1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постелка

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. kig

    kig Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    202
    Сакам да прашам..од утре сум 37 недела..бев пред два дена на преглед ми рече докторката дека не ми е созреана..Е сега прашањето ми е дали треба да е созреана за да се породиш?? Или нема врска тоа?
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.878
    Па по тоа се гледа има 1,2 и 3ет степен на созревање на постелка. Таман до 40та ќе издржиш :D
     
    На kig му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Бебии

    Бебии Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    :sweat:Zdr.. imam edno prasanje no neznam dali e za tuka ili na druga tema posle poragajot mi imaa zaboraveno postelka vo matkata probavme so tabletki na gak odev na kontroli ne uspea posle morase kiretaza da pravam e sega od kiretazata pomina 4 meseci a jas sekoj mesec posle toa me shara samo kako kafeavo i posle nema nisto ne dobivam menstruacija bev na ginekolog mi kaza ke se stabilizira ama jas se plasam ne mi se slucilo ova do sega prv pat ako ima nekoj slicno iskustvo neka napise:l:
     
  4. Bibi_23

    Bibi_23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2022
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.173
    На Извештајот од скрининг ми пишува Постелка на преден ѕид, нешто пониско поставена II степен на зрелост. Денес сум 21ва недела.
    Дали е ОК тоа и што значи II степен на зрелост?
     
  5. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    здраво девојки имам едно прашње дали некој имал ваква случка па да сподели искуство. 31 + сум, се е во ред, добар развој, но се загрижив бидејќи ми рече дека имам веќе неколку мали лагуни или плацемтарни езера, дидимери ми се нормални не се покачени, ми рекоа не е ништо страшно дека е нормално но кас сакам и тука да прашам
     
  6. januari19

    januari19 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.745
    Пол:
    Женски
    Јас имам лакуни на постелката и 2 степен на зрелост од 31 недела.
    На две недели одам на контрола и проверувам ддемери ( сега 36 недела ми се 1600) во Ремедика и во Чаир и двајцата доктори ми рекоа се додека бебето напредува не претставува проблем лакуните.
    Оди почесто на ехо За да се следат.
     
    На GoldenFrida му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, ќе пишам и тука за мислење,14+5 сум, на ехо постелката е на заден ѕид поставена со нехомогена структура ( швајцарско сирење) така ми објасни докторката, ддимери 1386, од денеска сум на 3*40 мг клексани и аспирин секој втор ден. Ме интересира дали има некоја членка што примала по 3 клексани и дали има подобрување на состојбата? Фала ви однапред.
     
  8. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, се надевам тука ќе добијам мислење од некоја членка со слично искуство. 15 недела сум, бремена со близнаци, во вторникот сабајлето ми се појави крварење. Бев одма кај матичен, со бебињата се во ред, но едното бебе е ниско, го покрива устието на грлото на матката. Овие денови имам многу оскудно бледо розево крварење на бришење. Докторите со кои се консултирав ми рекоа дека е многу рано и дека има време да се дигне нагоре постелката, да мирувам, да примам утрогестан и алматех таблети и појачана доза на магнезиум и витамин ц. Но секако не сум мирна и ме интересира дали има некоја искуство со вакво крварење од истата причина и колку време траеше?
     
  9. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Постелката ми е високо на преден ѕид. Менува ли тоа нешто, кои се симптомите?
    Минатата бременост ми беше на заден.
     
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.727
    Допаѓања:
    39.851
    Пол:
    Женски
    Нипто посевно, освен што покасно и послабо може да го осеќаш бебо зошто има како перниче на предна страна:D. Мене ми беше на преден ѕид минатата бременост, сега па на заден
     
    На Tiny Love и elenaklasik им се допаѓа ова.
  11. Mamacita00

    Mamacita00 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички :f:
    Често имам напади на бубрезите бидејќи пред околу месец дена ми открија камени и проширување на бубрежните канали, 33+6 недела сум. Е сега денес имав пак напад со страшни болки и бев на гинекологија ми ставија инфузија и инекции и потоа кога ме прегледа докторот ми рече дека постелката веќе почнала да созрева. Е сега не знам што точно тоа значи, што се случува кога ќе созрее постелката тогаш треба да се роди бебето ли? Не ли е рано уште сега да почнува да ми созрева постелката? Ве молам доколку некоја може да ми објасни подетално за постелката и дали треба да сум загрижена.
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.057
    Не е рано,мене на 2 скрининг постелката ми беше мислам 2 степен созреана. После 3 степен зрелост треба да настапи породување. Но има случаеви каде што многу рано созрева а тоа значи бебето не се храни доволно,па ако не се лажам примаат инекции.
    Сепак консултирај се со матичен.
     
    На Mamacita00 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Мене од 31ва ми созреваше, ме породија 38ма. Опушти се ❤️
     
    На Ena0310 и Mamacita00 им се допаѓа ова.
  14. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Здраво. На последна контрола во 26/7 недела Др пишал кај постелката 2римско, што би значело втор степен на зрелост. Мене не ми кажа ништо, само ми рече дека постелката е во ред. Не е рано за втор степен зрелост во оваа недела? Ваши искуства?
     
  15. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Немам баш такво искуство. Ама еве нешто слично. Мене ми кажаа во 32ра дека постелката не се знае до кога ќе издржи. Не ми кажаа ниту кој степен на зрелост ниту ништо. Ме оставија цела во прашалници и преплашена. Очекувајки бебе да престане да се храни и да почне процесот на пораѓај.
    Влагам во 37ма недела за 2 дена. Постелката функционира , пророците се ок. Бебе се храни, послабо напредува ама битно се храни.
    Така да немој како мене да си правиш стресови. Ако расте бебе од контрола на контрола макар и по 50,100 грама значи дека е ок и нема простор за паника.
     
    На Sienna_MK и Lina-Detelina им се допаѓа ова.
  16. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Дали местото на постелката, дали е на преден или заден ѕид, менува во начинот на породување?

    За плацентс превиа, секако знам дека е со царски.
     
  17. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.528
    Пол:
    Женски
    Не менува. Единствено има улога во амортизација на ударите од бебето ако е на преден. Другото се е исто.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Звездичка30

    Звездичка30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    914
    Пол:
    Женски
    34 +1 сум постелка напред 2-3 степен на зрелост ,FL,HL,AC одговараат на 32+ има ли место за паника??
     
  19. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.471
    Допаѓања:
    10.436
    Пол:
    Женски
    Нема, очекувано е да почне да созрева во последните недели. Не се секирај.
     
    На Звездичка30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Звездичка30

    Звездичка30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2022
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    914
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила ❤️