1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пост

Дискусија во 'Религија' започната од Lovely, 13 февруари 2010.

  1. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    засто сме го уцеле тоа ние во исламот, за прехранбенни производи од сто се состојат.и нивното потекло. а јас ти гарантирам дека 100% има свинско во кристалот и во стоби флипсот. како мозес да приметис, свинската маст секогас се лепи како лепак на рака, мозес да примет дека и во смкоките кога сме ги јаделе некогас, рацете ни се лепеле па сме ги лизеле прстите. состојките сто се лепат на прси, тоа е од свинска коскена срз. тоа го има во пудинзите во сладоледите. во зелатините. супите купецки, во коцките за супа,и во ред други работи. јас многу го јадев кристалот и смоките но не знаев дека не ми е халал за јаденје, али сепак ние сме гресници само бог е безгресен. и ако бог даде ке прости за насите грески Aмииинн
     
  2. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    постот не е само пост со храна туку главен пост е оној духовниот без никакви лоши мисли,пцовки,туку мирно и сталожено
     
  3. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Едно малечко потсетување :) .

    Од утре започнуваат Петровденските пости.
    Според правилата и одредбите на православната црква, постот се пости на следниот начин:
    понеделник, среда и петок се јаде без зејтин, додека вторник, четврток, сабота и недела се блажи со зејтин. Исто за време на саботата, неделата и големите празници се благословува да се јаде и риба.

    Господ на сите да им помогне, на оние кои го започнуваат постот.
    Богоугоден и лесен пост :) .
     
    На stylishh му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Со Господ напред да им е постот на тие сто постат!
     
  5. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Ајде бе феминки,има некоја што пости или нема?
    Постите,не постите,како се држите,дали ќе одите на причесна,кога?
    Еве јас да си кажам,сум во план да се причестам,боже здравје,за Иванден и таа недела ќе ја постам без масло.Сега си јадам со масло и во недели јадам риба.Духовната страна не ја воопшто занемарувам.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Со маж ми ги постиме заедно постите,и преубаво се чувствувам здравје Боже со Господ напред сакам да се причестам ако не добијам нажалост :(
    Инаку постме на следен начин понеделник,вторник и четврток со масло,среда и петок без, а за викенд риба. Маж ми кој е пушач за време на сите пости непуши строго се придржува благодарение на него научив многу работи за верата! Секако дека духовната страна е многу побитна од храната,те поздравувам и ти посакувам се најубаво :hai:
     
    На renata77 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Od utre pocnuvaat Bogorodicni posti,ponedelnik,vtornik,sreda,cetvrok i petok se posti bez maslo. Maslo se upotrebuva samo za vikendite. Riba se razresu
    va samo na denot na praznikot Preobrazenie. Ovoj post e vostanoven vo cest na Preobrazenie Gospodovo i na Uspenie na Presveta Bogorodica! Postot e neophoden i za denesniot vernik. Treba da se znae deka postoi telesen i duhoven post. Telesniot post e koga stomakot posti od hrana i pijaloci,a duhoven koga dusata e vozdrzana od losi misli,zborovi,dela... Telesniot post gi smiruva nasite strasti,no bez duhovniot post,telesniot ne bi imal nikakvo znacenje.
    Za site pravoslavni hristijani neka im e blagosloven postot!

    Ps.izvinuvanje za latinicata ne sum vo moznost da go smenam fontot momentalno
     
    На stylishh и Orthophill им се допаѓа ова.
  8. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Со овие пости се поврзува и воздржувањето од јадење на грозје. Овогодишно грозје прв пат се зајадува на празникот свето Преображение, по неговото осветување. Оние кои јаделе грозје пред свето Преображение, во исповедта пред причестна мора да го спомнат и овој грев.
     
    На Witchman му/ѝ се допаѓа ова.
  9. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Имам едно прашање до сите феминки кои постат или постеле. Јас дури денес видов дека почнале постите, а сакам да постам. Нека ми пише некој дали од утре здравје може да постам без масло до 28? Дали мозе така?
     
  10. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Може зошто да не. Ама ако сакаш да се причестиш ќе мора да се исповедаш. Денес бидејќи е среда секако имаш постено.
     
    На Witchman му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Refused

    Refused Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    32
    Едно прашање бидејќи денеска се пости дали овој петок е еден од тие во годината каде што не се пости(нели има петоци после Велигденски, Богородични пости каде што не се пости) па дали е и овој таков
     
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Денес е празник-Отсекување на главата на Свети Јован Крстител, голем празник и се пости, имам слушнато дека не се јадело ниту храна со црвена боја. Јас не знаев дека денес е празникот и се омрсив утрово, но битно душата ми е чиста, никого не навредив, проколнав ниту убив.

     
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Не се редовни (т.е. мрсни) ни оваа среда ни овој петок. Денеска постиме и не се веселиме, за да не имаме учество на иродовиот роденден, кога после изведениот танц, Саломија внуката од брат на цар Ирод, а ќерка на развратната Иродијада, ја побара на тацна главата на свети Јован Крстител.
     
    На Witchman му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Буквално се што сакате да знаете во врска со религија!!!

    Од кој датум почнуваат велигденските и петровденските пости . Се работи за свадба ве молам за помош.
     
  15. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Велигденските пости започнуваат од 18ти март, а се до 5ти мај, додека Петровднеските започнуваат од 1ви јули, а се до до 12ти јули.
     
    На SuNsHiNe989 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Се извинувам за постовите што се еден под друг, но ми помина времето за редактирање. Модераторката може слободно да го промени тоа, доколку е потребно :) .

    Од утре 28ми, започнуваат Божиќните пости кои траат до Божиќ 7ми јануари, Рождеството Христово.
    Најправилно овие пости се постат: понеделник, среда и петок без масло, додека вторник, четврток, сабота и недела се блажи со масло. Благословено и разрешено е да се јаде риба во сабота и недела и големите празници (Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста, Св. Климент Охридски, Св. Николај...).

    Лесен и Богоугоден пост на сите кои го започнуваат од утре :) .
     
    На viktorija.manevaa, stylishh, Dinnna и 5 други им се допаѓа ова.
  17. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Постот е дамнешна метода за прочистување на телото,но според мене најважен е духовниот пост кога овие две одат заедно тогаш навистина се нарекува дека сме постеле бар според мене,имам комшија кој демек постеше а се по список тераше баш се чудев зошто тој пости ако постот се состои само во храната тогаш може кога сака да си држи диета но, кога ке научи и да пости духовно да не вреѓа,пцуе, да помогне некому,тој го правеше спротивното и најинтересно беше кога се фалеше дека и тој постел
     
  18. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    За да се причестиш ( за Божиќ еве нека е ) треба да постиш секој ден ? Или може на пример само во понеделник среда и петок ? Мора цело време да се пости или може на пример последните 2 недели ? Може да ми кажете ? :)
     
  19. yanartgoth

    yanartgoth Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    јас почнав да постам, сакам сите денови и одлично ми иде..Едвај чекам 25ти :)
     
  20. VayaConDios

    VayaConDios Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    99
    Па треба понеделник среда и петок да нејадеш масло, а во вторник и четврток со масло, додека у викенди и на празници и риба е дозволено, но постарите обично првата и последната недела на постот постат без масло додека тоа у средина цело време го постат со масло, најдобро е да прашаш свештеник кој ти е најблиску да ти каже како ти личчно да постиш , инаку првиот начин на постење што го опишав е најправилен.
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.