на маркетинг, односи со јавност ако имаш завршено Филолошки факултет??
   
 15. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
  доколу имаме диплома од УКИМ може да се запишеме на постипломски во странство?
  призната е дипломата така ? :?:
  а после тоа и магистарски и се така по ред :)
   
 16. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Па не баш. Зависи и од факултетот на кој си дипломирала. Знам дека дипломите од ФЕИТ и Земјоделски се сигурно признати. Може и од уште некој, ама да не ширам дезинформации не би погодувала. Како и да е, пример од правен не може да биде призната (зашто секоја држава си има различен правен систем нормално), мислам дека и Медицински не е признат во целост, само не знам дали треба да се дополага уште нешто за да се признае или како иде тоа...
   
 17. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
  за ПМФ мислев конкретно :)
   
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.384
  Пол:
  Женски
  постипломски=магистарски! :P
  А дали важи дипломата најубаво да си се распрашаш кај тебе на факултет!
   
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.271
  Моето магистрирање се развлече неверојатно многу!
  Денес пак пратв прелог тема, верзија 19876232, и ќе видиме што ќе биде. Сафра ме фати, не можам да си легнам.
  Аман више, преку глава ми е. Ако каже дека е ок, да ја изнапишам на брзина, и готово!
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Дали има некој што магистрирал конференциско толкување? Имам некои прашања чии одговори и тоа како би ми дошле добро :)