1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постелка

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Каква ви е положбата на постелката.
  Мене на последната контрола само ми кажа дека ми е убаво поставена на задниот ѕид.
   
 2. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  Сноу и мене ми беше поставена на заден ѕид, иако докторката ми кажа дека на скоро 90% од жените им е на преден зид, сепак подобро било на заден.А зошто е подобро, незнам :$
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  ^Вчера само ми спомна, аха уредна постелка...и си продолжи со другите детали.
   
 4. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Еве имало тема, дозна некој што е разликата од заден и преден ѕид?последици? Причини?
   
 5. IveBrajan

  IveBrajan Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  592
  Женчина на последниот преглед докторката ми рече дека постелката ми почнала да созрева. Рече дека се смета за нормално од 34та недела натаму ама јас бев 33+2. Рече дека се додека си напредува добро детето и крвотокот во постелката е ок (а е), немаме причина за секирација. Имал некој вакво искуство? Испаѓа се во ред на крај или филм ми правеше моја докторица?
   
 6. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.228
  Пол:
  Женски
  Веќе имам пишувано за тоа дека мене од 5-ти месец ми велеа дека постелката почнува да созрева. И тоа сите доктори а не само еден. На крај се во ред беше. Бебушот се роди 39 недела
   
  На dromka, galapce и IveBrajan им се допаѓа ова.
 7. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  33+2 si vekje vo 34-ta nedela. Ako e se vo red, ne se sekiraj.
   
  На simonagj, dromka и IveBrajan им се допаѓа ова.
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.867
  Пол:
  Женски
  Мамички мене постелката ми е зрела трети степен веќе подолго време, а бебе нема абер за излагање :/ Од нервирање и чекање за преглед само заборавам да прашам колку време може да биде така зрела... може веќе од 34, 35та почна да ми созрева, имав и калцификати на постелка, има некој искуство вака со зрела постелка подолго време? Страв ми е да не нема резерви веќе бебево, а мислев да не одам по лекари уште да си го чекам денот... :/ Секако ако надминам 40та недела ке одам.
   
 9. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.395
  Допаѓања:
  68.972
  Пол:
  Женски
  Vidi kolku vreme mozes da bides so zrela postelka kaj site e infividualno toa ke moras da si pojdes na pregled I doktorot da ti kaze sto kako. A ti ustvari znaes LI sto se kalcifikati ?????? Znaes valjda ako se golemi ne e ubavo :)
  Moj sovet pojdi si na ginekolog I vidi si sto do kade e :)
  Ajde so lesno I cekame ubavi vesti :)
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.867
  Пол:
  Женски
  Па како што ја имам разбрано докторкава моја (сепак и по толку прашување она не ми објаснува убаво), на постелката се гледаа некои точкички, тоа се ваљда... и тоа значи дека за брзо ке се породам бидејки постелката веќе старее, бев во Чаир пред една недела и докторот рече постелка 3ти степен, но за нив ништо не спомна, а и јас не прашав... ваљда ако имало нешто ке ми кажел... :/ Така се тешам...
   
 11. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.395
  Допаѓања:
  68.972
  Пол:
  Женски
  @mariz Cuj nesakam da te panicam, no i cim i ti tuka prasuvas i baras nekoi odgovori znaci ne si spokojna. Valja, nemoj da go prifatis kako odgovor, tolku si isturkala, pa i za poubavo da spies pojdi si na uste eden pregled i ubavo prasaj si za postelkata i kalcifikatite (a inaki jas znam ubavo sto se kalcifikate :) )
   
  На Kaetana и mariz им се допаѓа ова.
 12. Kaffe

  Kaffe Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  662
  Пол:
  Женски
  Мене во бременоста ме гледаа три доктори и сите кој како ќе ме виде исто- уредна постелка, за да на породувањето да испадне дека имам дефектна постелка што мораа да ми прават мануелна ревизија при што искрварив. Од што тоа така излезе од никој не добив одговор.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.867
  Пол:
  Женски
  Lele i jas isto... Mi kazuvaa samo zrela e so kalcifikati uste od 35ta nedela... Koga go izvadija bebus vo panika bea ajde stavajte celosna anestezija, a jas se cudev zasto celosna anestezija... Posle mi kazaa mi pravele revizija, posle cel den lezev vo krv (na pola saat pravev lom na krevetot), so sto i posle ne sakaa da me pustat od bolnica zasto krvta mn slaba mi bese, im se onesvestiv na boks :D
   
 14. MargaritaD^2

  MargaritaD^2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2015
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  zravo jas sum nova sum vo 17 nedela i vcera bev na kontrola mi rece prestilkata mi e uste dolu i trebalo da e krenata oti postoelo rizik vo 7 mesec jas ne znam nisto znaj nekoj nesto za ova
   
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.867
  Пол:
  Женски
  Kako dole? Na otvorot od matkata se naogja? Ako e taka toa e placenta previa, imas tuka tema za toa prebaraj :)
   
 16. MargaritaD^2

  MargaritaD^2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2015
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  fala mnogu :)
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  А разликата на преден и заден ѕид разбравме што е?
   
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.867
  Пол:
  Женски
  Na preden ako e ne go osekjas bas udiranjeto od bebeto :D
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  Мојата е на преден па го осеќам ;)
   
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.867
  Пол:
  Женски
  Abe i jas go osekjav, ama kako drugarka bremena ne mi mrdase stomakot, race noze i se ispaknuvaa niz stomak i cel i se izmestuvase :D Jas samo ako legnev stranicno strcese race, nodze :D Baska mi bese tvrd mnogu, neznam toa dali ima vrska...