1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост-породилна депресија

Дискусија во 'Бебе' започната од SANY4E, 1 октомври 2011.

  1. Alice23

    Alice23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на темата мене психијатаро ми даде арипризол (антипсохотик),флунисан (антидепресив)и лоразепам.Да напоменам дека мене ми беше дијагностицирана голема депресивна епизода со психотични елементи.Терапијата треба да ја пијам 2 години со намалување на дозата ,јас ја пијам веќе 6 месеци и дури сега почнувам да се враќам во нормала.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A does li go bebeto ili
     
  3. Alice23

    Alice23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Не не ко почнав да ги земам опачината престанав да ја дојдам.
     
  4. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ужас луѓе...Веќе сум сигурна дека имам ПНД...Чувствувам тага огромна, плачам секој ден, избувнувам без врска, се карам и после се каам...Се тресам за секоја ситница, се секирам ненормално многу за бебето. Знаат најблиските, само родителите и сопругот ме сфаќаат...Се надевам ќе ми помине, не се поднесувам самата себеси.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Napij se magnezan I vit b6 bedoksin
     
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne e ni cudno zosto doktorite vo Amerika, Kanada,... preporacuvaat .
    Prosetka po molovi, Wall-Mart uste od prv den se preporacuva.
    Nekomu mu e za cudenje ova, na drugi im e smesno "molovi" ama I te kako e polezno.

    40 dena, ne komuniciranje so luge, izolacii,... se najgolemi neprijateli na denesnicata.
    Nemozete toa da go praktikuvate vo ovoj vek.
    Za bebeto, za Vas, za familijata,... treba nadvor da se odi I da se mesate so luge.

    Jas sum rodila pred 20 god vo Januar pa od tred den na prosetki nadvor go nosev I se dodeka bese vo vozdras so nas da odi, nikade ne osustvuvalo.
    Na mesec dena do tapani na ziva muzika top spiese :$, I da ne nabrojuvam deka I ne doev :$, neli po sovremen nacin kazano NEMAJKa :^), I mal miljon drugi pravila :lol:,.... a sto corapi na noze mu stavav samo koga treba cevli da oblece :rofl:

    Za dobro Vase I slozen zivot, bebe pod miska I site nadvor na druzenje.
    I bebe saka da se druzii, od se najveke saka veselo, zadovolno I srekno semejsvo. :nod:
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da ama znaes kakov imunitet ima bebe od mesec dena nikakov samite Dr ne preporacuvaat mnogu setanje I druzba do godinka
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.585
    Пол:
    Женски
     
    На only44you и Цвет88 им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.135
    Пол:
    Женски
    Грешка си, на недела дена ни кажа секое убаво време да го користиме максимално. На месец точно ја шетав вопарк, бевме цело друштво. Со деца се меша од 2 недели. Има појак имунитет од мене. Зошто да не го мешаш до годинка?
    На 1 месец ни кажа дури ако можеме секој викенд на водно да ја носиме.
     
    На kukla21 и joy1 им се допаѓа ова.
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Апсолутно е препорачливо шетање на бебето, секако ако временските услови дозволуваат (и тука пред се мислам на загадувањето, не на студот)
     
    На Цвет88, TeddyGrey и joy1 им се допаѓа ова.
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Izgleda necitas Prva recenica.

    Toa samo MK doktori preporacuvaat, zatvori se doma I od nisto mallku ospen.
    I na moeto mu protece nose posle edna nedela I odma antibiotic mu prepisaa ama Jas nikogas antibiotic ne mu dadov,
    Eve za 20 god ima pieno antibiotic samo ednas I toa koga bevme vo MK, strucnjacite ocenija deka imalo gnojna angina. Piese 2 dena I prekinavme za koga pojdovme na kontrola dobieme odgovor "videte kako ubavo za 7 dena se izcistilo". :drunk:
     
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Да не забегавте и претеравте малку со муабетиве?
    Јасно ви е колку голем проблем е депресијата (во случајов пост породилна)?
    Некој се бори со ова и бара помош и утеха а вие сте се запрепуцавале кои доктори повеќе разбирале дали наште или германските, и коа е помајка оти била/небила во мол.
    Бог да чува :|

