1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост-породилна депресија

Дискусија во 'Бебе' започната од SANY4E, 1 октомври 2011.

  1. @kika@

    @kika@ Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zarem nikoj nema odgovor na moeto prasanje?
     
  2. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    13.573
    Пол:
    Женски
    Нема шо да се нервираш. Ќе се облечеш и ти и бебето и ќе излезете надвор, ќе шетате. Немој да се затвараш дома. Ќе пешачиш повеќе, ем бебе ќе спие во количка ем така ќе ослабиш. Оди напиј се кафе некаде, оди денес купи си една блуза, утре панталони... значи не седи дома. Јавувај се на блиски од Мк, прај муабет. И јас исто бев, ама не седам дома, скоро секој ден излевам оти свесна бев ако се затворам дома полошо ќе ми биде. Мм ми зема и едни апчиња за смирување, ги пиев по потреба. Ама тие аамо на рецепта ги дават.
     
  3. @kika@

    @kika@ Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, sakam da objavam nesto mi treba vas sovet, porodena skoro se so bese vo red sve bukvalno otkako dojdov doma nekako kako da ne se interesiram za nisto kako da ne gi osekjam decava kako nezainteresirana sum za decava zosto ova mi se slucuva pomossss ve molam dali nekoja se soocioa so ova
     
  4. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Сигурно се соочуваш со пост-породилна депресија,хормони и се е измешано,и јас првите недели се осеќав некако многу ладно за се,како без емоции,исто и мм ми посочи дека цел треперел кога сум отишла на закажаниот царски,и после него кога го донесоа бебе, а јас изгледав како незаинтересирана.Нормално е се,и ќе се смени со тек на време,побарај стручна помош чисто за разговор,и разговарај со блиски ,не чувај во себе.До 6тиот месец хормоните се средуваат,ќе бидеш добро,гушкај бебе.
     
  5. @kika@

    @kika@ Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Mnogu e tesko kaj mene sto ne se potresuvam za nisto mn bev plassliva a sega kako da ne se interesiram mn mj e loso
     
    На steela.honey му/ѝ се допаѓа ова.
  6. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    1.643
    Пол:
    Женски
    И јас се приклучувам, тазе породена, и со истите работи се соочувам ,преморена, помош имам,ама сепак промени се случуваат, како некој што минал низ анксиозност,сега знаат и интрусивни мисли да ми се јават,немам волја да излезам од дома, некогаш сум бесна на сопругот, и сл, имам психотерапевт имам поддршка,ама некогаш е претешко ама и преубаво.
     
  7. @kika@

    @kika@ Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Kakvi misli ti se javuvaat?
     
    На steela.honey му/ѝ се допаѓа ова.
  8. @kika@

    @kika@ Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Imate za ova odgovor??????
     
  9. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    1.308
    Пол:
    Женски
    Најдобро да се обратиш кај матичен доктор па да те насочи што понатаму.
     
  10. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Мила, тоа што ти наведов горе од мое лично искуство,друго неможам да кажам дека и не сум компетентна,како што спомна и друг член побарај мислење од матичен па да те насочи понатаму,разговор со стручно лице би требало да помогне да ти разјасни што и како е нормално за овој пост-породилен период.
     
  11. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    1.643
    Пол:
    Женски
    Лоши мисли, си вртам филмови од минато и сл, и така до недоглед.
    Затоа што знам што ми се случува не сум уплашена ,ке помине, минуваме низ низа промени,ама не оставајте само да ви минува барајте поддршка и помош, процесирајте се што чувствувате,за да не ве мавне понатака низ животот, и чувајте се.
     
  12. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Vie sto ste patele od post porodilna depresija, na koj nacin i posle kolku vreme izlegovte od istata?
     
  13. @kika@

    @kika@ Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Sto vi se slucuva kakvi simptomi imate?
     
  14. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas sum porodena pred 4 meseci pred da ostanam bremena piev Zepira od 2,5 posle pozitiven test go prekinav.
    Vo tekot na bremenost si bev ok ne bas sjajna ama dobro bev ao ogled na toa sto imav teska bremenost so krvarenje i lezenje se do poroduvanje i seto toa se odrazuva sega.
    Imam panicni napadi kade sto custvoto ne se opisuva so zbor sto go osekam ,nervozna sum ,nemam zelba za nishto,placam ...
    Po konsultacija na maticniot rece iako doam da pocnam so zepira od 2.5 no jas se plasam zaradi bebeto dali e vo red so terapijata ..Dali ima nekoja od vas iskustvo ?
     
  15. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    1.673
    Пол:
    Женски
    Može kje ti zvuči glupavo sovetot, ama ako ti e taka kako što pišuvaš, poarno pij si gi tabletite i so posilna doza, a bebeto na adaptirano mleko prefrli go. Povekje mu znači srekjna i smirena majka od mlekoto tvoe. Ne daj Bože nešto napraviš bezveze, bolje lekovi pij si, ništo nema da mu bide so ad mleko. Ni prvo ni posledno
    Srekjna majka srekjno bebe
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Ne se protivam deka ne sakam terapija tuku imam i drug problem sto bebe ne saka sise probano e mnoguu pati no bez uspeh samo place se nervira ,toa mie uste pogolem problem .
     
  17. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    1.673
    Пол:
    Женски
    Smeni go mlekoto, smeni go šišeto, vidot na cucla. Kje se pogodi nekoe. Probaj, ja malata celo vreme na šišence ja hranev od drugi pričini, antibiotici pa snemav mleko, šišinja 10 tina smeniv
     
    Последна измена: 12 февруари 2024
  18. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Taa ne saka da go dopre siseto probab so avent,so tomme tip,so obicna cucla vriste piste ne saka so spric i imam davamo go pluka ili go povraka i probav so Hipp i aptamil isto taka i moe odmolzeno mleko ne go saka preku sise.
     
  19. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    1.673
    Пол:
    Женски
    Obično sakaat šiše polesno im e
     
  20. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Da no eve ne saka probano mie mnoguu pati ni cucla ni sise saka