1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост-породилна депресија

Дискусија во 'Бебе' започната од SANY4E, 1 октомври 2011.

  1. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    ..
    Исто. Во тој период многу ми значеше поддршката од сопругот. Никој друг не сакав покрај мене, мајка ми, сестра ми, буквално никој друг. Со никого не ми се ниту разговараше. Му велев дека не можам дека не го сакам бебето и нон стоп плачев, мм ниту збор ми нема кажано за се тоа.
     
    На crazylady, IRBBB, dromka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Niz istoto minev i jas ne eden ili dva nego celi 5 meseci nemozev da go pocustvuvam kako moe ednostavno go gledav kako ob vrska kako nekoj sto mi go kontrolira zivotot a osobeno prvite 40 dena mi se idese da se zatvoram vo toalet i da secam veni ili da ostavam dete i da begam no otkako mi se nasmea otkako mi se razbole prv pat odkako pocna da mi guka i da me gleda so tie mili oci svativ deka nemozam bez nego i sega go sakam povekje od se na svetot. I nemav na koi da se iznakazam cuvav vo sebe i ednostavno poluduvav ama ete toa me ubedi deka jas sum mu potreba na bidi silna majka nema majka sto ne si go prifakja deteto i tie sto gi ostavaat ne gi ostavaat od arno i mislat na niv veruvaj mi kje pomine period kje svatis
     
    На mjay.yyy, crazylady, IRBBB и 4 други им се допаѓа ова.
  3. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Имам број од психотерапевт ми рече да и се јавам го држам телефонот во рака и се мислам дали да и свртсм.. незнам срам ми е страв дс не ме осудува тоа што имам да го кажам.. се осеќам џабе нема спас за мене.. веќе 2 месеци поминаа само полошо..
     
  4. @rollercoaster@

    @rollercoaster@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2020
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    221
    Јави и се, ако е психотерапевт сигурно нема да те осудува. Постпородилната депресија (ако е тоа во прашање) и не е така ретка појава, само кај нас е табу тема. Искрено, јас дури кога фати ред бебушот почнав да се осеќам подобро, ама секој е различен. Првите три месеци многу тешки ми беа, една безизлезност чувствував но потоа веќе подобро и посамоуверено
     
    На crazylady, dromka, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Работа и е да те сослуша и да ти даде насоки, не да те осудува. Сигурно не си првата со пост породилна депресија која и се обраќа. Кажи си се. Не половично. Не внимавај на зборовите, како тоа ќе звучи. Раскажи си ги маките, што ти лежи на душа. Колку и да ти звучи лошо, подобро е да го кажеш отколку да го чуваш во себе и да се чувствуваш виновно зошто ти идат такви мисли и чувства. И не гледај на саат колку време поминало. На некој му требаат неколку недели, на некој неколку месеци за да се справи со депресијата. Има премногу фактори кои влијаат на твојата психа сега, не се споредувај со други.
    :hug:
     
    На crazylady, IRBBB, dromka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Ако мислеш дека неможеш сама да се справиш подобро јави и се тоа и е работа неможе да те осудува те осуди ли некоја од нас тука и нас си кажа барем малку од маката па еве иако е анонимно ниедна а ги има многу што само знаат да зборат без да осетат не те осуди.. Мила мало е незнаеш што со него верувај ми ќе почне да ти се смее ќе ти гука ќе ти подава рачиња ќе те бара верувај ми дека ќе ти мине тогаш ова.. Ти си сакала дете а јас што да кажам не сакав по грешка се фати бев убедена и дека не сега него воопшто не сакам деца ама немав сила да го уништам тоа што господ сакал да живее па така и го родив.. Си велев мое е да го родам па после ако неможам ќе го оставам и ќе бегам.. Ама ајде бегај во катастрофа брак сум секој ден пред развод до сега 3 пати си одам ама одам со бебчо и да се разведам не го оставам за ништо на светот ќе сватиш не губи надеж подобро консултирај се ќе го засакаш и повеќе од себе верувај ми кога можев јас што ми го смени живото буквално за 360 степени можи секоја секое добро
     
    На Meckicja и marija99992 им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ич да не ти е срам!
    Ти гарантирам со глава дека нема да кажиш нешто што не чул/а претходно!