    Па и крај краева мајката си ги одредува приоритетите за себе и своето дете. Можда пресметала дека ризикот да го прошета бебето во мол е помал од ризикот да ја потепа депресија па после да не се знае каде е крајот.
    Значи збориме за сериозна депресија како болест
    Не онаа депресија: “денес сум нешто down и ќе слушам цел ден november rain” па да солиме памет како сам можеш да си влијаеш
     
    На Scorpio87, Spidy, only44you и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    И во Македонија докторите се добро едуцирани и ги следат најновите препораки на СЗО, да не се лажеме. Македонија сме, а не некоја африканска неразвиена држава.
    Излегува, само на тие што живеат во ЕУ им е добро, а овде ништо не чини. Е не е така, и тука има луѓе кои биле во ЕУ, виделе како е таму па одлучиле да останат во сопствената држава.

    Не е точно дека нашите доктори препорачуваат седење дома до 40 дена (барем мене, тројца педијатри не ми рекоа “седи дома”) и дека препишуваат одма антибиотик.

    Дали имав постпородилна депресија? Веројатно не, но имав тешки денови, со многу измешани емоции, особено на почетокот.
    И да сакав да излезам првата недела, не можев. Прво, имав болки на раната од царскиот рез, и второ, бев во бунило, кое траеше цел месец, а може и подолго. Ете, мене ни крај памет не ми беше да излезам првите 10-15 дена. Ако има мајки кои сакаат да шетаат со новороденче, можат слободно уште првиот ден да излезат (ако баш некому до тоа му е дојдено). Никој овде ниту тоа го ограничува, ниту го забранува. А дека е тешко после породување, тешко е, кој што сака нека каже. Кај некои мајки може да биде и сериозно. Не сум сигурна дека појавата на депресија може да се спречи со 1-2 часа шетање по мол.
     
    На Scorpio87, wannaBeMomma, minneymouse82 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас лично кога се вративме од болница.. Со сестра ми излегов на кафе после три дена дома затворена.. Потоа и со татко ми на чај прошетав. Многу ми помогна на психа, а и физички се раздвижи зошто дома згрчена сум цело време. И туширањето многу ме опушта. Сметам дека сето ова, а и многу повеќе е потребно за секоја жена после пораѓање да остане при себе. Не слушајте никој, слушајте си го инстинктот и телото и умот. Никој нема да се грижи за вас колку вие самите. А во однос на бебето јас сеуште се поврзувам, не оди тоа така брзо ко на филм (барем не кај мене). Хормоните си работат, колку што се може контролирам.. Но идат поубави периоди со бебенцето, тежок е само почетокот.
     
    На FreeMind, only44you, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Вистина. Прошетките без бебе на почеток помагаат на психа.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emila11

