1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постелка

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 5 септември 2013.

  1. Martina1993

    Martina1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    77
    Денеска на лекар ми кажаја дека постелката не е развиена за две недели поназад била сега сум 37 а таја била за 35 недела ако можит некој подетално да ми објаснит шо е то постелка?
     
  2. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Самиот збор кажува.
    Постелка- Обвивка околу плодот во утробата на мајката. Која се создава и развива во текот на бременоста. Од неа се храни бебето и во зависност како таа се развива така ќе влијае на килажата на бебето..

    Мој совет побарај и второ мислење.
     
  3. Aneta27

    Aneta27 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Јас сум 35 недела а во понеделникот бев на преглед и докторот ми кажа дека имам некои проширувања на постелката. Сакам да ве прашам што е тоа ? И дали е нешто страшно ?
     
  4. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    Женски ај малку помош. Се враќам од преглед, бебето си е супер ама докторкава вика дека најверојатно наместо 2артерии и 1 вена на постелката, кај мене има 1артерија и 1вена. Што би требало тоа да значи?
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Мислам дека е случај кај 1 од 100 трудници.
    Не би требало никаков проблем. Може почесто да прават доплер, да бидат дали бебето си прима доволно, превентивно, ништо друго.
     
  6. @malena@

    @malena@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Девојки денеска бев на скрининг кај др. Гордана Петровска во систина и ми рече дека бебето е во ред ама сум имсла предвремено стареење на постелката т. с кацификати. Има некоја со вакво искуство? Некако многу ме фати страв. Инаку сум 22 +1
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба да ти даде ддимери да испиташ...
     
    На @malena@, kukla21 и fana им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Не ти кажа хемостаза да провериш? Ако има нешто ќе си примаш клексани и ќе биде ок
     
    На @malena@ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. @malena@

    @malena@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Primam jas kleksani i taka celo vreme radi mutacija na MTHFR. A zosto doslo do ova ako kleksanite pomagaat za toa ne znam. Mislis deka ne mora da znaci nesto loso primer predvremeno poroduvanje?
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Kaлцификатите мислам дека ја намалуваат количината на храна која ја добива детето. Мислам дека докторот најдобро би ти објаснил кој стадиум, односно степен на зрелост, е истата кај тебе. Без лоши мисли и паники, најдобро прашај си го него.
     
    На @malena@ и fana им се допаѓа ова.
  11. @malena@

    @malena@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Dosega na site pregledi kaj maticnata i kaj dr. Sto mi pravese ivf Adamoska ne mi spomnale za takvo nesto vcera prv pat na skrining mi kaza doktorkata ama ne mi kaza koj stadium samo mi rece proveri hemostaza jas i kazav deka primam kleksani i rece ok samo pravi redovni kontroli dobro e sto bebeto rasti kako sto treba i nisto frugo ne mi kaza ama jas nekako mnogu se isplasiv
     
    На eli25 и mariz им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Мислам дека нема потреба од страв и паники.
    Бебчето супер си напредува, значи се е во ред. Ќе ги правиш контролите и ќе набјудувате. Чест случај е, ќе се следи едноставно ситуацијата, не мора да значи нешто лошо.
     
    На @malena@ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мене со првото рано почна да ми зрее постелката, имав и лакуни и калцификати, ама па супер резултати имав на димери и хемостаза. Дури ми викаа пред време може ке родиш... нит превреме родив (дури и го надносив), големо буцко бебе :) Доктор еден дури ми рече ауу постелкава како по две кутии цигари да пушиш, а не пушам... Кога се роди синко беше деформирана многу, па не искочи сама ми ја исчистија со целосна анестезија. Најубаво барај уште едно мислење... но не се плаши, нема правила ете...
     
    На mal.ecka, Melinda85 и @malena@ им се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    И мене истo ми рекoa декa бебе е супер a имaм лaкуни. Испитaв димери и хемoстaзa резултaтите беa супер. Земи упaт зa димери и хемoстaзa oд мaтичниoт и прoвери, aмa ништo не е стрaшнo aкo имa прoблем сo клексaни ќе се среди.
     
    На @malena@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. @malena@

    @malena@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    ispituvam dimeri i hemostaza rezultatite iskreno ne znam kakvi se ne sum obrnala vnimanie oti ispituvam samo kolku da mi prodolzat kleksani .inaku kleksani primam skoro od pocetok celo vreme
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Може треба да ти ја корегираат дозата на клексаните. Консултирај транафузиолог. Мене докторката обавезно ми бата мислење од гинекологот за да види како напредува бебе и дали има лакуни на пр.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Луѓенца, ми треба совет.
    Гинекологот ми вика постелкава не ми се свиѓа, гледам накај екранот црни кругови. (facepalm)Калцификати ваљда, не рече ништо. Рече одма испитај д-димери. Испитав 560 се. Се друго е во ред, освен аппт кое е 26 (27-37 реф.вред.). Видов на perinatology.com ок е за 26 недела.
    Мислење на трансфузиологот - хиперкоагулација. Имал ли некој вакво искуство? Секако ќе одам на гин. Претпоставувам ќе си добијам клексани, макар и превентивно 10-15. Незнам што друго би можела да направам, доплер? Знам дека сите сме различни, но ме интересира ако некој друг имал вакво искуство. Ептен се загрижив. :worried:
     
  18. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Само што влегувам во 31ва недела и вчера на контрола докторката ми рече дека постелката почнала да созрева, а дека е рано, 1 степен на некои места и 2. Одма во авицена да проверам димери и резултат 864 што значи не е од нив, а исто така и не сум пушач. Доплерот е супер нема проблем со исхраната.

    Некоја со слично искуство? И што значат ова степениве 1,2,3 ... до колку може да оди а да нема проблем со исхраната...
     
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Еве сум :hai: Само што јас малку поголемко меше сум. И мене ми е зрела прв степен а димери ОК. Е сега останува само понатаму да се следи како се храни бебенцето.. ако си напредува нормално нема место место за паника, мене така ми рекоа.
     
    На Bicc му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски

    И мене така ми рече др. Ама како ќе поминат овие 2 недели до следна контрола