1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постелка

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Каква ви е положбата на постелката.
    Мене на последната контрола само ми кажа дека ми е убаво поставена на задниот ѕид.
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Сноу и мене ми беше поставена на заден ѕид, иако докторката ми кажа дека на скоро 90% од жените им е на преден зид, сепак подобро било на заден.А зошто е подобро, незнам :$
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^Вчера само ми спомна, аха уредна постелка...и си продолжи со другите детали.
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Еве имало тема, дозна некој што е разликата од заден и преден ѕид?последици? Причини?
     
  5. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Женчина на последниот преглед докторката ми рече дека постелката ми почнала да созрева. Рече дека се смета за нормално од 34та недела натаму ама јас бев 33+2. Рече дека се додека си напредува добро детето и крвотокот во постелката е ок (а е), немаме причина за секирација. Имал некој вакво искуство? Испаѓа се во ред на крај или филм ми правеше моја докторица?
     
    На GoldenFrida му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Веќе имам пишувано за тоа дека мене од 5-ти месец ми велеа дека постелката почнува да созрева. И тоа сите доктори а не само еден. На крај се во ред беше. Бебушот се роди 39 недела
     
    На GoldenFrida, dromka, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    33+2 si vekje vo 34-ta nedela. Ako e se vo red, ne se sekiraj.
     
    На simonagj, dromka и IveBrajan им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Мамички мене постелката ми е зрела трети степен веќе подолго време, а бебе нема абер за излагање :/ Од нервирање и чекање за преглед само заборавам да прашам колку време може да биде така зрела... може веќе од 34, 35та почна да ми созрева, имав и калцификати на постелка, има некој искуство вака со зрела постелка подолго време? Страв ми е да не нема резерви веќе бебево, а мислев да не одам по лекари уште да си го чекам денот... :/ Секако ако надминам 40та недела ке одам.
     
  9. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Vidi kolku vreme mozes da bides so zrela postelka kaj site e infividualno toa ke moras da si pojdes na pregled I doktorot da ti kaze sto kako. A ti ustvari znaes LI sto se kalcifikati ?????? Znaes valjda ako se golemi ne e ubavo :)
    Moj sovet pojdi si na ginekolog I vidi si sto do kade e :)
    Ajde so lesno I cekame ubavi vesti :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Па како што ја имам разбрано докторкава моја (сепак и по толку прашување она не ми објаснува убаво), на постелката се гледаа некои точкички, тоа се ваљда... и тоа значи дека за брзо ке се породам бидејки постелката веќе старее, бев во Чаир пред една недела и докторот рече постелка 3ти степен, но за нив ништо не спомна, а и јас не прашав... ваљда ако имало нешто ке ми кажел... :/ Така се тешам...
     
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    @mariz Cuj nesakam da te panicam, no i cim i ti tuka prasuvas i baras nekoi odgovori znaci ne si spokojna. Valja, nemoj da go prifatis kako odgovor, tolku si isturkala, pa i za poubavo da spies pojdi si na uste eden pregled i ubavo prasaj si za postelkata i kalcifikatite (a inaki jas znam ubavo sto se kalcifikate :) )
     
    На Kaetana и mariz им се допаѓа ова.
  12. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мене во бременоста ме гледаа три доктори и сите кој како ќе ме виде исто- уредна постелка, за да на породувањето да испадне дека имам дефектна постелка што мораа да ми прават мануелна ревизија при што искрварив. Од што тоа така излезе од никој не добив одговор.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Lele i jas isto... Mi kazuvaa samo zrela e so kalcifikati uste od 35ta nedela... Koga go izvadija bebus vo panika bea ajde stavajte celosna anestezija, a jas se cudev zasto celosna anestezija... Posle mi kazaa mi pravele revizija, posle cel den lezev vo krv (na pola saat pravev lom na krevetot), so sto i posle ne sakaa da me pustat od bolnica zasto krvta mn slaba mi bese, im se onesvestiv na boks :D
     
  14. MargaritaD^2

    MargaritaD^2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    zravo jas sum nova sum vo 17 nedela i vcera bev na kontrola mi rece prestilkata mi e uste dolu i trebalo da e krenata oti postoelo rizik vo 7 mesec jas ne znam nisto znaj nekoj nesto za ova
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Kako dole? Na otvorot od matkata se naogja? Ako e taka toa e placenta previa, imas tuka tema za toa prebaraj :)
     
  16. MargaritaD^2

    MargaritaD^2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    fala mnogu :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А разликата на преден и заден ѕид разбравме што е?
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Na preden ako e ne go osekjas bas udiranjeto od bebeto :D
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Мојата е на преден па го осеќам ;)
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Abe i jas go osekjav, ama kako drugarka bremena ne mi mrdase stomakot, race noze i se ispaknuvaa niz stomak i cel i se izmestuvase :D Jas samo ako legnev stranicno strcese race, nodze :D Baska mi bese tvrd mnogu, neznam toa dali ima vrska...