1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    дали има некој информација дали во февруари има уписен рок за посдипломски на пмф?
     
  2. Boa

    Boa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали има некој книга Менаџмент од Шуклев 6то издание(оригинал) да ја продава? Ако има ве молам нека остави контакт на следнава меил адреса bibuska27@gmail.com. Фала однапред... :))
     
  3. kate-84

    kate-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    14
    Дали некој има запишано на Монетарна економија на Економски факултет да ми каже како е? Мене ме исплашија дека бил многу тежок, Ама пак не знам и кој друг смер би го избрала. поздрав
     
  4. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    При крај сум со студиите на информатика, а сакам да продолжам на постдипломски на Економски факултет, веројатно на смерот Е-бизнис менаџмент. Знам дека за запишување на постдипломски треба да имам потврда за познавање странски јазик, јас англискиот го владеам, поради тоа што сум го учела на школо и на факс, но немам никаков сертификат бидејќи немам посетувано дополнителен курс. Дали некој знае каков точно сертификат ми треба, за кој степен, или дали можам да добијам сертификат само со полагање, без посетување на курс?
    Многу ви благодарам! :)
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Можеш да се распрашаш во приватниве училишта за јазици, тие ќе го тестираат твоето знаење и соодветно на тоа ќе ти дадат сертификат на кој ќе пишува кое ниво си. Јас така направив, кога ми требаше потврда за познавање на странски јазик за конкурс за вработување, само ме тестираа - писмено, усно и пишување есеј и си добив сертификат веќе следниот ден. Не знам колку се плаќа тука во Скопје, но не е голема сума. Само треба да се распрашаш.
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Јас годинава се запишав на постдипломски и ми требаше уверение од курс за познавање на англиски јазик инаку сум на економски факултет на УГД и што е најтрагично мајка ми незнаеше каде ги ставила уверениата од курс :D и најдовме само од втори курс :) ама заврши работа и тоа. А инаку најпрво би те советувала да се распрашаш дали можеш од информатика да продолжиш на е бизнис бидејки мислам дека сите смерови не се отворени за сите да се запишуваат само МБА сметот е отворен поззз
     
  7. Pecurka

    Pecurka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво!
    Девојки ( и момчиња на форумов) сакав да ве прашам дали некој има некои информации за постдипломски студии во Словенија, како иде се тоа, школарина и сл... Секое инфо е добредојдено. :)
     
  8. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    може некој да ми каже што се прави после завршување на испитите од постдипломски? Прво се плаќа за магистерски труд па се изработува или пред бранење се плаќа или....?Јас сум на економски во Скопје, се надевам дека правилата на некој му се познати, одамна не сум била да прашам на студентски, ако некој поминал може да ми каже подетално, благодарам
     
  9. xoxoxo

    xoxoxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Дали има некој на смерот Монетарна економија, финансии и банкарство на Економски во Скопје да сподели искуства и секакви деуги информации? :) Почнав да размислувам да се запишам, но не познавам никој на тој смер кој може да ми каже нешто повеќе :) Значи колку често има предавања, дали сте задоволни од предавањата и професорите....итн итн. :D
     
  10. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Сакам да се запишам на правниот факултет на постдипломски,па ако некој знае да ми каже дали со постдипломски студии може да се работи како правник или не,и што би можела?
     
  11. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Дали некој знае колку се плаќа за посдипломски на европскиот факултет?
     
  12. Mracna

    Mracna Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    116
    2000 евра ( за тие што доаѓаат од државен),
    1500 евра ( за тие што дипломирале на европски).
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Во што се состојат посдипломските студии ?! :)
     
  14. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Да прашам дали може да се запишеш на постдипломски на маркетинг, односи со јавност ако имаш завршено Филолошки факултет??
     
  15. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    доколу имаме диплома од УКИМ може да се запишеме на постипломски во странство?
    призната е дипломата така ? :?:
    а после тоа и магистарски и се така по ред :)
     
  16. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Па не баш. Зависи и од факултетот на кој си дипломирала. Знам дека дипломите од ФЕИТ и Земјоделски се сигурно признати. Може и од уште некој, ама да не ширам дезинформации не би погодувала. Како и да е, пример од правен не може да биде призната (зашто секоја држава си има различен правен систем нормално), мислам дека и Медицински не е признат во целост, само не знам дали треба да се дополага уште нешто за да се признае или како иде тоа...
     
  17. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    за ПМФ мислев конкретно :)
     
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    постипломски=магистарски! :P
    А дали важи дипломата најубаво да си се распрашаш кај тебе на факултет!
     
  19. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Моето магистрирање се развлече неверојатно многу!
    Денес пак пратв прелог тема, верзија 19876232, и ќе видиме што ќе биде. Сафра ме фати, не можам да си легнам.
    Аман више, преку глава ми е. Ако каже дека е ок, да ја изнапишам на брзина, и готово!
     
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Дали има некој што магистрирал конференциско толкување? Имам некои прашања чии одговори и тоа како би ми дошле добро :)