Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

 1. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Има ли некоја феминка на посдипломски што е на европски во Охрид да ми каже како е таму?
   
 2. mond

  mond Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo mene me interesira kako odi toa so izbiranje srodni studii za postdiplomski neli moze da se zapise na postdiplomski so sakas bez razlika sto si studiral eve na primer jas so filoloski - germanski sto bi odela na postdiplomski
   
 3. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  Апсолвент сум и сакам да прашам дали некој знае инфо плус за економскиот институт кој се води под УКИМ економски факултет, дали има некој таму што студира и колку чини целосно 4 семестри плус одбрана на магистерска (затоа што јас сум 3+ 2) на економски факултет изнесува 3300 евра.
   
 4. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.088
  Допаѓања:
  3.800
  Кај нас магистерските се катастрофа, баш сега ги разгледував.
  Од Економски повеќето се жалат. Пола предмети ни се признаваат, другата половина ја учиме исто како на додипломски, набројуванки, рашљакани проекти, чичко Гугл-семинарски.
  Странство е инзворедна опција за тој што може.
  Многу мои колеги што аплицираа добија стипендии (или целосни или половични) за генерација 2012/13.

  Јас не сакам да одам во странство, па мои опции се Феит (проектен менаџмент) или Финки (компјутерски мрежи и е-технологии).

  Здравје, има време до октомври, ќе видиме.

  А и не е дека сакам ради курчење да земам мастер.
  Уф, што се мени тиче, ич не сакам, али сите мајко му стара идат поданатака.
  Барем ќе одам на нешто што го сакам и нешто што ќе поднаучам, а не колку ради-реда.

  Саде магистри ни е тука кај нас.
  Па мене, криво ќе ми биде да не одам, а имам можност.
   
 5. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Да ги “ израдувам“ оние кои што се прикрај со магистрските студии владата ја укинала еднократната стипендија што ја нудеше :) како и се друго што укина.
  А мене ме изненадува тоа што предмети ви се признаени :^) точно не е ништо поразличен материјалот од додипломските само што ти е поопширен и пообемен со вклучена литература од странски автори. Многу јасно дека не можат да се споредуваат последипломските студии кај нас и во странство, но сепак ова е Македоија и тоа е единствено нешто што ни нуди :)
   
 6. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.088
  Допаѓања:
  3.800
  Да, конкретно за е-бизнис ги признаваат знам имам постари што се веќе запиашни.
  A и со другите смерови е така.
  Само треба да направиш дополнително некој проект.

  А зашто да си ги дадам парите, кога ништо ново нема да научам.
  Ох туго, за истите ќе си одам на пример на курс едногодишен графички или веб дизајн и сертификат ќе добијам, али шта че ми то кога нема да сум М-р. Другарка, нели тоа се сите више.
  Имам време јас да размислам до октомври, сега прво дипломска да спремам, па да се фатам во поход за некаква пракса-работа што год. :)
   
 7. WhatDreamsMayCome

  WhatDreamsMayCome Активен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Регуларно една година, односно 2 семестри се 1000 е, одбраната е 42.000 ден.
  Дополнителната година уствари се околу 4 предмети кои треба да ги полагаш и се плаќа по 5000 ден од испит.
   
 8. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Дали можеби знаеш од кога е укината и дали тоа важи само за тие што се при крај, па нема да имаат шанса повеќе да поднесат документи или важи и за тие што поднеле уште поодамна, им ги примиле, ама уште чекаат?
   
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Незнам да ти кажам најубаво јави си се во министерството јас кога се јавив да ми кажат кои се документи се потребани ми кажаа дека е укината, а знам дека се состануваат еднаш годишно за да ги разгледаат сите барања и еднаш годишно се исплаќа, ако ти е одобрена би требало да ти ги пуштат парите.
   
  На Jewel му/ѝ се допаѓа ова.
 10. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  193
  Има некој на јазици на постдипломски на ФОН било лингвистика или бизнис?
   
