1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост-породилна депресија

Дискусија во 'Бебе' започната од SANY4E, 1 октомври 2011.

  1. bravemum

    bravemum Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Да да, булингот започнува така што прво те навредуваат, те удираат па ти се закануваат дека ако кажеш дома ќе ти направат полошо, па ти крадат предмети,пари,ти оставаат видливи траги на насилство (модрица,црвенило и сл) те потискаат да се повлечеш и да мислиш дека не е во ред со тебе,да се мразиш и да не знаеш како понатаму.Да, јас би знаела да познаам кога би дошло до тоа, и сметам дека децата треба да ги учиме да се почитуваат самите и да не кријат и трпат.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    А зошто уште сега мислиш дека би дошло до такво нешто, не значи дека животот на бебето ќе биде ист како твојот.Има само 8 месеци тоа. Премногу длабоко се впушташ и мислиш за нешто што не е реалност туку се дешава само во твојата глава. Бебињата осеќаат нема потреба да им се пренесува нешто што во моментов фала богу поминало, тоа е минато.
    Еве еден пример да ти посочам ако некој крадел како мал, а сега е татко и има дете, треба да се плаши дека и тој ќе кради ? Напротив треба да го научи на детето дека тоа не е во ред, и самиот тој да извлечи лекција како да го насочи и воспита. Значи се е до нас, ако сакаш да има цврст карактер детето мора да почниш прво од себеси.Зошто ти си таа на кој тоа прво ќе се огледа.
    Ги имаш сите работи моментално за да бидеш среќно исполнета мајка и сопруга.Мажена си имаш човек до тебе да го делиш ова убаво патешествие.
    Има потешки работи и самохрани мајки, и мајки што долг пат и години поминале само за да имаат малечко бебе и минале низ падови во животот неможеле долго време да забременат и слично. Некогаш треба да знаеме и да благодариме на она што го имаме моментално, бидејќи секој си има тежини и пат во овај живот, безразлика дали е тоа булинг или нешто друго.
     
    На eta и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ако имате симптоми на депресија, треба да се консултирате со доктор.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bravemum

    bravemum Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Па не знам дали е депресија тука ми го преместија.Осеќам страв депресија баш она да сум даун немам,поточно се потсеќам на грди случки од порано кој не беа по моја вина и некоја језа осеќам.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Затоа ќе си посетиш доктор и тој ќе ти каже дали имаш некаква болест и каква.
     
  6. Kiki1705

    Kiki1705 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Isto se cuvstvuvam I jas nisto ne me raduva, nemozam da uzivam vo nisto sto prethodno sum uzivala imam nesonica I nemam zelba za bliskost so partnerot strav mi e da ostanam sama so bebeto I se osekjam kako se da brzam nekade da zavrsam nesto a povtorno nisto ne sum zavrsila pomos ako nekoj moze da pomogne
     
    На lavinija28 и Meckicja им се допаѓа ова.
  7. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Малце доцен реплеј...но ми треба помош.
    Породена сум пред 4 месеци дојам бебе а пијам асентра заради анксиозност...неможам да ја смирам грижата да не и наштетам нешто и грижата на совест :(
     
  8. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, сертралинот е безбеден за бебето иако доиш. Во нормални тераписки дози се излачува во млекото во исклучотелно ниска концентрација која не може да му наштети на бебето
     
  9. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас се осекам како во депресија, цело време сум сама со бебе, време за мене немам цело време ми се плаче кога се гледам несредена, ја прошетувам секој ден по 1 саат дали во раце дали во количка надвор ја изнесувам помош никаква немам од свеќи(не оди на работа) а неможе се мајка ми да трча да ми помага за да исчистам. Кога бебе ќе заспие јас се туширам и си легнувам од што сум уморна многу.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Други некои роднини пријателки немаш да викнеш на помош?
    Свекрвата не се знае ако почне да ти дреме само поише може ќе те изнервира
    Колку ти е бебе?
     
    На Bebac и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  11. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Имам доаѓаат на кафе многу се плашат мажот ми е шофер заради коронава бебе е 6 ипол месеци навикната е само со мене на мајка ми и ја оставувам по 1 саат да испазарам за дома. Едноставно многу никакво се чуствувам, сега едвај чекам сабота да дојде за да дојде мајка ми.
     
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Други некои роднини пријателки немаш да викнеш на помош?
    Свекрвата не се знае ако почне да ти дреме само поише може ќе те изнервира
    Колку ти е бебе?
    Баш ми е маж што така се чувствуваш
    Јас почнав на бебе да му читам приказни пееме играме па така и јас не мислам на глупости забавно но ни е и плус по саат два шетаме. Батали двор стај го во количка кога не е загадено и оди шетај ако е ладно облечи го.
    Оди и ти малце кај твојте смени ставајте маски и така седете ако ти е за корона.
     
    На thelittle17, Meckicja и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  13. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Мене депресијата "ми помина" кога бебе направи 9месеци... Леле колку плачев, а сама сум, маж ми од 6 до 6 на работа... Се морав сама.. тоа толку не ми беше тешко, ама имаше моменти кога ќе ме фати, и почнуваат глупи мисли, дека детето не го сакам, дека не чувствувам ништо за него и плачам како луда.. Тоа ќе заплаче кога имаше грчеви јас некако не чувствував ништо за него за да му помогнам.. како се на сила да правев... Абе Бог да чува бев.. Среќа помина лошото... Сега срце ми се ќине за неа... Ама и покрај се би сакала психијатар да посетам, сепак знам дека со разговор ќе го тргнам каменов, бидејќи ме боли што сум се однесувала така со неа...

    Биди јака и пробај да скренеш мисли кога те води кон депресија и плачење. :hug:
     
    На thelittle17, SkarletOHara, Milkiway и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Се консултирате со психијатри?
     
    На Meckicja и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  15. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Срамота е тоа.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Епа време е да се пресрамат...
     
    На Milkiway, Meckicja, NovusOrdoSeclorum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Не е срамота. Зошто да биде срамота.
    Тоа е една нормална работа. И секој човек има потреба понекогаш да зборува со стручно лице.. Не треба никој да се срами од ништо.. Некаде прочитав дека и самите психијатри имале потреба да разговараат со стручни лица..
     
    На marija99992 и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  18. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Јас со првото 6 месеци не се пресрамував, ми стоеја на глава да дојам, сум морала од цицка, кога оно сакало, јас сум била мајка и тотално небитна, има да робијаш сама, помош не ти треба, од раце да не го испушташ, сака близина, буди го за утеха, мајка си, мајка си, мајка си и завршив со панични напади на психијатар и дури тогаш ми поверуваа.
    @Starlič бев саркастична. :)
     
    На thelittle17, SkarletOHara, Milkiway и 2 други им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    А маж ти?
     
    На NovusOrdoSeclorum и WildMk им се допаѓа ова.
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zasto da e sramota jas odev I antidepresivi piev no samagi otkazav I letoto setavme sekojden I pomina
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.