1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

  1. irena-10

    irena-10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    882
    Јас оваа година се решив да постам само една недела без масло за да се причестам и попот ми кажа дека и на цветници има причесна. Јас еве оваа недела терма строг пост, зошто последната 99% ќе ми дојде а сакам да се причестам. Претходната година попот не ме причести ама ете можело и една недела понапред.
     
  2. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Мене ме интересира дали додедка постиме(затоа што јас постам од прочка до велигден) смееме да се бакнуваме? или тоа се смета за “омрсување“ доколку партнерот не пости? :D
     
  3. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Во кој цркви и во кое време ке има причесна на Цветници, сакам и јас тогаш да се причестам.
    Фала :)
     
  4. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Како што јас знам не смееш ни да се бакнуваш нити да имаш односи за време на пост ;)
     
  5. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266

    Во сите цркви каде што ќе се служи Литургија т.е. каде ќе има служба. Соборна секако, потоа Св. Димитриј исто секако, Св. Богородица...
    Ама најубаво би ти било, ако си од Скопје, да си отидеш во Соборна :) .


    Мала информација за во иднина.
    ***Секоја недела и секој празник се служи Литургија, а кога се служи Литургија секогаш има и Причесна. :)

    ***Кога сакате да се причестите, најубаво би било да си отидете порано тој ден во црква и цело време да си стоите на целата служба од почеток до крај (Утринаската Богослужба и Литургијата). :)
     
    На t.i.n.k.e.r.b.e.l.l му/ѝ се допаѓа ова.
  6. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    После 8, 9ч почнува литургијата... така? :)
     
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266

    Ако започне кај 7 ч Утринската Богослужба, Литургијата би започнала кај 8.30-9ч ч и би завршила до 10.30 -11ч максимално (зависи дали е празник и колку има за пеење).

    Тој период кај 9ч, можеш да бидеш таму :) .
     
  8. irena-10

    irena-10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    882
    Освен во тие цркви што мислам дека ти се најблиску, јас ќе одам во св. апостоли Петар и Павле, во Ѓорче.
     
  9. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас планирам да ги постам последните три дена. Да постам со или без зејтин?
     
  10. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Убаво би било да испостиш без зејтин :) .
     
  11. ShtrudLaa

    ShtrudLaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    И јас еве од денес почнав да постам три дена пред велигден, без зејтин. Малку ми е тешко без цигари но верувам во господ и ми помага. Сепак ова ми е прв пат да постам.
    Ме интересира утре Велики Петок дали смеам да јадам и пијам вода.. Дека наслушнав дека цел ден без леб и вода бил постот..
    и ако сум добро упатена во сабота пак без зејтин треба да постам ? Се до вечерта кога ке се причестувам..
    ?
     
  12. B.Waldorf

    B.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    33
    ShtrudLaa цела недела пред Велигден се пости без зејтин :) а инаку за утре колку што знам дозволено е леб и вода , јас инаку си постам 40 дена, само последната без зејтин и многу брзо и лесно ми поминаа деновите :D За разлика од заплашувањата на почетокот од страна на мајками и бабами, воопшто не ми беше тешко да постам и многу убаво се чуствувам :) Инаку ова ми е прв пат да постам, и дефинитивно планирам и другата година пак :)
     
  13. ShtrudLaa

    ShtrudLaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Oфф еден ми вика без леб и вода утре друг ми вика може да се јаде.. и незнам што да правам.. Патем многу ми е тешко без цигара. само на тоа мислам :/ се молам само да ми помине ама цел ден се мачам.. :/
     
  14. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    Секоја година си постам само Велики Четврток, Велики Петок и Сабота :)
     
  15. ShtrudLaa

    ShtrudLaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Јадеш,пиеш на велики петок ?
     
  16. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Секоја година пред Велигден постам 1 недела, а Велики петок и Сабота си ги постам без зејтин :)
     
  17. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Јас постам од вчера, јадов зејтин. А утре незнам, како каже мама дали со зејтин или без.
     
  18. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Тоа што си го слушнала е вистина.
    Кој може и сака, може така да пости (без храна, цел ден). Тоа е заради тежината на утрешниот ден, се надевам дека ме разбираш :) .
    А оној кој не може така да се воздржи, не е грев и да јаде. Тоа е во зависност, првенствено до верата на човекот, потоа и до телесната немоќ (болест, лекарства...).

    Во сабота не се јаде зејтин, се додека не се причестиш ;) .
     
    На ShtrudLaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    само да ги предупредам христијаните који постат. дека во крисалот маргарин има состојки од свинска маст. емолугатор -Е471 Е472 се состојки од свинско.

    кристал маргарин E-471 E471- свинска маст, 10% коскина срз од свинско месо. зелатинот содрзи 70% маст свинска. во стоби флипс смоките содрзи- 25% свинска маст.

    m/halalfoodguide.php ове мозе да се види кој се дозволени сифри а кој не, и кој содрзат канцером.
     
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Интересни информации, денес тешко е да се заштити човек од мртва храна а да не зборам па за генетски модифицирана и сл.

    на сајтов http://special.worldofislam.info/Food/numbers.html за Е471 пишува дека може да биде сепак и од растително потекло, не само од животинско.

    Од каде дозна ти конкретно за смоките и кристал маргаринот?

    Благодариме однапред! :)