 11. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Знам луѓе кои добиле стипендија за постдипломски студии во странство, а еве и овде погоре прочитав дека има такви, ама обично за конкурсите секогаш дознавам откако ќе завршат. Ќе сака ли некој да сподели каде може да се аплицира за стипендија за постдипломски студии (освен овие што ги доделува владата). Секакво лично искуство или поврзана информација е добредојдена.
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.377
  Допаѓања:
  26.071
  Пол:
  Женски
  Многу би сакала да се запишам на постдипломски студии, меѓутоа сега за сега ќе остане ми само пуста желба. :| Завршив биохемија на ПМФ, т.е. ги положив сите испити (за најкраток можен рок), уште дипломската да ја одбранам кога ќе им помине одморот. Сакав сега од септември додека се уште сум во форма да се запишам на мојот факултет или евентуално на Технолошки, но многу ми е скапо и затоа се откажав. Пари мои настрана немам тргнато, а со сестра ми се поклопивме 2 години заедно во Скопје и мајка ми маки невидени претрпи за да успее да не издржи, не можам сега и за ова да и спомнам, таман кога си помисли дека годинава полесно ќе се диши.
  Среќа тргнав на работа, па ќе почнам да штедам, за догодина, здравје (патем и за куп други работи штедам :lol: )... да помине некое време ќе разговарам и со газдата можеби и тој ќе сака да ме финансира. :?:
  Инаку по природа сум екстремно амбициозна,сакам да се надоградувам...учењето никогаш не ми било проблем (просекот ми 9,6) и 15 испити да се би прифатила, а камо ли вака со по максимум 5-6 испити. Штета би било навистина ако не успеам во тоа, цел живот ќе се чувствувам како оскатена. Сега навистина ми е најпогодното време за тоа, утре здравје и фамилија треба да се гради, маж, деца, ќе биде напорно, ама што е тоа е.... јас ќе дадам се од себе за да го остварам она што сум го замислила.
   
  На Springy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  Учев еден семестар во Мк, кога ние полагавме државна матура нив им беа уписите и несмеев да изгубам година заради алиментација дека зимам..
  Се отпишав и сега пак се запишав, но имам време да сменам т.е да средам ова што го пишав
   
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.678
  Дали може со 3 години факултет (180 кредита) да се запишам на постдипломски ? :wasntme:
  Не дека планирам годинава, но да си знам.
   
 15. ivanak

  ivanak Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2012
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  12
  Што мислите за постипломските на правен ,конкретно за смерот право на интелектуална сопственост ??
   
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Може тоа ти програма 3 + 2 постдиплосмите ти се 2 години
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 17. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.678
  И јас така знам, ама на мојот факултет нешто збореа ако одберам да одам со 3 години, а не со 4, не ќе можам да се запишам потоа.
  На информатика на УГД сум.
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Ќе можеш со сигурност ти кажувам ;)
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.400
  Пол:
  Женски
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  10.768
  Пол:
  Женски
  Здраво :D јас сум нова на форумов, редовно го пратам ама еве се зачленив бидејки ми треба помош во врска со изборот за постдипломски студии , 2000 евра не се малку па сакам да земам нешто корисно за учење не е страшно ке се научи :D вака завршив е бизнис на економски факултет сеа пред еден месец и во страшна дилема сум па ако може некој да помогне да ми одговори на прашањата
  1. Се мислам да се запишам на сметководство и ревизија постдипломски па знае ли некој како е таму корисно ли е итн итн
  2 И за проект менаџмент на електро дали има некој запишан на овие студии има ли перспектива
  3. Дали може со е бизнис да се запишам на постдипломски студии на некој од информатичките факултети ама на УКИМ :D тоа ми е најжелба ама незнам дали е возможно
  Фала ви многу поздрав :*
   
  На Tam4yy и memory им се допаѓа ова.