Пост-коитален тест

Дискусија во 'Бременост' започната од Maarina, 20 декември 2012.

  1. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Драги Феминки,
    Би сакала да ве замолам доколку некоја од вас знае нешто повеќе за пост коиталноит тест или има напревено ваков тест да сподели искуство! Начин на изведување на тестот и секако користности од истиот.
     
  2. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    ПОСТ КОИТАЛЕН ТЕСТ

    Јас првпат слушнав овде за тестот :D еве ти нешто за него да не прекуцувам
    http://www.webmd.com/infertility-and-re ... oital-test
    јас немам искуство може некоја феминк ке ти каже
     
  3. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Фала Мими на постот, и јас се изначитав теорија за тестот по интернетов, но од праксата ништо :( А баш би сакала некој да сподели искуство. Но сепак фала ти, :) поздрав
     
  4. kaja.JK

    kaja.JK Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Значи вака јас сум немала лично искуство за овој тест но колку што знам треба со сопругот да имате односи БЕЗ ЗАШТИТА, :lol: и после 2-3 часа се оди на гинеколог каде мислам се зема брис за да се утврди дали сперматозоидите можат да пливаат во цервикалната слуз. :rock: но да напоменам дека сега многу ретко се прави овој тест бидејки ИСНЕМИНАЦИЈАТА го решава проблемот ако го има се разбира.
    Се надевам дека помогнав некако :inlove:
     
  5. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Значи вака, пост коитален тест кај нас се прави во приватните клиники, а за на државно не знам дали го има. Се прави за да се утврди каква е реакцијата на спермата и цервикалната слуз кај жената. Се прави во период од 2-6 часа после сексуален незаштитен однос. жената оди кај гинекологот и како за обичен преглед се зема брис и за 5-10 минути доторот ти го кажува резултатот (дали сперматозоидите нормално се движат низ цервикалната слуз т.е. дали можат да се придвижат кон матката).
    Има ситуации кога цервикалната слуз комплетно ги убива сперматозоидите.