    Многу дава сигурност знаењето дека имаш 'доктор на повик'.
    Од искуство ти кажувам.
    Користи ја можноста, не се јади себе си
    Има спас. :hug:
    Исто... од искуство
     
    На IRBBB, Meckicja, Mala_plava и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.768
    Допаѓања:
    12.884
    На сите им се првите месеци тешки особено со плачливи бебиња и што не спијат. Прсврт ти се случува во животот до вчера си спиел си одмарал, а сега наеднаш треба да се грижиш за едно мало човече. Прво искочи шетај со него почесто кога не е толку топло надвор, тргни ги луѓето од тебе што те нервираат, и не се замарај околу тебе дали е средено, чисто, раскренато користи секој момент да одмараш заедно со бебе. Кај некои не се случува одма поврзувањето али со тек на време ќе се зацврсти врската како што ќе расте :). Ако мислиш дека полесно ќе ти биде да разговараш со некого слободно јави и се и не се срами, најбитно е менталното здравје.
     
    На mjay.yyy, Kaja991 и marija99992 им се допаѓа ова.
  9. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Пред 4 месеци сум пишувала тука на форумов како сум се осеќала .. можам само да кажам огромна промена и кај мене и кај бебето за 4 месеци, првите ми беа пеколни константното нејзино плачење допридонесуваше за тоа бев катастрофа.. можам само да кажам еве сега има 7 месеци животот ми се смени се освестив искочив од таа депресија! Едвај чекам да станам сега секое утро знаејќи дека ќерка ми ме чека со насмевка! Без тие очи неможам. Има тешки ненаспани денови но сега друго е. Ако некојс некогаш се најде на темава нека врати неколку страни наназад нека прочита што сум пишувала и девојките тука колку ми давале поддршка и ми викале ќе биде подобро а јас пак бев скептична! Еве да навистина е подобро сега пишувам после 4 месеци и неможам да го замислам животот без ќерка ми! Не очајувајте навистина ќе биде подобро :) <3
     
    На mjay.yyy, Liu, PoisonGirl и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Евгениј на

    Евгениј на Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво, како сте? И јас сум во постпородилна депресија и тоа 1 година и 7 месеци колку што има син ми. Одам на психијатар пијам велафакс и пак нема подобрување. Што мислите вие како ви помина, многу ми е тешко, не можам да го гледам детето само се оддалечувам и бегам од него, ми смета. Вас како и кога ви помина. Или мене никогаш нема да ми помине, ми нема спас.
     
    На Bibće80 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.527
    Допаѓања:
    3.926
    Побарај второ мислење и ако треба смени психијатар. И воведи психотерапија, сега психотерапија се работи и онлајн. Ќе помине, слушај ги советите на стручните лица и разговарај и побарај поддршка од сопругот, фамилијата најблиските.
     
    На Anne Boleyn, Осе и Евгениј на им се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Одиш на работа? Што друго правиш во денот?
     
  13. Евгениј на

    Евгениј на Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Не одам на работа. Ништо, само спијам.
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Започни прво со приготвување на оброци за малиот ...
     
    На Евгениј на му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.378
    Пол:
    Женски
    Излегувај, земи дете со тебе и шетај! Барај луѓе, пријателки, дружи се со нив и нивните деца.
    Прави нешто што те исполнува заедно со детенцето.
     
    На marija99992, Евгениј на и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.527
    Допаѓања:
    3.926
    Знаеш апчето е само бастумче поддршка во одењето, а одењето треба да дојде од тебе. Направи веднаш промена било каква, сигурно си добила еден куп совети како да ти е подобро, почни со еден примени го денеска.
     
    На Anne Boleyn, marija99992 и Евгениј на им се допаѓа ова.
  17. Евгениј на

    Евгениј на Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Така е ама не можам многу чувства одбивност и страв ми е дури и да излеза надвор
     
  18. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    јас посетувам психотерапија а многу ми помогна што почнав на работа па малку се измешав со луѓе.. и кога не работам маж ми ја чува 1 саат имаѓ за мене пешачам. Тоа што искочив од дома малку ме растерети и разговорот со психотерапевт ми помага апчиња не пијам. Пробај со психотерапија зошто е различно од психијатар муабет си правиш
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.527
    Допаѓања:
    3.926
    Можеш можеш :). Стравот и тие чувства нема преку ноќ да ги снема, не е лесно ама ќе запнеш. И кога лежиш ти е неубаво сигрно па пак си лежиш нели? Зимата си носи посебна депресија, а надвор е веќе пролет излези и види. Зборувај со твоите и нека ти дадат максимална поддршка.
     
    На Anne Boleyn и Евгениј на им се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Мораш сама да се бориш. Нема магично апче што ќе ти помогне тоа е само дел од сложувалката
    Работа, градинка за детето, се по ред. Треба да си зафатена малце
     
    На mjay.yyy, marija99992 и Евгениј на им се допаѓа ова.