1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постелка

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Кај мене е на преден. Беше превиа, сега е маргиналис. Ама кога ќе реши да мрда ја осеќам: Е сега рано ми е во 6-ти мислам да излезат раце, нозе и газе. Ај ќе видиме
     
  2. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Преден и заден ѕид се двете нормални позиции кои може да ги има постелката. Како се наместила при оформување.
    Да, кога е на преден ѕид постелката послабо се осеќаат движењата додека е бебето помало. Кога ќе порасне, ако е немирно и тоа како ќе го осеќаш. Мене ми е на преден ѕид постелката сега, па ги осеќам бебињава баш како што вика @mariz , гледам коленца, лакти, цел стомак ми се изместува. Со првото ми беше на заден ѕид, го осетив уште во 16та недела, а веќе во 8ми месец гледав стапалца како ми се отцртуваа на стомакот.
    А има и мирни деца, кои каде и да е постелката, движењата им се осеќаат како бранови. Како на другарка ми детето, кое и сега е премногу мирно.
    Моите бе душа ми вадат. 100 постелки пред нив да наредам, пак ќе ги осеќам :lol:
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Со првото ми беше на заден ѕид постелката, па го осеќав малку повеќе отколку ова сега, кога постелката ми е на преден ѕид. Ама и второво исто рано го осетив, ама појаки движења дури во седми месец, во смисла да ми го испупчува стомакот... сега повеќе како да се бранува цел стомак, а раце, нозе, газе потешко, бидејќи е поголемо и нема место толку за маневрирање.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Epa toa sakav i jas da kazam, takov urnebes na stomakot ne osetiv, osetiv udari, ama race noze i deformiranje na cel stomak ne :D ni vo 41va nedela 4400g bebe, pa pak taka ne mi mrdase stomakot i nemase racinja i nodzinja :D A bliznacinja kuznae kako e, nema spas ni preden ni zaden zid hahah
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Па големо било бебето, затоа... колку е поголемо толку му е потешко да се движи во толку мал простор. Како и да е, најбитно е да мрда, макар и по малку :D
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Ама ти многу сакаш да знаеш како клоцаат две. Ти посакувам да осетиш ]:)
    И кога ќе пиеме кафе ќе видиш како изгледа :lol:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Sakam sakam, moze majata kje me fati hahaha @Annath imas pravo, baska i mn malo mese imav za tolkavo bebe, sirot napikan nemase mesto za mrdanje :D ama i cela bremenost ne osetiv takvo mrdanje, samo gledav video na youtube week by week i se nadevav deka sekoja naredna nedela kje udri taka :D
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    A sto znaci toa sto mi go kaza doktorka koja prv pat me pregleduvase: "ima promeni vo postelkata" :^)
     
  9. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Декa пoчнaлa дa зрее, делa имa кaлцификaти, нaјверoјaтнo нa тoa мислелa.
     
    На Iva 35 и Kaetana им се допаѓа ова.
  10. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Znaci seto toa e vo red so ogled sto sum 37+5?
     
  11. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Pa normalno e da pocne da zree. Vo prvata bremenost kaj mene pocna da zree vo 39ta nedela, ama jas primav kleksani, pa zatoa. Inace posle 35ta normalno e da pocne da zree, da pojavuva promeni.
     
    На LadyIvvy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    A lakunive sto znacat?
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Kako sto se sekjavam imav i jas, mene mi bese zrela 2ri stepen od 35ta nedela. Samo sto vlegov 42ra i se porodiv, isto na pregledite pred da se porodam nekolku denovi pisuvase, kalcifikati, lakuni na postelka, toa najverojatno znaci deka e vekje zrela :D Mene poradi mn zrela postelka posle poragjaj me cistea so celosna anestezija i vakum. Na ehoto izgledaat kako crticki, linii na postelkata...
     
  14. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Лакуните или езера некои ги нарекуваат колку што разбрав јас се делови од постелката што не функционираат веќе. Но се додека остатокот од постелката работи доволно за да напресува детето, не е страшно. Постелката може да зрее до трет степен и потоа поради зрелоста се одлепува и почнува процесот на раѓање.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Прашав зашто на последното ехо имав една, доле на постелката. Д-р рече дека не е проблем една со оглед да останатиот дел од постелката е чист. Не знаев што се
     
  16. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    И кај мене др виде една лакуна на скринингот во 20 недела
    Вика не е страшно
     
  17. tanji4ka...

    tanji4ka... Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2016
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki jas sum nova vo temava pa sakav da ve prasam nesto.Jas sum 18ta nedela momentalno,pred edna nedela bev na pregled I doktorot mi rece deka postelkata mi bila nisko postavena I ako ne se kreni vo tekot na bremenosta deka ke se poragam so carski.E sega sakav da ve prasam dali ima prostor za zagrizenost posto doktorot osven ova sto mi go kaza ne mi kaza nisto drugo vo smisla deka treba da lezam da odmaram I.t.n.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Доле ти е постелката, а бебчето горе го носиш? Да не имаш placenta previa па затоа си спомнал царски...
     
  19. tanji4ka...

    tanji4ka... Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2016
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Samo mi rece deka mi bila nisko postavena I deka ako ne se krenela vo tekot na bremenosta deka ke se poragam so carski pa rekov ako ima nekoja clenka so isto ili slicno iskustvo da spodeli.

    Ne spomna nisto drugo vo smisla za placenta previa
     
    Последна измена од модератор: 4 април 2017
  20. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    i mene mi e spustena postelkata i sega koga bev na 21+ na skrining i koga me gledaa dr mi rece deka pak mi e malce dolu
    I mene postelkata mi e nisko eve 22+sum i seuste e nisko,ama mi rekoa deka ne e strasno
     
    На tanji4ka... му/ѝ се допаѓа ова.