    Emila11 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Добар ден девојки. Јас сум нова на форумов до сега се немав осудено да пишам на ниедна тема иако се што ми требаше до сеа најдов по форумов но денес се решив да пишам бидејќи незнам што ми се случува мо треба мислење ваше. Се породив пред некоја недела после тешка и ризична бременост имав лесен и брз пораѓај кој беше спонтан. Во болница го зимав бебето у раце го шетав низ соба го зимав со мене у кревет итн се беше прекрасно и мн убаво се чуатвував се додека не дојдов дома. Се вратив болна и мм беше болен и бебето го зема свркавами да го чува додека да оздравиме го носеше само за цицање а после тоа бидејќи слабо цицаше ни дадоа дохрана и престана да го носи за цицање. Оздравев и сакав бебето да ми се врати горе кај нас и од тука започнаа проблемите кавги итн дека аум неискусна мајка ми треба помош итн и бебето да бидр доле и ја да одам таму за да учам шо какп треба. Јас знам дека мене ми треба помош ама кас сакам бебето да е со мене горе а за помош секако ќе иде да ми помага бидејќи доле не чуствувам никаква слобода сум стегната ќе се симнам и го гледам само некогаш ќе седнам до него ама се уште не сум мј сменила пелена ниту соблекла или облекла. Му кажав на мм он рече правел муабет да ми покаже шо како ама сеуште нишо се она работи. И незнам дали сетоа ова горе наведно доведе до мојот проблем едноствано немам апетит ниту можам да спијам се будам целата се тресам некое внатрешно треперење имам ме тера да плачам и си плачам а има моменти кога сум добро нормално ама некогаш наеднаш знае да ми се стресе црла снага сетоа тоа треперење и одма се менува. Пијам бедоксин ама ништо не помага секој ден се чуствувам се полошо. Знае наеднаш гужва да ме нервира. Кога сум со бебето некако се смирувам и преку ден ми е поарно ама преку ноќ се будам секогаш кај 4 30 и толку од спиењето почнува сетоа ова. Сакам бебето да е со мене ама во мене од кога дојдов дома од сетоа тоа дека сум неискусна итн ми јавија таков страв што бебето почнав како туѓо да го гледам да прашам дали се е добро дали вака да направам дали да го земам дали водата за млекото е добра се прашувам а јас сум му мајка. Незнам како да се справам ама од ден на ден се полошо ми е. Некогаш самата си викам ќе пкмоне ајде уште малку ќе го земеме бебето со нас ама некако чуствувам како да нема да биде брзо дека мм само наоѓа изговори. Запаѓам ли во оваа депресија??
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ауу девојко ти имаш сериозен проблем :| Поточно свекрва ти е со сериозниот проблем, што ја мавнал некој филм и влегла во улога на мајка, а твојот со постпородилната депресија е сосема нормален. Нормално е секое чувство што го имаш но проблемов со свекрва ти веднаш реши го! Јас веднаш би си го зела детето, не мора ни муабет да ѝ правам. Мајката колку и да е неискусна си има мајчински инстинкт за чување и засилена интуиција, така што не верувам дека ни твоето ќе остане не намирено.
    Зимај бебето и кажи ѝ ако планира да помогне нека дојде да зачисти, запегла или направи ручек. Гледањето на бебето нека ти го остави на тебе!
    Детето има само една мајка и верувај малку повеќе во себе, сѐ си можеш и ти сама!
     
    На Lavica2016, mareane, Vaga~ и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Emila11

    Emila11 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    А како да се справам со оваа депресија? Секој ден мислам се полошо ми е цела снага ми трепери плачам не јадам ми се гади од јадење слабо спијам дури и сопственотот дете почнав како туѓо да го гледам мислма психички се пореметив. Никогаш у животот вака не сум се чуствувала.
     
    Последна измена: 11 март 2019
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Колку ли вакви случаи ќе прочитаме... Пред да се зачленам на форумов, не знаев дека има луѓе кои се справуваат со вакви проблеми, дете да биде одземано од мајка, баба да изиграва мајка.
    Иди земи си го детето ! Како ви се дава на форум да пишувате и да барате совет, како мислиш филџан да ви е земен од дома, а не дете ! Твое сопствено дете, твое месо, твоја крв.
    И не. Не си во депресија, туку си под стрес ради тоа што друга му бива мајка на твоето дете.
    Земи си го детето па ќе видиш како ќе се опоравиш.

    1924.
     
    На Shelea, ivana--aerodrom, WildMk и 8 други им се допаѓа ова.
  20. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Синко има полни две години...
    Тежок е секој почеток на нешто ново. Нов член во фамилијата, за бебето нов свет... Се се менува...
    Мене ми беше многу тешко бидејќи не сакаше да цица, збрлавев си мислев бебето не ме сака и си плачев и си плачев. Не можев да спијам навечер, се си мислев дека некој ќе ми го земе, а и не дозволував да го држат во рацете ниту на мајками ниту на свекрвами... Тоа беше некој вид на љубомора, тие ќе ми речат оди одмори се, спиј - а јас не (сакав се да ми е под контрола)
    Со текот на времето се си иде на свое место...
    Сега кога ќе ми текне ми е смешно, но многу е битно да имаш поддршка од сите околу тебе!
     
    На ZAHRA и Emila11 им се допаѓа ова.