Постои ли граница во пријателствата со колегите?

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 5 октомври 2011.

 1. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.557
  Пол:
  Женски
  Треба да постои граница за ваше добро и доброто на работата. Не дека не треба да испиете по некое кафе и да сврзете некој муабет но секој викенд одење по забави, кажување на лични работи и сл. ми е целосно непотребно. Кај мене со исклучок на 1-2 колешки што ми се пријатни за дружба со другите немам многу заедничко па избегнувам да разговарам на приватни теми.
   
  На Tanjamm и Дејан. им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.303
  Пол:
  Женски
  Не сум блиска со колешките. Муабет исклучиво поврзан со работата. Избегнувам кафиња, ручеци, прослави, и др.
   
  На Tanjamm, eliesaab и Feminka192 им се допаѓа ова.
 3. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.456
  Допаѓања:
  9.289
  Пол:
  Женски
  Си имам муабет со колешките, сепак пола ден поминувам со нив. Ама најдобра другарка тешко.
  За некој да е толку добар пријател треба да се со многу слични размислувања, заеднички интереси и слично. Не дека е невозможно таква личност да сретнеш на работа, ама е помалку веројатно. Поблиска сум со другарките со кои се дружам од средно.
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.952
  Допаѓања:
  55.793
  Пол:
  Женски
  Постои. Досега барем, сите ги гледам само како колеги, некои поблиски некои не, но далеку се од најдобри пријатели со кои ќе споделам нешто лично, приватно. А возможно е, зошто да не. Некој може си нашол сродна душа (како пријател) на работното место.
   
 5. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека треба да постој. Но, денес со сите социјални мрежи некако почнува да бледнее таа граница.
   
  На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dekoo

  Dekoo Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2020
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Машки

  Имав колега кој што ги имаше сите карактеристики кои што ги наброја погоре а + беше вработен за да ги кодоши другите работници од "тимот" :)

  Beat thaT!
   
 7. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  10.204
  Пол:
  Женски
  Постои граница.
  Се прекршува.
   
  На dankee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.970
  Допаѓања:
  32.226
  Пол:
  Женски
  Зависи од многу фактори, како на пример големина на фирма, број на вработени, хиерархиската поставеност на фирмата ...

  Сум работела во мала фирма, каде бевме само две вработени, со колешката одлично се надополнувавме, станавме многу блиски пријателки, во контакт сме и ден денес.

  Сега сум во работен однос со многу вработени, е тука потешко некако оди спријателувањето, тука и ѕидовите имаат уши, многу кодоши, сплетки, не се бира начин за да се истакне од толпата, преокупирани се со кој колку плата зема за да се споредуваат....

  Според мене убаво е да колегите во исто време се и пријатели, така и попријатна е работната атмосфера, има поголем напредок, тимска работа, поубава енергија ама тоа е кога живееме во нездраво општество
   
  На Tanjamm, poenta и Luminary им се допаѓа ова.
 9. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.277
  Допаѓања:
  6.703
  Пол:
  Женски
  Мора да постои. Не сум иницирала и нема да иницирам пријателства надвор од работата.
  Од змијарник ли да земам да се дружам.. :rofl:
   
  На злоба, Safira26 и ImePrezime им се допаѓа ова.
 10. Abel

  Abel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Зависи најмногу од работното место. Јас лично, и тоа со голем ќеиф и гордост, на работа покрај парите "заработив" и две прекрасни пријателства, кои ден денес траат. Не се интензивни како порано поради животните околности, ама се трајни пријателства. Имав и партнер/дечко/колега, и тоа фино се тркалаше, иако не беше баш најпаметна идеја. На работа поминувам најмалку 50% од времето, најчесто многу повеќе, мене лично важно ми е да бидам раат. Среќа работам исклучиво во приватен сектор и уште поголема среќа, не сум наишла на "змијарник" досега. Здравата атмосфера е половина завршена работа.
   
  На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Laufinam

  Laufinam Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  служба е служба, дружба е дружба... треба соработка заади интересот на службата, но премногу близина знае да се врати како бумеранг... кодошење, подметнувања, судир на интереси... а ако дојде до тоа да мора да се скрати персоналот,.... колегите меѓу вас и себеси што мислите кого би одбрале?
   
 12. Abel

  Abel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Вакви муабети искрено се само доказ зошто човештвото е тотално нефункционално и стварно за џабе ние мислиме добро за себе кога делата ни се ниски ко црната земја. Во нормални фирми кои се надевам постојат, колега не може и не смее на никаков начин да влијае, уште помалку да одлучува или да одбира за туѓото работно место, освен за сопственото.
   
  На Ruzica00 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Laufinam

  Laufinam Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  да, баш штета, денешново општество и економија да налага скратување на работни места заради поголем профит на газдите... ако се страда треба да се сподели маката... а само со добрина и добродетелство би се ширело доброто позитивно расположение и неминовен пат кон остварување на општествена среќа.
  штета што никој не е пожртвуван и нема сложност и што попрво мислат на себеси отколку на другите.
  прави добро и чекај добро, а ако не дојде доброто, имај си во себеси дека си добар/добра и дека е тоа доволно награда само за себе.
   
 14. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  7.873
  Пол:
  Женски
  Зошто колегите да одбираат, ако фирмата има менаџмент да одлучи?
   
 15. Laufinam

  Laufinam Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Може да се спроведе анкета (местена) за да се искажат вработените без кого би можело да се работи или кој не е доволно продуктивен или со кого не се согласуваат па таборите меѓу нив (обично најголеми неработници) да решат дека некој/а треба да замине под изговор дека не ги бива... а не е така, туку не се во “мафијата“... а секако има и местенки за некои непожелни.

  слично како на интернет форум... не им се допаѓаш со ставовите и се трудат да те прогласат за непожелна личност.

  иако, тоа не е начин за ширење добрина меѓу луѓето... треба сите да се однесуваат добро, пријатно и со разбирање... само тоа е начинот за ширење на добро меѓу луѓето и павење подобро почовечно општество.
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Abel

  Abel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Или гледаш многу филмови, или си трол или не си работела пет минути во животот. Фирма да спроведува анкета меѓу вработените за они да кажуваат за другите кој е продуктивен а кој не. Малце си фантазирате.
   
 17. Laufinam

  Laufinam Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Реткост е, но знам примери кои не би ги именувала.

  Околу вашето мислење за мене, ваше право да си го имате, но морам да ви укажам дека грешите.
  Ви пожелувам добро.
   
  На Traveler91 и eliesaab им се допаѓа ова.
 18. Abel

  Abel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Од која причина не би ги именувала на анонимен форум? И кои сме тоа "вие"? :D
   
 19. Laufinam

  Laufinam Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2020
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Бидејќи со мали делчиња се открива и целата информација и се губи анонимноста.
  Со "вие" е ознака персонификација на соговорникот, лично тебе.

  Имајте пријатен ден.
  Пожелувам добро на сите и ширење на добрината низ општеството.
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Abel

  Abel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Персонификација? Недајбоже да сум персонификација.